ביהמ"ש: הודעות מהאוניברסיטה לבוגרים אינן ספאם - ולא ניתן לתבוע בגינן

בתביעה שהגיש בבית המשפט לתביעות קטנות טען סטודנט כי האוניברסיטה הפתוחה שלחה לכתובת המייל שלו 33 דברי פרסומת, אף שלא נתן את הסכמתו לכך ■ השופטת בטינה טאובר: "קבלת התביעה היתה מונעת מהסטודנטים ומהבוגרים קשר משמעותי עם המוסדות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פסק דין שניתן השבוע בבית המשפט המחוזי בחיפה קובע כי כי פרסומים שנשלחים ממוסדות אקדמיים לסטודנטים ולבוגרים אינם נחשבים לספאם, ולכן אינם מזכים את מי שקיבל אותם בפיצוי. חוק הספאם מאפשר לצרכנים לתבוע עסקים, ללא הוכחת נזק, בגין הודעות ספאם שנשלחו אליהם. החוק נותן לבית המשפט סמכות לקבוע פיצוי של עד 1,000 שקל לכל הודעה, ללא הוכחת נזק, וכן להטיל קנס נוסף על השולח.

השופטת בטינה טאוברצילום: טס שפלן

מאז שנכנס לתוקף ב–2008, הביא החוק לתביעות רבות שהוגשו לבתי המשפט לתביעות קטנות וזיכו את המגישים בפיצוי מיידי. השופטת בטינה טאובר, שכתבה את פסק הדין, הדגישה כי המחוקק הותיר בידי בית המשפט שיקול דעת אם לפסוק פיצויים.

במקרה הזה הוגשה התביעה נגד האוניברסיטה הפתוחה והיא החלה בבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה. את התביעה, בסך 33 אלף שקל, הגיש ביוני 2016 יונתן בן עמי, סטודנט שלמד באוניברסיטה. בן עמי טען כי לאחר סיום לימודיו, ועד לאוגוסט 2014 שיגרה האוניברסיטה לכתובת המייל שלו 33 דברי פרסומת באמצעות דוא"ל, וזאת אף שלא נתן את הסכמתו לקבלם.

האוניברסיטה טענה להגנתה כי כל הסטודנטים שלה מקבלים הודעות, עדכונים ומסרים שונים ללימודים בדוא"ל, במסרונים, בטלפון ובהודעות באמצעות מערכת השאילתא והיא מיידעת את הסטודנטים על כך בידיעון האקדמי וגם באתר האינטרנט שלה. בית המשפט לתביעות קטנות דחה את התביעה וציין כי הסטודנט חתם על מסמך הרשמה במסגרתו הוא נתן לאוניברסיטה הסכמה גורפת להשתמש בפרטיו האישיים ופרטי כתובת הדוא"ל במסגרת פעילותה או בקשר ללימודים, מחקר או פעילות סטודנטיאלית. בית המשפט בחן את הפרסומים שנשלחו אליו וקבע כי מדובר בהודעות שנועדו לעניין אותו בקורסים, סדנאות, כתבי עת וכדומה.

בן עמי לא קיבל את פסק הדין הזה והגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי. הוא טען שבית המשפט לתביעות קטנות טעה כשקבע שהוא בחר שלא להסיר את עצמו מרשימת התפוצה של האוניברסיטה. לדבריו, הוא מעולם לא נתן הסכמה גורפת למשלוח הודעות הפרסום. יתרה מכך, לטענתו הוא שלח חמש הודעות בהן ביקש להסיר אותו מרשימת התפוצה. מנגד, טענה האוניברסיטה, באמצעות עוה"ד יובל אדלר ועדי ערמן ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', כי בן עמי הוא תובע סדרתי, שמחזיק ב–13 כתובות מייל שונות והגיש ב–12 החודשים האחרונים לפחות שבע תביעות נגד נתבעים שונים.

עו"ד יובל אדלרצילום: יוליה טוקרב

השופטת החליטה לקבל את טיעוניה של האוניברסיטה וחייבה את התובע בהוצאות של 2,000 שקל. "במקרה הזה, נוכח מהות תפקידה של האוניברסיטה, שהיא מוסד אקדמי מוכר שפועל כמלכ"ר, וכשמטרת משלוח ההודעות היא שמירה על קשר עם הסטודנטים והבוגרים, סבורני כי טוב עשה בית המשפט לתביעות קטנות עת דחה את התביעה", כתבה.

לדבריה, "ככל שהתביעה היתה מתקבלת, היה הדבר מוביל להצפתם של בתי המשפט בתביעות רבות של סטודנטים או בוגרים של המוסדות האקדמיים בגין קבלת הודעות עדכון מאותם מוסדות, ומצד שני היה נמנע מן הסטודנטים או הבוגרים קשר משמעותי ומידע תורם שאותו מבקשים מוסדות הלימוד לחלוק עם סטודנטים ובוגרי המוסד הלימודי. לאור האמור, הרי שגם מן הבחינה המערכתית, קיימים שיקולים שמצדיקים את אי־קבלת התביעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח