הקריסה |

דו"ח חמור על פישמן: "פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל"

עו"ד יוסי בנקל קובע כי בני המשפחה החלו להיערך כבר לפני 16 שנה לאפשרות של פשיטת רגל: עולה תמונת מצב מדאיגה בנוגע לניהול התאגידי בקבוצה - ונדרשות בדיקות של חוקרים פרטיים בישראל ובחו"ל כדי לקבוע מהם נכסיו האמיתיים של פישמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: ניר קידר

עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסי אליעזר פישמן, הגיש היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב את הדו"ח הראשון שהכין מאז מונה לתפקיד באמצע דצמבר. "כבר בפתח הדברים ניתן לומר באופן החלטי כי בפנינו פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, שכן עד למועד הגשת דו"ח זה, הונחו על שולחנו של הח"מ הוכחות חוב, בהיקף פנטסטי של כ-4 מיליארד שקל (!)", ציין בנקל בתחילת הדו"ח. בין השאר, הוא מבקש חוקרים פרטיים בארץ ובחו"ל, לשם איתור נכסים וביצוען של בדיקות וחקירות שונות.

ההליך המשפטי נגד פישמן החל באוגוסט 2016, כשרשות המסים הגישה בקשה לפשיטת רגל, לאחר שבית המשפט העליון אישר את החוב של פישמן לרשות - בסך 196 מיליון שקל. בהמשך הצטרפו גם הבנקים לבקשה, וב-12 לדצמבר ניתן צו כינוס ובנקל מונה על ידי אורנשטיין למנהל המיוחד לנכסיו של פישמן.

בנקל משמיע ביקורת חמורה על ההתנהלות של פישמן ובני משפחתו הקרובה. לדבריו, הם "החלו להיערך כבר לפני כ-16 שנה, לכל המאוחר, לאפשרות שהחייב יפשוט את רגלו, ובעקבות כך תקרוס הקבוצה כולה, ועשו כל שביכולתם כדי להעביר חלקים ניכרים מנכסיו לשליטתם הישירה והעקיפה".

הוא מוסיף כי חשיפת מכלול הנכסים של פישמן אינה פשוטה. "באופן בו נוהלה הקבוצה על ידי החייב כמעט לבדו, כאשר אפילו תחילתו של ממשל תאגידי לא נתקיים במרבית החברות, בוודאי לא בחברות האחזקה הפרטיות שדרכן שלט החייב בקבוצה, ובסבך ניגודי העניינים ששלטו בה, חשיפת מכלול הנכסים, הזכויות, כמו גם היקף החובות ושיוכם וקביעת סדרי הנשייה על פי הדין, איננה משימה של מה בכך והיא תארך זמן ממושך ותחייב הסתייעות במומחים".

בנקל כותב כי "חשוב לכוון את אור הזרקורים ל'קבוצת פישמן', אשר דרכה ובאמצעותה ניהל החייב את עסקיו חובקי העולם, וזאת באמצעות מבנה אחזקות פירמידאלי בראשו ניצבים מר פישמן, אשתו - טובה, שלושת ילדיהם - ענת, אייל ורונית, ובני הזוג: של ענת - מר טל מניפז, ושל רונית - מר אופיר רותם, וכן הגב' רונית אבן, המלווה את החייב בעסקיו כמנהלת עסקים ויועצת צמודה - למעלה משנות דור. קבוצת פישמן כוללת מאות חברות בארץ ובחו"ל, אשר פעילותן שווי נכסיהן מסתכם במיליארדי שקלים ובתקופות מסוימות אף למעלה מכך.

"רק כדי לסבר את האוזן לגבי היקף עסקי הקבוצה, נציג בשלב זה נתון אחד מני רבים, לפיו במהלך עשר השנים האחרונות בהן שלטו החייב ובני משפחתו בכלכלית ירושלים, הם משכו ממנה לעצמם דמי ניהול, משכורות ותקבולים נוספים בסך של לא פחות מ-85 מיליון שקל, ובנוסף, הם וחברות בקבוצת פישמן קיבלו ממנה דיבידנדים שהסתכמו בכ-556 מיליון שקל (556,000,000)!"

אליעזר, אייל וטובה פישמןצילום: עופר וקנין

"שיתוף פעולה חלקי"

רוב הבנקים שיש להם שיעבודים אישיים של פישמן כבר פועלים למימושם באמצעות כונסי נכסים מטעמם. החובות שאינם משועבדים נאמדים ב-1.8 מיליארד שקל, וזהו הסכום שנידון בתיק פשיטת הרגל. פישמן הציע הסדר חוב משלו, לפיו הוא ישלם לנושיו כ-85 מיליון שקל מתוך חוב זה. לפי הצעתו, 4 מיליון שקל מתוכם יגיעו מהתמורה (הגבוהה בהרבה) שיקבל עבור הבית בסביון, שרשום על שם רעייתו טובה בלבד.

לטענתו של בנקל, הוא נתקל בשיתוף פעולה חלקי ביותר של החייב, בני משפחתו הקרובים וחלק מעובדי הקבוצה הבכירים, "שאין זה בראש מעיניהם, לשון המעטה, לסייע לח"מ למלא את התפקיד שהוטל עליו על ידי בית המשפט הנכבד". לכן, הוא כותב, בנסיבות אלה, למרות שניתן לומר כי ההצעה להסדר שהגיש פישמן איננה ראויה בעליל, לא ניתן להצביע על היקפם של נכסי החייב והתמורה שניתן יהיה לקבל עבורם, וממילא מוקדם מדי להעריך את היחס שבין התמורה שתתקבל ממימושם לחובותיו האמיתיים.

לדברי בנקל, קיים ספק האם מה שפישמן מגדיר כמלוא נכסיו הם אכן כל נכסיו. "כבר בשלב זה ניתן לומר כי יהיה צורך בבדיקת האופן, העיתוי והנסיבות בהם הגיעו נכסים מסוימים לבני משפחתו של החייב, כמו גם לבדוק בדיקות מעמיקות את ההתחייבויות הצולבות שבין חברות הקבוצה, לרבות אופן יצירת השעבודים ותוקפם", הוא מדגיש.

בנקל מציין כי נושי החברה הם הלכה למעשה הציבור הרחב וזאת מכיוון שפישמן שלט בחברות ציבוריות (כמו כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן), יש לו חוב לרשות המסים, כ-95% מיוחסים לבנקים ולמוסדיים שניירות הערך שלהם מוחזקים על ידי הציבור ופישמן שלט, במישרין ובעקיפין, באמצעי תקשורת מובילים בישראל ובהם "ידיעות אחרונות", "גלובס" ו-HOT, ולהתמוטטותו הכלכלית תהיה השפעה בו ימשיכו לתפקד או להתקיים.

"למרות שהחייב מציג את פשיטת הרגל כעניין אישי שלו, הרי הלכה למעשה, מדובר בהתמוטטותה של קבוצה עסקית הכוללת למעלה מ-120 חברות בארץ ובחו"ל. למרות שהחייב, ובעיקר בני משפחתו הקרובים, מנסים כיום להתנער מקיומה של 'קבוצת פישמן', הרי שהם עצמם לא רק שטבעו שם זה בעצמם, אלא עשו כל שביכולתם כדי להחדירו לתודעה הציבורית, להשתמש בו לצרכיהם ולמנף אותו בכל הזדמנות ודרך אפשרית", נכתב בדו"ח.

ניהול תאגידי לקוי

הפרק השני בדו"ח של בנקל מתייחס למורכבות של כינוס הנכסים, והפעולות שביצע לייצוב המערכת. בנקל מציין כי הקבוצה בנויה בצורת פירמידת אחזקות, ורוב החברות בה הן פרטיות משפחתיות. החברות בשכבה הראשונה של הפירמידה מוחזקות על ידי פישמן, אשתו וילדיהם, ואילו החברות המצויות בשכבות הבאות מוחזקות באמצעות חברות השכבות שמעליהן, ולעיתים באמצעות אחזקות צולבות בין חברות שונות בקבוצה. "הלכה למעשה, נוצר מבנה סבוך ביותר של חברות, כאשר בסופו של יום, מאחורי מרבית החברות נמצאים רק החייב ובני משפחתו, ובמיעוטן גם צדדים שלישיים".

בנקל מדגיש כי כבר בשלב הזה התברר, כי חלק משמעותי ממניות חברות רבות מקבוצת פישמן, רשום על שם אשתו של פישמן ושלושת ילדיהם, וכי פישמן, אשתו וילדיהם משכו מחברות הקבוצה (הפרטיות והציבוריות) לאורך השנים, סכומי כסף בהיקפים של מאות מיליוני שקלים, בין השאר באמצעות משכורות, דמי ניהול, שכר דירקטורים ודיבידנדים.

כמו כן, לדבריו, קיימות חברות פרטיות הרשומות על שם ילדיו של פישמן או בני זוגם, בהן לפישמן עצמו אין אחזקות במישרין ואף לא בעקיפין, אשר הציגו את עצמן במשך השנים כחלק מקבוצת פישמן. לדברי המנהל המיוחד, חלק מהחברות הפרטיות הרשומות על שם ילדיו של פישמן, השתמשו במשאבי הקבוצה מצד אחד, ומשכו סכומים כספיים גבוהים מחברות שונות בקבוצת פישמן, מצד שני.

ואם לא די בכל זה, לפי בנקל, חברות שונות בקבוצה שעבדו נכסים שלהן לטובת חובות של חברות אחרות בקבוצה, וכן חברות בקבוצת פישמן העמידו מימון לחברות אחרות ללא הסכמים בכתב וללא החלטות מסודרות. כפועל יוצא, קיימות יתרות בין-חברתיות בסכומים של מיליארדי שקלים. בנוסף, מציין בנקל כי פישמן לבדו הוא שהעמיד ערבויות אישיות לחברות הקבוצה, והוא שנשא באופן בלעדי (למעט שני מקרים חריגים), בנטל חובות החברות השוטפים בלא שמי מבני משפחתו השתתף בנטל זה.

נכסי פישמן

כל הממצאים הללו מחייבים, לדברי בנקל, בדיקות נוספות ומעמיקות באמצעות גורמי מקצוע, לרבות רואי חשבון שהתמחותם בביקורת חקירתית, כלכלנים, חוקרים פרטיים, מעריכי שווי, שמאים וכיוצא באלה, על מנת לקבוע מהי מסת נכסי החייב האמיתית.

תמונת המצב שעלתה מהחומר שהתקבל אצל בנקל ומהפגישות הראשונות שקיים עם פישמן, בתו ענת מניפז, ורונית אבן, מציגה לשיטתו "תמונת מצב מדאיגה בנוגע לניהול התאגידי של החברות בקבוצה". כך התברר, בין השאר, כי לא התקיימו ישיבות דירקטוריון סדירות, לא בוצע רישום של פרוטוקולים בישיבות הדירקטוריון שקוימו, רק החלטות לבנקים ואישור דוחות כספיים שנתיים תועדו בפרוטוקולים; לא נרשמו החלטות בדבר מתן הלוואות בין חברות הקבוצה; בנוגע לשעבוד נכסים התקבלה החלטה באסיפה הכללית של החברה המשעבדת כאשר "כולם מצביעים" (כל בעלי המניות), זאת בהתעלם מבעיית ניגוד העניינים.

בנוסף, מדגיש בנקל, כי בכל הנוגע לעסקות השקעה ספקולטיביות במט"ח שבוצעו על ידי חברות שונות בקבוצה - מקבל ההחלטות והמוציא לפועל היחיד והבלעדי היה פישמן, וזאת, למורת רוחם של בני משפחתו. "אין ספק כי העדר משטר תאגידי תקין מחייב בדיקה מקיפה, במיוחד כאשר מדובר בעסקאות בעלי עניין אשר הגורמים שקיבלו את ההחלטות ובראשם פישמן, היו מצויים - על פני הדברים - בניגוד עניינים אינהרנטי", מדגיש בנקל.

מתנות לבני משפחה קרובים

את הפרק השלישי בדו"ח מקדיש בנקל למתנות במזומן ובנכסים בהיקפים מצטברים של עשרות מיליוני שקלים שנתן פישמן לבני משפחה שונים. בעשר השנים האחרונות נתן פישמן לבני משפחתו ובהם ילדיו, נכדיו ובני דודים שלו מתנות בסכום כולל של 5.6 מיליון שקל.

אשר לווילה של משפחת פישמן בסביון, המוערכת בעשרות מיליוני שקלים, מציין בנקל כי בחקירות ראשונות של פישמן ובני משפחתו, הם הקפידו לפתח את נרטיב ההפרדה הרכושית בין פישמן לאשתו. ואולם, במסגרת תפקידו, הוא יידרש לבחון, בין השאר, את נסיבות רישומם של נכסי המקרקעין על שם אשתו של פישמן במשך השנים.

נשיא ביהמ"ש המחוזי ת"א, איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

לפי בנקל, חלק מהנכסים שרשומים על שם ילדיו של פישמן הועברו מפישמן ואשתו, ללא תמורה, לילדיהם במהלך השנים החל משנת 2002 והמהלך האחרון התבצע לפני כחודש - ב-6 לדצמבר. כך למשל, הבית ברחוב הר דפנה בסביון, החליף ידיים בין בנותיו של פישמן.

בנוסף, לדבריו התברר כי קיימות חברות שמניותיהן מוחזקות על-ידי ילדיו של פישמן וחתניו, ושלפישמן עצמו אין, לכאורה, אחזקה ישירה בהן, שהוצגו במהלך שנים ארוכות כחלק מ"קבוצת פישמן" ובחינה ראשונית של פעילותן מעידה כי אכן כך היה.

"מהות החברות ופעילותן מעוררת את החשד כי הלכה למעשה, החברות הללו קיבלו נכסים של החייב במטרה להרחיקם מנושיו ונעשה בהן שימוש לשם הזרמת כספים מחברות 'בקבוצת פישמן' שלחייב יש אחזקה ישירה או עקיפה בהן, לרווחת ילדי החייב ובני משפחותיהם, שאלמלא כן, היו הכספים הללו משמשים לשם פירעון התחייבויות של חברות הקבוצה לנושיהן", נכתב.

עו"ד יוסי בנקלצילום: דן קינן

בתחילת ינואר קיבל אורנשטיין את בקשתו של בנקל והוציא צו זמני במעמד צו אחד, האוסר לעשות כל שינוי בזכויות שלושת ילדיו של פישמן בארבע וילות בסביון שבבעלותם. אתמול גם ניתן צו במעמד צד אחד נגד ילדיו של פישמן, לפיו נאסר עליהם לעשות כל שימוש בנכסים שלהם (מעבר לצו המתייחס לבתים שלהם). בנוסף, בנקל הגיש בקשה לאסור על טובה פישמן לעשות כל שינוי בנכסים הרשומים על שנה. בקשה זו תידון בדיון הבא באולמו של אורנשטיין, ביום רביעי הקרוב.

אילו פעולות נקט בנקל כדי לממש את נכסיו של פישמן? בפרק הרביעי הוא מספר על פניות שקיבל מעשרות מתעניינים מהארץ ומחו"ל; מאנשים פרטיים, מחברות ומעורכי דין המייצגים גורמים שונים, שהתעניינו כל אחד ברכישת נכסים שונים של פישמן או של חברות שונות בקבוצה. לדבריו, הוא קיים פגישות עם חלק מהפונים והפניות שהתקבלו מתייחסות לנדל"ן בארץ ובחו"ל שמוחזק על ידי פישמן וחברות מהקבוצה וכן לחברות ריאליות של הקבוצה ובין היתר.

בפרק החמישי של הדו"ח בנקל מפרט את דרישות החוב שהגיעו למשרדו עד כה. לדבריו, רוב החובות של פישמן- ככל הנראה בהיקף של כ-4 מיליארד שקל, מקורם בערבויות אישיות עליהן חתם לחובות חברות מהקבוצה.

על פי הדו"ח שהגיש פישמן למנהל המיוחד לפני כחודש, סך חובותיו מסתכם בכ-219 מיליון שקל על פי הפירוט להלן: לבנק אגוד חוב של 20 מיליון שקל, לרשות המסים חוב של 196 מיליון שקל, ל- MDM BANK OJSC חוב של 0.72 מיליון שקל, לסטיב הולם חוב של 1.7 מיליון שקל ולרבקה מילוא חוב של 0.48 מיליון שקל. בנוסף, קיימות 34 ערבויות אישיות עליהן חתם פישמן להבטחת חובות חברות מהקבוצה (למעט ערבות אחת).

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה