הווילות, החובות והכספים מ"ידיעות אחרונות": קריסת פישמן - צעד אחר צעד

ניהול הקבוצה הסבוך, העברת הנכסים בין בני המשפחה, ערבויות אישיות, חובות שתפחו והגיעו למימדים בלתי נתפשים - וההצעה המעליבה לכיסוי 85 מיליון שקל: כך הידרדר אליעזר פישמן לפשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות המדינה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן בבית המשפט
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום
יסמין גואטה
יסמין גואטה

1. הכי גדול אי פעם - עורך הדין יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסי אליעזר פישמן, מונה לתפקיד לפני חודש וחצי, ומאז הוא מנסה לאתר את כל הנכסים שלו. בדו"ח שהגיש אתמול קובע בנקל כי מדובר בפשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל. הוא גם מסביר למה: עד להגשת הדו"ח הוגשו לו הוכחות חוב של כ-4 מיליארד שקל, והוא מעריך שזה לא הסוף. "זהו היקף בלתי נתפש של חוב כספי שמיוחס לאדם אחד" הוא כותב, ומציין כי פישמן ובני משפחתו שיתפו פעולה איתו רק באופן חלקי.

2. קבוצה כאוטית - אור הזרקורים בדו"ח מכוון ל"קבוצת פישמן", שדרכה ניהל פישמן את עסקיו. מבנה הקבוצה פירמידאלי, אך בפועל הוא סבוך ומלא קשרים. לדברי בנקל, הקבוצה נוהלה על ידי פישמן לבדו, בלי שהוא משתמש בכללי ממשל תאגידי ובכלי ניהול מקובלים, והכל תוך סבך ניגודי עניינים. לדבריו, פישמן הציג את פשיטת הרגל כעניין אישי, והוא ובני משפחתו ניסו להתנער מקיומה של "קבוצת פישמן", אבל הם עצמם החדירו את המושג לתודעה הציבורית, מינפו אותו וגם נהנו ממנו.

3. המשפחה הלוחמת - לפי בנקל, פישמן ובני משפחתו החלו להיערך לקריסה כבר לפני 16 שנים, ועשו הכל כדי להעביר חלקים ניכרים מנכסי החברות בקבוצה לשליטתם הישירה והעקיפה - כדי להרחיקם מהנושים בבוא היום. הנפשות הפועלות הם פישמן עצמו, אשתו - טובה, שלושת ילדיהם - ענת, אייל ורונית, בן הזוג של ענת - טל מניפז, ובן הזוג של רונית - אופיר רותם. הוזכרה גם רונית אבן, שמלווה את פישמן בעסקיו כמנהלת עסקים ויועצת צמודה. במהלך עשר השנים משכו פישמן ובני משפחתו מהחברה העיקרית בקבוצה, "כלכלית ירושלים" דמי ניהול, משכורות ותקבולים נוספים, בסך של לא פחות מ-85 מיליון שקל. בנוסף, הם וחברות בקבוצת פישמן קיבלו מכלכלית דיבידנדים שהסתכמו ב-556 מיליון שקל.

4. למי הוא חייב - הנושים של פישמן, לפי בנקל, הם אנחנו, כלומר - הציבור הרחב - והוא מסביר גם למה. פישמן שלט, במישרין ובעקיפין, במספר חברות ציבוריות, ובין היתר גם חברות שנסחרו בבורסה בת"א - כלכלית ירושלים, מבני תעשייה בע"מ, דרבן השקעות, וכן מירלנד, שרשומה למסחר בבורסת AIM בלונדון. בגלל האופן בו נוהלו, עברו החברות האלו הסדרי חוב שגרמו למחזיקי ניירות הערך שלהם נזקים בהיקף מיליארדי שקלים. בנוסף, רוב החובות הם לבנקים פועלים ולאומי, שגם הם בבעלות הציבור.

5. התפקיד של רשות המסים - לאורך שנים אירח פישמן בעיתוניו וכן בכנסים של "גלובס" רגולטורים, שרים ומחוקקים שדיברו גבוה גבוה, אך הוא עצמו היה במחלוקת עם רשות המסים. כ-95% מהוכחות החוב שהוגשו עד כה הן של בנקים ומשקיעים מוסדיים אחרים, שניירות הערך שלהם מוחזקים על ידי הציבור. ובכל זאת, מי שפתחה בסופו של דבר בהליכי פשיטת הרגל נגד פישמן היא דווקא רשות המסים, בעקבות חוב, שאחרי שצבר ריבית במשך שנים, הגיע ל-196 מיליון שקל.

6. ניסה לצאת בזול - בחודש שעבר הציע פישמן הסדר נושים, לפיו הוא ישלם 85 מיליון שקל בלבד מתוך חובותיו. המקורות שהוצעו על ידו הם, בין היתר, בית ברחוב חיסין בתל אביב, 50% מנכס ברמת אילן, 50% מדירה בברלין וקרקע של 287 מ"ר בנתניה. בנוסף, הציע פישמן לשלם 4 מיליון שקל בלבד ממכירת הווילה שלו בסביון, ששוויה מוערך בעשרות מיליוני שקלים. למה רק 4 מיליון? כי הבית נרשם רק על שמה של טובה אשתו, כמו חלק גדול מנכסיו.

אליעזר פישמן, בנו אייל ואשתו טובהצילום: עופר וקנין

7. שיתוף פעולה חלקי - בנקל קיים בשבועות האחרונים פגישות עם פישמן, בתו ענת מניפז ורונית אבן. הפגישה הראשונה היתה ב-15 בדצמבר, ובה פישמן התבקש להעביר למנהל המיוחד דו"חות כספיים ומאזני בוחן אחרונים לכל החברות הפרטיות בקבוצה. פישמן הבטיח להעביר את החומר, אך לא העביר אותו במשך זמן רב. הדו"חות התקבלו בסופו של דבר רק ב-18 בינואר, אחרי שנשלחה דרישה נוספת לקבל אותם, ולכן המידע שבהם לא נכללו בדו"ח.

8. תמונת המצב החמורה - לפי בנקל, בחברות בקבוצה לא התקיימו ישיבות דירקטוריון סדירות, בישיבות דירקטוריון של החברות הפרטיות שכן התקיימו והתקבלו בהן החלטות, לא נרשמו פרוטוקולים; לא נרשמו החלטות בדבר מתן הלוואות בין חברות הקבוצה; ושועבדו נכסים בהתעלם מבעיות של ניגודי עניינים. בכל הנוגע לעסקאות ספקולטיביות במט"ח - ולדברי פישמן זאת הסיבה לקריסתו - מקבל ההחלטות והמוציא לפועל היחיד והבלעדי היה פישמן עצמו (למורת רוחם של בני משפחתו).

9. המתנות - פישמן העניק לבני משפחה קרובים וממעגל שני מתנות במזומן ובנכסים, בהיקפים מצטברים של עשרות מיליוני שקלים. לילדיו, נכדיו ובני דודיו הוא העניק במזומן, במשך עשור, מתנות בסכום של 5.6 מיליון שקל.

10. הבתים בסביון - בנקל קובע כי בני משפחת פישמן משחקים בכיסאות מוזיקליים בנכסים כדי להשאיר אותם בידיהם. בידי המשפחה יש 4 ווילות שעברו מיד ליד - המהלך האחרון התבצע בחודש שעבר, רגע לפני הליכי פשיטת הרגל, כאשר הבית ברחוב דפנה בסביון בו מתגוררת הבת ענת החליף ידיים. הבית נרכש ב-2003, ונרשם בכלל על שמה של הבת רונית, 13 שנים מאוחר יותר, ב-6 בדצמבר 2016, העבירה רונית את הבית ללא תמורה לענת, ובאותו היום ממש העבירה ענת מחצית מזכויותיה בנכס לבעלה - טל מניפז. בית נוסף בסביון, באותו רחוב, שנרשם בשלב ראשון על שמה של טובה פישמן, הועבר ב-2002 ללא תמורה ונרשם על שם בנו - אייל פישמן. כל ההעברות הסיבוביות הלל מעלות את החשד כי מדובר בניסיונות להרחיק את הנכסים מפישמן עצמו - שהוא פושט הרגל - כדי שהנושים לא יגיעו אליו. בנוגע לבתים, בנקל מדגיש כי מדובר באחוזות יוקרה, כל אחת מתפרשת על פני 5 דונם בסביון, ולמרות חובותיהם העצומים של פישמן והקבוצה, כל האחוזות הללו, באורח פלא, נקיות משעבודים. הוא מעריך כי השווי שלהן הוא עשרות מיליוני שקלים.

האחוזות של פישמן

11. ההיי-טק הפרטי - לא רק הבתים, מתברר שיש גם חברות שמוחזקות לפתע על ידי ילדיו של פישמן וחתניו, למרות שהוצגו במהלך השנים כחלק מהקבוצה. כך למשל, חברת ליתוטק שנמכרה ב-15 לדצמבר 2016 תמורת 26 מיליון דולר, בה פישמן החזיק 15%. חלקו במכירה היה 4 מיליון דולר שהועברו לילדיו של פישמן, שהיו רשומים כבעלי המניות בחברה. יש עוד דוגמאות: חברת טרילוג'יקל, שהייתה חלק ממצבת נכסיו של פישמן, ושהושקעו בה עד היום עשרות מיליוני שקלים, הועברה בהתחלה מנכסי משפחת פישמן לחברת פורילנד השקעות, שבבעלות טל מניפז. לפי בנקל, בימים אלו מועברות המניות בחברה מפורילנד לחברת אל-מטר, שבבעלות יובל מניפז, אביו של החתן, טל מניפז, תמורת מיליון שקל, והזרמה של 1.5 מיליון שקל.

12. הכספים מ"גלובס" ו"ידיעות אחרונות" - לדברי בנקל, כספים בהיקף גדול עברו במשך השנים מחברות שבבעלות פישמן לחברת מיוז מדיה שבבעלות ילדיו, באמצעות תשלום עמלות שהועברו מצד אמצעי המדיה שהיו בשליטת פישמן, ובהם: העיתון "גלובס" ואתר האינטרנט שלו, וחברות הנמנות על קבוצת "ידיעות אחרונות".

13. מי רוצה לקנות - עד היום התקבלו אצל בנקל פניות מעשרות מתעניינים, מהארץ ומחו"ל, שהתעניינו כל אחד ברכישת נכסים שונים של פישמן או של חברות בקבוצה. בהם אנשים פרטיים, חברות ועורכי דין המייצגים גורמים שונים. הפניות שהתקבלו מתייחסות לנדל"ן, בארץ ובחו"ל, וגם לחברות ריאליות של הקבוצה ובראשם חברת מילוטל ביתילי, תנופורט, טלפארם, זר פור יו, ג'וב אינפו, ועוד.

15. החובות האישיים - לפי פישמן, החובות האישיים שלו, ללא הערבויות שחתם, מסתכמים ב-218 מיליון שקל. על פי הפירוט הזה: לבנק אגוד הוא חייב 20 מיליון שקל, לרשות המסים-196 מיליון שקל, ל-MDM BANK OJSC הוא חייב 700 אלף שקל, לאדם בשם סטיב הולם 1.7 מיליון שקל, ולאישה בשם רבקה מילוא הוא חייב חצי מיליון שקל. הוכחות החוב שהתקבלו אצל בנקל, נכון להיום, מגיעות ל-4 מיליארד שקל. הנושה הגדול ביותר הוא בנק הפועלים, עם חוב עתק של 1.88 מיליארד שקל, אחריו בנק לאומי, עם חוב של 905 מיליון שקל. לבנק דיסקונט חייב פישמן 284 מיליון שקל, לבנק אגוד - 267 מיליון שקל ולבנק מזרחי טפחות - 231 מיליון שקל.

16. למי הוא חתם ערבות - רוב החובות של פישמן עצמו הם תולדה של ערבויות אישיות, עליהן חתם לחברות בקבוצה שלו. הערבות הראשונה נחתמה כבר בשנת 1986, והאחרונה באוקטובר 2015. הערבות המוזרה ביותר ניתנה לדיילת במטוסו הפרטי, בחשבון שהיה בו מסחר במט"ח, והיא ניתנה ללא הגבלה מבנק איגוד. נכון להיום, צבר חשבון הדיילת חוב של 14 מיליון דולר. הסכום הזה לא מפורט בדו"ח.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי