כמו בארגון פשע: העדויות שחושפות את מסלול השוחד בפרשת ישראל ביתנו - ומה ידע ליברמן?

תמלילי חקירת עד מדינה בפרשת ישראל ביתנו משרטטים את המנגנון הנסתר ששימש לכאורה למתן שוחד לנבחרי ציבור ■ העד, לשעבר ראש מועצה אזורית, סיפר שהלוביסט ישראל יהושע אמר לו כי אביגדור ליברמן ידע על העברת כספים קואליציוניים ■ לשכת ליברמן: "אוסף שקרים ובדיות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאינה קירשנבאום ואביגדור ליברמן
פאינה קירשנבאום ואביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"לא מדברים ברכב על כלום, נפגשים וזורקים את הטלפונים הצדה או שמשאירים אותם ברכב" - נוהל עבודה כזה מזכיר אולי ארגוני פשע בעולם התחתון, אבל הוא התקיים בישראל דווקא בקרב השכבה העליונה של בכירים במגזר הציבורי, שכוללת חברי כנסת, ראשי מועצות, יועצים בכירים, לוביסטים ואנשי יחסי ציבור.

קשה שלא להזדעזע כשקוראים עדויות הנוגעות לפרשת ישראל ביתנו. התמלילים מספרים איך התנהל, לפי החשד, מנגנון העברות הכספים מהקופה הציבורית לכיסם של נבחרי ציבור ושל מקורביהם.

עדות כזאת ניתן למצוא בתמליל חקירת מרדכי (מוצי) דהמן, לשעבר ראש מועצת מגילות, שנהפך לעד מדינה בפרשה. דהמן שטח בפני החוקרים כיצד התנהל מנגנון העברת הכספים מול ישראל יהושע - לוביסט המקורב ליו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן.

דהמן הסביר גם כיצד המעורבים ניסו להסתיר את הפעילות הפלילית בשיטות שלא היו מביישות עבריינים בכירים: "בחצי השנה האחרונה ישראל היה בלחץ, וביקש שלא אדבר אתו בטלפון שלי אלא באמצעות טלפונים אחרים. לא עשינו שיחות בטלפון כי הנחת העבודה היתה שאם מאזינים אז מאזינים להכל".

פרשת ישראל ביתנו היא אחת מפרשות השחיתות החמורות שידעה המדינה. בדצמבר 2014 עצרה יחידת להב 433 של המשטרה עשרות מעורבים, ובהם גם הח"כים לשעבר פאינה קירשנבאום וסטס מיסז'ניקוב. במהלך חקירת המשטרה נחקרו כ–480 מעורבים, ובהם נבחרי ציבור ועובדי ציבור בכירים.

באוקטובר 2015 המליצה המשטרה על הגשת כתבי אישום נגד 36 מעורבים בפרשה נגד מיסז'ניקוב, שר התיירות לשעבר; קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר; דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר; דוד גודובסקי, ראש מטה הארגון של מפלגת ישראל ביתנו; הלוביסט ישראל יהושע; ומנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן.

סטס מיסז'ניקוב

תקציבים חריגים תמורת כסף לבכירים

הפרשה כוללת תתי־פרשיות בעלות מאפיינים דומים: בכל אחת מהן היו בכירים שמיצבו את מעמדם במשרה משפיעה בשירות הציבורי — וקידמו תמיכה תקציבית בפרויקטים ציבוריים. אז, הבכירים זיהו תקציבים ייחודיים, ואיתרו גורמים פוטנציאליים, כמו ראשי מועצות וראשי עמותות, שהסכימו לקבל תקציבים גבוהים באופן חריג בתמורה לקופון שאותם בכירים יגזרו.

דהמן סיפר כי העביר ליהושע שוחד במשך שנים. בהתחלה לטענתו לא ידע למי הוא מיועד. לדבריו, כשגילה שבפרשה מעורבת גם חברת הכנסת לשעבר קירשנבאום, הופתע: "אמרתי ליהושע באותו מעמד שהוא מעביר כסף לפאינה, אמרתי לו שזה מכירת חיסול של המדינה. ואז הוא אמר לי: 'אתה יודע שזה כולם ככה, לא רק סטס ופאינה, כולם ככה'.

"עוד ציין שכל מי שעובד כלוביסט בכנסת עובד בשיטה הזאת. הוא סיפר לי גם שטיפל בסיפור של תשובה, כחלק מקבוצה גדולה, בעניין של לקדם את ענייני תשובה מול המדינה בעניין הגז והנפט".

עד המדינה דהמן עומד במרכזה של אחת מתתי־הפרשיות שבה מעורב הלוביסט ישראל יהושע. על פי החשד, יהושע דאג, באמצעות קשריו במפלגת ישראל ביתנו, להעברת כספים קואליציוניים למועצה אזורית מגילות בתמורה לתשלום "דמי ייעוץ", תוך ניסיון להסוות תשלומים אלה.

חומר החקירה של המשטרה מעלה כי הלוביסט יהושע היה מעורב בהסכם שוחד, שעל פיו בתמורה להשגת תקציבים למועצת מגילות ממשרד התיירות, מ.ע.צ והחטיבה להתיישבות — ישולמו לו כספים המיועדים לשוחד לבכירים בקואליציה, בגובה שבין 20% ל–25%, מסך התקציב שהתקבל.

דהמן נעצר נחקר באזהרה בחשד לעבירות של מתן שוחד ותיווך לשוחד. כחודש מאוחר יותר, בינואר 2015, הוא חתם עם המשטרה על הסכם עד מדינה. כשבועיים לאחר מכן התייצב דהמן מול החוקר רפ"ק אלישע קוגן בחדר חקירה מספר 316 במשרדי להב 433 בלוד, וסיפר את כל מה שידוע לו על הפרשה.

הקשר הפלילי של דהמן עם יהושע התחיל כבר ב–2009: "יהושע בא ואמר לי שיש כספים קואליציוניים של ישראל ביתנו, ושפאינה מקצה אותם למועצות תמורת העברת 20% מהם אליו".

לטענתו, גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, היה מעורב בהעברת הכספים הקואליציוניים. דהמן הסביר לחוקר כי "יהושע אמר לי שהקשר עם פאינה מאוד הדוק בשני ממדים: קשר אישי־חברי מול השר ליברמן, וליברמן יודע שאני מקבל כסף קואליציוני של ישראל ביתנו מהחטיבה להתיישבות... ישראל אמר שהבקשות שלו הן לפאינה, אבל כל דבר מדווח על ידו לשר החוץ ליברמן. ישראל אמר שאם יש בעיה בהקצאת הכספים, אז הוא פונה לליברמן כדי לסדר את העניין", הסביר דהמן לחוקרים.

הממד השני, לדבריו, הוא "שהעבודה של יהושע נעשית ישירות מול פאינה ולא מול גורמים בחטיבה להתיישבות, למרות שהכסף מגיע דרך החטיבה".

קירשנבאום, לדבריו, ידעה שהוא עובד מול יהושע. "היא עודדה אותי לעבוד אתו וידעה שאני משלם לו באופן קבוע על הכספים הקואליציוניים שמגיעים דרך החטיבה". עם זאת, הקשר אתה היה לדבריו רק דרך יהושע: "לא יכולתי להיפגש אתה ללא תיווכו".

ישראל יהושעצילום: ניר קידר

"גם אני רוצה אייפון 5 חדש"

בספטמבר הודיעו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן, כי החליטו להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד 16 חשודים בלבד. בשלב זה ממתינים החשודים לשימועים שייערכו להם בפרקליטות.

מבחינת המשטרה, ממצאי החקירה והראיות שנאספו מצביעים על תבנית שיטתית ומתוכננת היטב, שנוהלה על ידי סגנית השר וחברת הכנסת לשעבר קירשנבאום וגורמים נוספים. אלה, לפי הממצאים, פעלו יחד להקצאת תקציבי מדינה לגופים ממומנים שונים בתמורה לקבלת רווח מתוך התמורה — בין אם דרך קבלת טובת הנאה אישית ומפלגתיות באמצעות העסקת פעילי מפלגה, ובין אם בצורת "דמי ייעוץ" למקורבים.

דהמן סיפר בעדותו את הדרך שבה השיטה תיקתקה כמו שעון. לדבריו, מעולם לא קרה שהוא לא קיבל את התקציב שיהושע התחייב לו, ולעתים דווקא קרה ההיפך — הוא קיבל אפילו יותר ממה שהובטח לו.

איך זה עבד? "הייתי מוציא מכתב, לרוב לבקשת יהושע, המופנה למנהלי החטיבה להתיישבות, ושם כותב כמה כסף אני מבקש לסעיפים, בעיקר תשתיות וצמיחה דמוגרפית. לפני כן, ישראל היה אומר לי כמה כסף סגור לכל סעיף שמדובר עליו, וזה עוד לפני הדיונים שהיו בוועדת הכספים ולפני שגורמים בחטיבה יודעים כמה כסף מגיע אליהם. הרבה פעמים הגיע כסף מסומן למגילות עוד לפני שהיה תכנון לפרויקט ספציפי כלשהו. ישראל ידע את זה".

דהמן סיפר כי מלבד התשלומים הקבועים, יהושע גם דרש ממנו מכשיר טלפון נייד. "סיפקתי לבקשתו טלפון מסוג אייפון 5 שהמועצה רכשה חדש בשבילו, והוא הכניס לתוכו את הסים שלו. ישראל אמר לי: 'תגיד לדנון שמטפל בטלפונים של המועצה שישיג לי אייפון 5 חדש, גם אני רוצה אייפון 5 חדש', אז אמרתי לדנון והוא הביא לו".

התשלומים עברו ליהושע בצורה מסודרת: "מיקי (אחד הקבלנים שביצעו את הפרויקטים עבור המועצה; י"ג) היה פורט כסף ומביא לי, ואז הייתי משלם לישראל יהושע במזומן על כספים מהחטיבה שהיו מגיעים למועצה. מיקי היה מוסר לי את הכסף בלילה או לפני הליכת בוקר של שנינו. הוא היה מוסר לי את הכסף באוטו.

"כמה פעמים נפגשתי עם מיקי בירושלים ואז הייתי מעביר מיידית לישראל, והיו פעמים שנסעתי לישראל הביתה או מסרתי לו בכנסת או במצודת דוד, רמות אשכול גם כן פעמיים או שלוש. הייתי מעביר לישראל במזומן לא פחות מ–90 אלף שקל בפעם אחת, ולא יותר מ–170 אלף שקל".

מרדכי דהמןצילום: דניאל צ'צ'יק

בתחילה, דהמן לא ידע לטענתו למי יהושע מעביר את הכסף. שנה מאוחר יותר, כשהקשר ביניהם התחזק, יהושע שיתף אותו בכך שהכסף עובר לקירשנבאום, אולם לטענתו, יהושע מעולם לא חשף בפניו כמה מתוך הכספים שהועברו הגיע אליה. "הוא נפתח והתחיל לספר על כסף שהוא מעביר לפאינה ולסטס מיסז'ניקוב. הוא לא ציין איזה חלק הוא מעביר, אבל אמר 'אני מעביר כסף לפאינה ולסטס כחלק מהתשלומים שאני מבצע אליו", סיפר לחוקרים. לדבריו, הפעם הראשונה שיהושע אמר לו שהוא מעביר את הכסף לקירשנבאום היתה במלון מצודת דוד.

"אני זוכר את המיקום, כי באותו יום הבאתי לישראל כסף, ואז הוא סיפר לי שהוא לא הולך עם הכסף הביתה כי הוא פוחד להשאיר אותו, והוא הולך לפזר אותו. ואז שאלתי אותו כמה משתתפים בזה, ואז הוא אמר לי 'פאינה'. באותו יום דיברתי עם מיקי כשהגעתי הביתה. נפגשתי אתו בערב ואמרתי לו שאני בהלם ושאני מבין שבכל המועצות זה ככה", אמר.

"עד אותה נקודה תיארתי לעצמי שישראל משלם למישהו, ומאז זה היה ברור למי. אחרי שראיתי שכמות כספים כל כך גדולה עוברת, היה ברור שזה ענק מדי לאיש אחד, מה גם שאני יודע שהוא עובד עם המון גורמים נוספים. התבדחתי עם מיקי שישראל מנפיק חשבוניות בסך חצי מיליון שקל, ושכנראה מספר האוכלים והנהנים מכל הכספים הוא הרבה יותר גדול".

חוקר: ישראל אמר לך איפה הוא נתן לפאינה את הכסף?

"לא, הוא רק אמר לי שהוא לא משאיר את כסף בבית, ובאותו יום הוא מחלק אותו. היו פעמיים או שלוש שהגעתי לישראל הביתה ביום שישי, לתת לו כסף בבית, והוא אמר לי שהוא עוד מעט יוצא עם זה החוצה".

דהמן סיפר גם על המעורבות הגדולה של קירשנבאום בנעשה במועצה. לדבריו, הטיפול שלה היה אינטנסיבי - היא עסקה בדו"חות הביקורת, זימנה אותו אליה יחד עם יו"ר החטיבה להתיישבות וגם ערכה סיור במועצה, שבמהלכו דיברה על דו"ח הביקורת.

הוא גם סיפר על פגישה שקיימו בארבע עיניים: "זה היה או בכנסת או במשרד הפנים, ב–2013 או 2014, בנושא דו"חות הביקורת, ואז היא אמרה: 'אל תדאג, הדו"חות יסתדרו, תמשיך לעבוד עם ישראל ואני דואגת לך לתקציב'. הכוונה לכסף קואליציוני דרך החטיבה".

החוקרים גם תהו אם לא פחד לאורך הדרך או אם ניסה לסגת, ודהמן סיפר כי ב–2011 או 2012 אמר ליהושע שעליהם להשלים את ההתחייבויות ולהפסיק את זה. "ישראל אמר לי שאין דרך אחרת לעבוד. הוא אמר: 'תעשה מה שאתה רוצה'. מה שגרם לי להמשיך זה הדו"חות ביקורת. הייתי צריך את הסיוע של ישראל ופאינה לסגור את הדו"ח של הנגשת הים הנסוג, שהתחיל באוקטובר 2012".

פגישות בלובי של מלון מצודת דוד

בדצמבר 2014 עברה המשטרה לחקירה גלויה של הפרשה. החקירה הסמויה שניהלה התחילה כשנה קודם לכן, ונמשכה חודשים ארוכים. הסתבר שדבר קיום החקירה הסמויה הגיע לאוזניו של יהושע, והוא הספיק להזהיר את הגורמים המעורבים.

"בשלב מסוים, לפני שמונה חודשים בערך, ישראל יהושע קרא לי לפגישה דחופה, לדעתי הפגישה היתה בלובי של מצודת דוד. הוא אמר לי שנודע לו מחבר שמתקיימת חקירה משטרתית נגדו ושיש האזנה לטלפון שלו ושל שני ראשי מועצה בדרום.

"הוא אמר לי שהוא לא יודע מי הם שני ראשי המועצות, אבל הוא מניח שזה דב (ליטבינוף, ראש מועצת תמר; י"ג) ואני בדרום, כי רק אתנו הוא עובד, אבל הוא יבדוק עוד פרטים. הוא לקח את מספר תעודת הזהות שלי, לא יודע אם גם את של דב, כדי לבדוק אם יש האזנות. אני לא יודע איך הוא בודק אם יש האזנות, רק אמר שיש לו דרך לבדוק", סיפר דהמן.

החוקרים תהו מי הוא אותו חבר, ודהמן השיב כי מדובר בקצין בכיר בלהב 433. "יהושע לא ציין שם, אמר חבר טוב מהמערכת המשטרתית. אחרי תקופה מסוימת הוא בדק אם יש עלי האזנה באמצעות תעודת הזהות שלי, ואמר שאמרו לו שאין עלי חקירה והאזנה לטלפון, ושעליו יש איזו חקירה או בדיקה".

חוקר: האם הוא אמר לך שהמשטרה פנתה לגביך להוציא צו האזנה?

דהמן: "הוא רק אמר שהוא בדק ולא מצא שיש נגדי אלא רק נגדו יש משהו, אבל מכיוון שזה בא מהמערכת המשטרתית שיש חקירה, אז הוא אמר לי שמוד ההתנהגות בינינו יהיה שונה".

חוקר: הוא הזכיר את אביגדור ליברמן בעניין הזה?

"הוא הסביר שאסור להאזין לח"כ פאינה כי היא חברת כנסת ויש לה חסינות. אז אם רוצים להאזין לה חייבים לפנות ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לבקש את אישורו — ורק אביגדור ליברמן יכול לפנות ליולי אדלשטיין. יהושע אמר לי שהוא פנה לאביגדור ליברמן, שבדק מול יו"ר הכנסת אם מאזינים לפאינה. לדברי יהושע, אדלשטיין אמר לליברמן שלא קיבל בקשת אישור האזנה לפאינה קירשנבאום".

חוקר: האם ישראל אמר לך שהקצין הבכיר אמר לו ישירות או באמצעות מישהו?

