הפרקליטות מערערת: העונש שנגזר על דנקנר - קל מדי

הפרקליטות דורשת מתחם ענישה של 5-3 שנים לדנקנר ומתחם ענישה של 54-30 חודשים לשטרום ■ הפרקליטות: "(הפסיקה) תביא ליצירת נורמת ענישה מקלה יתר-על-המידה בכל המקרים העתידים לבוא"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוחי דנקנר גזר דין
צילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הפרקליטות הגישה היום (ה') לבית המשפט העליון ערעור על גזר הדין של נוחי דנקנר ואיתי שטרום, שהורשעו בעבירות תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח ואיסור הלבנת הון, ונידונו ל-24 ו-12 חודשי מאסר בפועל (בהתאמה). הפרקליטות דורשת מתחם ענישה של 60-36 חודשים לדנקנר ומתחם ענישה של 54-30 חודשים לשטרום.

בערעור נטען כי לא רק שמדובר בעונשים שאינם תואמים את מגמת ההחמרה שמכתיב בעת האחרונה בית המשפט העליון, אלא שהם מסיגים לאחור את רף הענישה בעבירות תרמית בניירות ערך, הרחק מהרף הראוי שקבע המחוקק - ועוד בתיק שנסיבותיו חמורות יותר.

"הצבת רף שכזה בעבירות ניירות ערך חמורות, המבוצעות על ידי הדמות החזקה ביותר במשק הישראלי, הובילה לקביעת עונשים בלתי הולמים בתיק זה, ותביא ליצירת נורמת ענישה מקלה יתר-על-המידה בכל המקרים העתידים לבוא", נכתב בערעור.

הפרקליטות טוענת כי הפרשה בה הורשעו דנקנר ושטרום היא "פרשת מרמה והונאה מפורשת וחמורה, שהיעד שלה הם כספי הציבור כולו, והפסול טבוע בה וגלוי על פניה".

עוד מוסיפה הפרקליטות כי מדובר בבעל שליטה בקונצרן ציבורי, אשר ביד אחת פונה לציבור ומזמין אותו להשקיע מאות מיליוני שקלים בחברה במסגרת הנפקת מניות, וביד השנייה, בהסתר, מחולל מהלכים מאחזי עיניים כדי ליצור תמונה מרמתית של מסחר ער ושער גבוה של המניה בבורסה, על מנת להניע אותו להשקיע בהנפקה או להגדיל את היקף ההשקעה המתוכננת. לפיכך, קבע בית המשפט בגזר הדין כי מדובר בהצעה ומכירה לציבור של ניירות ערך בהיקף של 321 מיליון שקל שנגועים במרמה.

"העונשים שהוטלו על דנקנר ושטרום מופרזים לקולא, באופן המצדיק את התערבותה של ערכאת הערעור. עונשים אלה אינם הולמים את חומרת העבירות בהן הורשעו ואת עוצמת הפגיעה בערכים השונים המוגנים על ידיהן. הם פוגעים באינטרס הציבורי של שמירה על כספי החיסכון של הציבור, שמירה על הגינותו ואמינותו של שוק ההון ושמירה על תקינות המסחר בבורסה", נכתב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי