בית המשפט העליון: לא ניתן לעקוף הליך פירוק של חברה באמצעות החלטה שהתקבלה בהליך משפטי מקביל

יוסי מושקוביץ, לשעבר בעלי חברת בנייה שקרסה, טען כי בוויכוח מול רשות המסים ניתנה הכרעה מחייבת, לפיה החברה מחלה לו על חוב ולכן אינו נדרש להחזירו ■ העליון דחה את הטענה וקבע כי בעת פירוק חברה, רק בית משפט של פירוק מוסמך לדון בכל ענייניה

אפרת נוימן
אפרת נוימן
השופט אליקים רובינשטיין
השופט אליקים רובינשטייןצילום: אמיל סלמן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט העליון קבע באחרונה כי כל עוד מתנהל בבית משפט הליך פירוק של חברה, לא ניתן שבית משפט אחר יקבע בעניין שמשפיע באופן מהותי על הנכסים הפיננסיים של החברה - ולא ניתן לוותר על חוב ללא אישורו של בית משפט הדן בפירוק. כלומר, גם אם הוכרע על ידי ערכאה שיפוטית אחרת שהחוב אינו קיים, הכרעה זו לא תחייב את המפרק ואת בית המשפט שדן בפירוק, אלא אם נעשה הדבר בידיעתם ובהסכמתם.

מדובר במקרה של חברת הבנייה י.מושקוביץ שקרסה בתחילת שנות ה–2000, נסחרה בבורסה של תל אביב והייתה בשליטת הקבלן יוסי מושקוביץ. המפרק, עו"ד רם יולוס, שמונה ב–2003, ביקש בהמשך לחייב את מושקוביץ לשלם לקופת הפירוק כ–9 מיליון שקל שמשך כהלוואה, בטענה שמושקוביץ משך את הכסף לכיסוי חובותיו הפרטיים באופן שיטתי ומכוון, וניהל את עסקי החברה תוך שימוש לא הוגן בכספיה לצרכיו האישיים.

מושקוביץ טען כי בהליך מקביל שהתנהל באותה תקופה בבתי המשפט סביב ויכוח שהיה לו עם רשות המסים, נקבע כי החברה מחלה לו על החוב ולכן עליו לשלם מס על ההכנסה - ומחילה זו מחייבת גם לגבי קופת הפירוק.

מדובר בהחלטה מ–2011 של השופטת שלומית וסרקרוג מבית המשפט המחוזי בחיפה, בערעור מס שהגיש מושקוביץ כנגד ההחלטה של פקיד השומה לחייבו במס על אותה הלוואה שנטל מהחברה. מושקוביץ עירער על ההחלטה לעליון אך הערעור נדחה. גם רשות המסים עירערה, מפני שהמחוזי קבע כי ההכנסה תסווג כדיווידנד ולא כהכנסת עבודה — והערעור שלה התקבל. כלומר, התוצאה הסופית של הוויכוח בעניין המס היתה כי החברה מחלה למושקוביץ על החוב ויש לשלם מס על ההלוואה כהכנסה.

לכן, טען מושקוביץ, מדובר בהחלטה מחייבת גם ביחס לכסף שנדרש להחזיר לקופת הפירוק. השופט עדי זרנקין מבית המשפט המחוזי בחיפה קיבל עמדה זו וקבע כי הקביעה של העליון בוויכוח מול רשות המסים מהווה מעשה בית דין. עוד נקבע כי יולוס היה מודע להליך המקביל מול רשות המסים ואף לקח בו חלק והצהיר מפורשות כי החברה לא תפעל לגביית החוב — ולכן לא יוכל לטעון אחרת.

יולוס עירער לעליון על החלטה זו באמצעות עורכי הדין יגאל בורוכובסקי ואלירן גומל ממשרד יעקב סלומון, ליפשיץ ושות' — וטען כי אין לגזור גזירה שווה מהליך המיסוי להליך הפירוק לעניין המחילה על החוב. בנוסף הוא טען כי רק בית משפט של פירוק מוסמך להכריע בשאלות הנוגעות למצבת הנכסים של החברה. גם כונס הנכסים הרשמי תמך בעמדה זו.

עו"ד יגאל בורוכובסקיצילום: שלמה שהם

"לאחר עיון ושמיעת טענות באנו למסקנה כי יש לקבל את הערעור במובן זה שהתיק יוחזר לבית המשפט של פירוק לדיון בנושא לגופו, כשאין המערער מושתק בטענת מעשה בית דין כנגד המשיב באשר להחזרת החוב", החליטו בתחילת החודש שופטי העליון, אליקים רובינשטיין (שכתב את פסק הדין), ניל הנדל ויורם דנציגר.

רובינשטיין ציין כי הוא חש במידה מסוימת בחוסר נוחות, גם מכיוון שיולוס טען במסגרת הליך המיסוי טענות שונות מאשר בהליך הנוכחי וגם מכיוון שמושקוביץ כבר חויב, במסגרת ההליך הקודם, לשלם מס על סכומים אלה (אם כי כנראה המס לא שולם). "חרף זאת, עדיין קבלת הערעור לטעמנו היא תוצאה נכונה משפטית וצודקת בנסיבות. כך, שכן, בית המשפט המוסמך לדון בכל ענייניה של החברה הנמצאת בתהליכי הפירוק הוא בית משפט של פירוק", כתב רובינשטיין.

השופט הוסיף כי "קשה להלום מצב שבו לאחר שהחל תהליך הפירוק, ובמיוחד לאחר שניתן צו פירוק לחברה ב–2003 ומונה מפרק קבוע ב–2004, יקבע בית משפט בעניין שיש לו השפעה מהותית לגבי נכסיה הפיננסיים של החברה. זאת, קל וחומר כאשר החברה עצמה אינה צד להליך". הוא הדגיש כי "גם מהותית, נדמה כי החלטת בית המשפט המחוזי למעשה, ובלא משים כמובן, מרעה עם נושי החברה על לא עוול בכפם, שכן הסכום — אם אכן נלקח על ידי מושקוביץ שלא כדין — ייגרע מקופת הפירוק. הנושא טעון איפוא בירור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן