בזמן שמוזס נחקר: בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד "ידיעות אחרונות"

לטענת התובע, במשך שנים רכש את העיתון מתוך אמונה כי העיתון מספק לו את החדשות בהתאם לסטנדרטים העיתונאיים המקובלים ■ "ואולם, מצג זה היה מצג שווא. במשך שנים הנחו את העיתון שיקולים כלכליים ואישיים של בעלי מניותיו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוני מוזס בכניסתו ליחידת להב 433, היום
נוני מוזס בכניסתו ליחידת להב 433, היוםצילום: טליה קדוש, וואלה! NEWS
יסמין גואטה
יסמין גואטה

מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, נחקר משעות הבוקר במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה בלוד עד לשעות אחר הצהריים המאוחרות. בינתיים, בקשה לאישור תביעה ייצוגית, על סך של 200 מיליון שקל, הוגשה הבוקר (א') נגד העיתון לבית המשפט המחוזי בלוד. על פי הבקשה, "ידיעות אחרונות" הפר את החוזה בינו לבין קוראיו, ונהג כלפיהם באופן רשלני ובלתי סביר.

"'ידיעות אחרונות' התיימר להציג עצמו כמי שמוכר עיתון חדשותי אובייקטיבי, נטול פניות, ששיקולי עריכה ענייניים הם שעומדים ביסודו. כך סברו לקוחותיו ועל רקע זה הם רכשו את העיתון. קוראיו פתחו, בוקר אחר בוקר, את העיתון שהוא מוכר מתוך אמונה, כי מה שנשקף אליהם מתוך דפי העיתון, ובמיוחד מתוך מדורי החדשות, הוא אמת לאמיתה, והוא מוצג להם בשל חשיבותו של התוכן, בשל מידת השפעתו על הספירה הציבורית, ולא בשל שיקולים אישיים-כלכליים", נכתב בבקשה.

הקבוצה התובעת מוגדרת בבקשה כ"כל מי שרכש את העיתון "ידיעות אחרונות", באמצעות מינוי או כרוכש מזדמן, בתקופה של שבע שנים עובר ליום הגשת הבקשה". בבקשה מתבקש בית המשפט גם להורות ל"ידיעות אחרונות" להמציא פרטים מלאים בדבר היקף המכירות של העיתון וזאת, בין היתר על מנת שניתן יהיה לקבוע כהלכה את גודל הקבוצה ואת היקף הנזק הכולל.

התובע הייצוגי, נועם זיצמן, שמיוצג על-ידי עורכי הדין אלירם בקל ועודד גזית, רכש לדבריו את "ידיעות אחרונות" במשך שנים. לטענתו, מתוך אמונה כנה כי העיתון מספק לו את החדשות בהתאם לסטנדרטים העיתונאיים המקובלים, ותוך שהחדשות בעיתון נכללות בו בשל שיקולים ענייניים. הוא מדגיש בבקשה כי באופן טבעי התכנים שקרא עיצבו את תודעתו, השפיעו על הלך רוחו וסייעו לו לעצב את השקפתו ביחס לנושאים אשר על סדר היום הציבורי.

"והנה באחרונה התברר, כי במשך שנים הטעה 'ידיעות אחרונות' את ציבור קוראיו, הפר את חוזה ההתקשרות עמם, עוול כלפיהם ועשה עושר על חשבונם. במשך שנים מכר ידיעות אחרונות עיתון שהתיימר לספק חדשות באופן אובייקטיבי, ושהשיקולים אשר מנחים את עורכיו הם שיקולים ענייניים", כך נכתב.

"ואולם, כפי שהסתבר, מצג זה היה מצג שווא. התברר, כי במשך שנים הנחו את העיתון שיקולים כלכליים ואישיים של בעלי מניותיו - שיקולים שהשפיעו באורח מהותי על תוכן העיתון שהוא מכר לקוראיו. באופן זה הציג 'ידיעות אחרונות' מידע מטעה ביחס לטיב ומהות המוצר שהוא מוכר ותוך שהוא מסתיר את העידוד וההשראה שניתנו למוצר שהוא מוכר.

מ"ידיעות אחרונות" לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"