השר חיים כץ נחקר ברשות ניירות ערך בחשד לעבירות שוחד

מדובר בהשלמת חקירה ברשות ניירות ערך בנוגע לחשדות נגדו כי רכש בעת שהיה שר בממשלה מניות של חברת נצבא, לפני שהחברה מתמזגת עם חברת איירפורט סיטי ■ כץ: "אני בטוח כי העננה הזו תתפוגג ולא ידבק בי כל רבב"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אלכס קולומויסקי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

שר הרווחה, חיים כץ, נחקר לפני כמה שבועות ברשות ניירות ערך בחשד לעבירות שוחד וטוהר המידות. זאת בהמשך לחקירתו הראשונה בשנה שעברה, שהיתה בחשד לשימוש במידע פנים.

במאי 2016 נחקר כץ לראשונה בחשד שרכש מניות של חברת נצבא ביולי 2015, בעת שכיהן כשר בממשלה, זמן קצר לפני שהחברה דיווחה שהיא מתמזגת עם חברת איירפורט סיטי. על פי החשד, מי שמסר לכץ את מידע הפנים הוא מוטי בן ארי, היועץ הפיננסי של החברות מאז 1999, שתיהן בבעלות חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון. על פי הרשות, השניים גרפו יחד רווחים כספיים אסורים בסך של 290 אלף שקל. חשודים ומעורבים נוספים נחקרו בקשר לפרשה.

במרכז החקירה עומדת עסקת מיזוג, שעליה דיווחה נצבא לבורסה ב–5 ביולי 2015. נצבא דיווחה על אישור וחתימה על הסכם המיזוג עם בעלת השליטה בה — איירפורט סיטי — באמצעות חילופי מניות ותשלום מזומן, שבמסגרתו היתה עתידה איירפורט סיטי לרכוש את אחזקות הציבור בנצבא.

לפי תנאי המיזוג שפורטו בדיווח, המחיר של מניית נצבא היה גבוה בכ–23% ממחיר השוק, ומכאן שהיה מדובר בדיווח חיובי עבור המחזיקים במניות נצבא. הדיווח הזה אכן גרם לזינוק של 17.5% במניית נצבא.

ממצאי החקירה העלו כי בן ארי היה חשוף למידע פנים מתוקף תפקידו וקשריו עם נצבא, והוא מיהר לרכוש מניות נצבא לפני פרסום הדיווח המיידי, ולמרות איסור מפורש מצד החברה לעשות זאת.

לפי החשדות, בן ארי העביר את מידע הפנים גם לכץ. בין השניים, טוענים ברשות, קיימים קשרים חבריים ועסקיים אינטנסיביים. על פי הנטען, גם כץ רכש את מניות נצבא לפני פרסום הדיווח המיידי, תוך שימוש במידע פנים.

השר כץ נכנס לתפקידו כשר הרווחה ב–14 במאי 2015 ואת המניות הוא רכש, על פי החשד, כחודש וחצי מאוחר יותר. הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים אוסרים על שרים להחזיק כספים בשווי של כ–200 אלף שקל ויותר בתיקי מניות או מניות סחירות.

לפי כללים אלה, על השרים להעביר את הכספים ואת ניירות הערך שבבעלותם ובבעלות משפחתם לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, שתחזיק אותם בדרך של נאמנות עיוורת, וזאת תוך 60 יום ממועד מינויים.

כץ מסר בתגובה: "הטענה לחקירה על שוחד היא שקרית. צר לי כי מודלפים לכלי התקשורת חצאי אמיתות ודיסאינפורמציה שמטרתם לפגוע בשמי הטוב. אני בטוח כי העננה הזאת תתפוגג ולא ידבק בי כל רבב. את מה שהיה לי לומר אמרתי בשיתוף פעולה מלא לחוקרים, ועדיין לא מצאתי לנכון להשתמש בשירותיו של עורך דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה