פרשנות |

גיל שרון התראיין - ועלול להסתבך

בראיון בגלי צה"ל הסביר שרון מדוע מחירי שירותי הסלולר בישראל נמוכים מדי וחייבים לעלות. זהו איתות מובהק לארבע ספקיות שירותי הסלולר המתחרות מול גולן: אם אתם תעלו - גם אנחנו נעלה. זהו צעד היישר אל שדה המוקשים של חוק ההגבלים העסקיים

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיל שרון
גיל שרוןצילום: עופר וקנין
עידו באום
עידו באום

גיל שרון עוד לא מונה ליו"ר דירקטוריון גולן טלקום - וכבר החל את התפקיד ברגל שמאל. בראיון לניב רסקין בגלי צה"ל הסביר שרון מדוע מחירי שירותי הסלולר בישראל נמוכים מדי וחייבים לעלות. תוכן הדברים הוא חדשה גרועה לצרכנים: גולן נחשבת מחוללת תחרות וכשהיו"ר המיועד צופה עליית מחירים, הוא סנונית המבשרת עלייה בכל השוק. אבל הבעיה חמורה יותר. שרון צעד היישר אל שדה המוקשים של חוק ההגבלים העסקיים. זה לא ראיון שגיל שרון יזכור לטובה.

בטיוטה של גילוי דעת בעניין התבטאויות פומביות של מנהלים הזהיר הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, פרופ' דיויד גילה, כי שקיפות גדולה מדי והתבטאויות פומביות בין מתחרים עלולות להזיק לתחרות ועלולות להוות עבירות פליליות.

בגילוי דעת אחר כתב גילה כי "חשיפת מידע בין מתחרים עלולה ליצור ולחזק פרקטיקות התאמה בין אותם מתחרים ולהביא להפחתת התחרות ביניהם". גילה מסביר כי "ככלל, השחקנים בשוק מצויים במצב של אי ודאות ביחס ליכולות מתחריהם, מדיניתם העסקית ותוכניותיהם העתידיות. בהיעדר יכולת לאמוד באופן מדויק את המאמץ התחרותי המינימלי שיבטיח רווחיות מרבית, נאלץ כל מתחרה לנקוט מאמצי תחרות גדולים יותר על מנת להבטיח את עצמו מפני אבדן נתח השוק שלו לטובת מתחריו". בתמצית מסכם הממונה על ההגבלים: "אי הוודאות אודות מצב השוק ותוכניות המתחרים מתמרצת אפוא את השחקנים בשוק להתחרות". ולכן, חשיפת מידע עסקי עלולה לפגוע בתחרות "ואף להקל על אכיפת הסדרים קרטליסטיים".

הבה נראה מה אמר שרון: הוא הסביר שהרווחיות בחברות הסלולר אפסית והדבר פוגע בפיתוח תשתיות ולכן חייב להשתנות. לדבריו, "המחירים בישראל חייבים לעלות לאזורים ריאליים יותר". שרון אפילו נקב במחיר הריאלי בעזרת השוואה לאירופה. המחיר לחבילות סלולר צריך להיות, לדבריו, "באזור 80 עד 100 שקל". זה, להגדרתו, מחיר "סביר".

שרון אמנם סייג כי "זו לא תהיה גולן שתוביל העלאת מחירים כזו", וכי "גולן תמיד תהיה השחקן התחרותי בשוק". אבל גולן שחקן תחרותי גם כיום. כפי שהוא מסביר בעצמו, גולן היא חברת הלואו-קוסט של שירותי הסלולר. עם זאת, גם מצבה של גולן יוטב אם התחרות תתרחש ברף תמחור גבוה יותר. זהו איתות מובהק לארבע ספקיות שירותי הסלולר המתחרות מול גולן: אם אתם תעלו, גם אנחנו נעלה.

מידע רגיש שגילויו מסכן את התחרות כולל מידע על מהלכים אסטרטגיים. איתות של גולן טלקום על נכונות להעלות מחירים בהתאם להעלאה של מתחריה הוא בגדר איתות על אסטרטגיית תמחור.

המגבלות על חשיפת מידע רגיש חלות לא רק על מתחרים - אלא גם על מתחרים פוטנציאלים. אפילו אם שרון אינו נושא עדיין תפקיד רשמי בגולן טלקום, הוא כבר מתחרה פוטנציאלי. למעשה, זו הסיבה שריאיינו אותו ברדיו. זו בדיוק הסיבה שבגללה שרון היה צריך להיזהר בלשונו.

ככל שמידע הוא פרטני יותר, עדכני יותר ומאפשר צפייה של התנהגות המתחרה. וכמובן, ככל שמספר המתחרים בשוק קטן יותר - כך גדל הסיכוי שהמידע יהיה הפרה או סיוע להפרה של האיסור על הסדר כובל בחוק ההגבלים העסקיים.

הסדר כובל של תיאום מחירים הוא עבירה פלילית חמורה בעיני חוק ההגבלים העסקיים. אם קיימות נסיבות מקילות יכולה הממונה הנוכחית על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, להעדיף להטיל עיצום כספי מינהלי במקום לפתוח באפיק של חקירה פלילית. אין בישראל תקדים של העמדה לדין על התבטאות פומבית כזו, אבל הנסיבות המובהקות של דברי גיל שרון מחייבות כי הלפרין תידרש לכך. לכל דבר יש פעם ראשונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?