"כמה שאני זוכר, ישראל אמר לי שהוא דיבר עם אותו קצין בכיר. יותר מזה, ישראל אמר לי שהקצין הבכיר בלהב הסביר לו שהוא לא רוצה להיכנס עם הקוד שלו לבדוק אם יש חקירה ואם מאזינים, ולכן הוא צריך לקבל או להקיש קוד של מישהו אחר כדי לבדוק לגבי חקירה או האזנה.

"ישראל אמר לי שכשבאים לכנסת, אסור להאזין שם, ולכן בכנסת אפשר לדבר חופשי. הוא ציין שזה אפשרי בכמה מקומות בכנסת, אבל לא בכל מקום. ישראל יהושע אמר לי שפאינה יודעת על החקירה שמתנהלת או לא מתנהלת, וכי ישראל אמר שדיבר אתה, ואני מניח שגם ליברמן דיבר אתה אבל אני לא יודע - והיא מתנהלת מאותו רגע כאילו שיש חקירה".

חוקר: לא שאלת מי זה הקצין הבכיר?

"לא שאלתי. לא יודע מי ומה זה. גם ככה לא ישנתי, אז מה זה יעזור לי עוד דבר כזה".

עו"ד גיורא אדרת, סניגורה של חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום, מסר בתגובה: "אין בכוונתנו להגיב ובכך לתת יד להדלפות לא חוקיות של חומרי חקירה לתקשורת. בעיני זה שיבוש הליכי משפט".

מלשכת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נמסר בתגובה: "מדובר באוסף של שקרים ובדיות, שגם אם נאמרו על ידי מישהו, יהיו מניעיו אשר יהיו, אינם ראויים לפרסום והתייחסות - והם עוד ניסיון אחד בשרשרת של ניסיונות ארוכים להכפיש ולהשמיץ את אביגדור ליברמן ולנסות לפגוע בו. כמו כל קודמיו, גם הניסיון הזה ייכשל, כי האמת חזקה מהכל".

עו"ד ירון קוסטליץ, סניגורו של ישראל יהושע, מסר בתגובה: "צר לנו על ההדלפות הסלקטיביות והמגמתיות של חומרי החקירה. לא זה השלב ולא זאת הדרך. את טענותינו לגופו של עניין נשמיע בפני הרשויות המוסמכות לפי הדין, ולא באמצעי התקשורת".

עו"ד יובל ששון ממשרד מיתר, סניגורו של השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, מסר בתגובה: "כפי שטענו כל העת, השר לשעבר מיסז'ניקוב אינו קשור כהוא זה לפרשה שזכתה לכינוי 'פרשת ישראל ביתנו'. אנו שמחים שגם פרקליטות המדינה הבינה זאת, ולא כללה כל חשד בנושא זה בטיוטת האישום בעניינו. מר מיסז'ניקוב תרם רבות בתקופת כהונתו כשר תיירות לפיתוח ענף התיירות בישראל בכלל ובים המלח בפרט. מר מיסז'ניקוב מתעתד להתמודד עם כלל הטענות נגדו במסגרת השימוע שיערך נגדו, ובטוח ביכולתו לשכנע כי אין בסיס להגשת כתב אישום בעניינו. עם זאת, לאור גל ההדלפות מן החקירה שלו אנו עדים מראשיתה ובימים האחרונים - שניתן רק לפרשו כניסיון חוזר להכפיש את מרשנו ולחרוץ את דינו - מתחזק החשש כי יש מי שמבקש למנוע ממרשנו הליך שימוע הוגן".

אדלשטיין מסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם. מעולם לא פנה אלי חבר כנסת כדי לבדוק אם מתבצעות האזנות. גם אם היה פונה, לעולם לא הייתי משתף אותו במידע זה, שהוא חסוי ונמצא רק ביני לבין ראש אגף החקירות. כך היה וכך יהיה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "תיק החקירה 242 נחקר באופן יסודי ומקצועי, והניב ראיות כלפי ישראל יהושוע ועשרות מעורבים נוספים, לכדי זימונם לשימוע לפני הגשת כתב אישום. כנהוג, בוצעו כל הפעולות הדרושות במישור הגלוי והסמוי לצורך אימות או הזמה של כל פרט מידע שהתקבל - בין אם הגיע מעדות שמיעה, שלא מן הנמנע שאין מאחוריה כל ביסוס, ובין אם מהחומרים שנאספו והתמונה הראייתית שעלתה מהם. למותר לציין כי ככל שנדרש, כל מידע או ממצא דווח לגורם המוסמך הרלוונטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?