ג'קי בן זקן הגיע מהכלא כדי להעיד בפרשת בנימין בן אליעזר: "אני לא תמיד מקשיב לנניקשווילי"

בן זקן עצמו היה חלק מכתב האישום בפרשה הזו אך בספטמבר הגיעה עמו הפרקליטות להסדר טיעון שבו הוא הודה והורשע בסיוע להפרת אמונים והעונש שנגזר עליו הוא קנס של 65 אלף שקל וארבעה חודשי עבודות שירות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
ג'קי בן זקן בבית המשפט
ג'קי בן זקן בבית המשפטצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כשהוא לבוש במדים של שירות בתי הסוהר ואזוק ברגליו, הובא אתמול איש העסקים ג'קי בן זקן לאולמו של השופט בני שגיא בבית המשפט המחוזי בתל אביב כדי להעיד במשפטו של חברו ושותפו, איש העסקים אברהם נניקשווילי, שמואשם במתן שוחד לשר לשעבר, בנימין בן אליעזר.

בן זקן היה גם הוא חלק מכתב האישום בפרשה, והואשם בסיוע להפרת אמונים של עובדת ציבור. בספטמבר האחרון הוא חתם עם הפרקליטות על הסדר טיעון, שלפיו הודה והורשע בעבירה שיוחסה לו ונגזר עליו עונש של ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 65 אלף שקל.

לדיון אתמול הובא בן זקן מכלא חרמון לאחר שבדצמבר התחיל לרצות עונש מאסר בפרשה של הרצת מניות בחברת מנופים פיננסים. בפרשה הזאת הוא הורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, השפעה בתרמית על שערים של ניירות ערך וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בפרשת מנופים קבע השופט דוד רוזן, כי בן זקן ואיש שוק ההון איתן אלדר קשרו קשר פלילי להעלאת השער של מניית מנופים פיננסים בפעולות יזומות ומכוונות של רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה.

על דוכן העדים סיפר בן זקן על הקשר העסקי והחברי עם נניקשווילי ועל הרקע להקמת חברת שמן המשותפת. לדבריו, ההיכרות החלה עוד כשהיה בן 13. כשהשתחרר מהצבא התחיל לעבוד בסוכנות הביטוח של נניקשווילי ולימים הם נהפכו לשותפים. "נניקשווילי היה השותף הפסיבי ואני השותף האקטיבי. הוא התעדכן מעת לעת כי יש לו עסקים בחו"ל ורוב הזמן הוא שם", אמר בן זקן.

לפי כתב האישום, בן אליעזר הפעיל את קשריו כדי לשפר את סיכוייה של שמן לעמוד בתנאים להעברת הזכויות ברישיון נפט מקבוצה בשם ACC, שקיבלה רישיון קידוח נפט באתר הקידוח מד אשדוד. בראש ACC עמד באותה עת איש העסקים חיים ליבוביץ'. שותפיו לקבוצה היו נניקשווילי ובן זקן. בהמשך ביקשו נניקשווילי ובן זקן להעביר את זכויותיה של ACC ברישיון לשמן שבבעלותם.

בן זקן סיפר כי את ההיכרות בינו לבין ליבוביץ' ערך הרב יאשיהו פינטו: "זה היה די במקרה. הייתי בפגישה אצל הרב וגם ליבוביץ' היה שם. הוא הציע לי להשתתף במכרז קידוח שנסגר באותו מועד. הוא ניגש למכרז ורצה חוסן פיננסי. חשבתי שיש פה הזדמנות עסקית והסכמתי". לדבריו, נניקשווילי דווקא לא תמך במהלך הזה, אך בסופו של דבר הצטרף. את חברת שמן הקימו השניים, לפי בן זקן, אחרי שליבוביץ' ו–ACC זכו במכרז הקידוח. "רצינו לגייס כסף לטובת הקידוח והיועצים המשפטיים שלנו אמרו שצריך לגייס כסף באמצעות חברה ישראלית. ACC היא חברת אוף־שור (חברה הרשומה במדינה זרה שאינה ארץ המקור), ולכן רצינו להעביר את הרישיון מ–ACC שזכתה ברישיון לשמן", הוא הסביר.

בן זקן הסביר את הלחצים שהפעיל על חברי מועצת הנפט באותם ימים: "עד לאותה נקודת זמן, לא היה צורך בשום תנאי של משרד התשתיות כדי להעביר את הרישיון, אבל כשהגשנו את הבקשה, משרד התשתיות שינה את הכלל וקבע שדינה של הבקשה להעביר את הרישיון כדינו של רישיון חדש. כש–ACC זכתה ברישיון, היו פרסומים שחברות אחרות, כמו דלק וישראמקו, מנסות לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע את העברת הרישיון. חששתי שמישהו ממשרד התשתיות ינסה לטרפד את העברת הרישיון, כי הוא חפץ בייקרן של אותן חברות".

הלוואה בין חברים או שוחד?

ההיכרות בין בן זקן לבן אליעזר התחילה כבר בשנות ה–90, בעת שהיה פעיל של בן אליעזר במפלגת העבודה. בן זקן היה זה שהכיר בין נניקשווילי לבן אליעזר. "כששמעתי שישראל רוצה לייבא גז טבעי, אמרתי לפואד שהשותף שלי בארץ מאוד מקושר בתחום ואולי הוא יכול לעזור", הוא אמר. ואכן, נניקשווילי קישר בין בן אליעזר לחברת הגז והנפט הרוסית, גזפרום.

בן זקן הוסיף: "הקשר בין בן אליעזר ונניקשווילי נהפך להיות מהר מאוד קשר קרוב, נניקשווילי נהפך להיות הבן המועדף על פואד ואברהם ראה בו סוג של אח גדול או אבא. כשפואד חלה, ביקרתי אותו פעם או פעמיים. אברהם ביקר אותו בתדירות גבוהה".

כתב האישום מתאר כיצד ביקש בן אליעזר מנניקשווילי 400 אלף דולר לרכישת בית והוא נענה לבקשה. לטענת הפרקליטות, כדי להסוות את העובדה שמדובר בשוחד, חתמו השניים על הסכם הלוואה לרכישת מגרש בנס ציונה. בהסכם נכתב כי נניקשווילי יעמיד לבן אליעזר את ההלוואה בכפוף לרישום הערת אזהרה לטובתו על המגרש. עוד נכתב, כי שיעור הריבית שתישא ההלוואה יהיה אפס. לטענת נניקשווילי, מדובר בהלוואה שניתנה בין חברים.

בן זקן תמך בקו הזה בעדותו. הוא סיפר כי גם הוא קיבל מנניקשווילי הלוואות רבות, חלק גדול מהן ללא הסכמים: "בתקופה מסוימת לא היו הסכמים, אבל אחר כך היו. נאמר לנו על ידי היועצים המשפטיים שכדאי לעשות הסכמים בגלל התקנות של הבנקים בעניין של איסור הלבנת הון, שאינן מאפשרות לבצע העברות של כספים".

את החקירה הראשית ניהלה עו"ד סוזנה שור מטעם הפרקליטות; את החקירה הנגדית ניהל עו"ד נתי שמחוני מטעם נניקשווילי.

אברהם נניקשווילי בבית המשפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"