רונאל פישר יואשם בתיווך בשוחד ולא בלקיחת שוחד

השופט משה סובל דחה את רוב הטענות המקדמיות של פישר במשפט הפלילי המתנהל נגדו וקבע כי יחליט בהמשך בדבר הטענות לחיסיון עו"ד-לקוח בפרשת אלון חסן ■ טענותיו המקדמיות של יאיר ביטון נדחו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן מלכה
ערן מלכהצילום: אמיל סלמן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה סובל, דחה השבוע את רוב הטענות המקדמיות של עורך הדין רונאל פישר ואת כל טענותיו המקדמיות של הקבלן יאיר ביטון - במשפט הפלילי המתנהל נגדם.

פישר מואשם בכך שקשר קשר עם ערן מלכה, שהיה קצין חקירות בכיר ביחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, במסגרתו העביר לו מלכה מידע מודיעיני-משטרתי מחקירות, נוסחי שאלות מתוך חקירות עתידיות, התראות לגבי מעצרים ועוד.

בחלק מהמקרים פישר ומלכה הציגו לנחקרים פוטנציאליים מצגי שווא בדבר חקירות על מנת לקבל סכומי כסף גדולים בתמורה שיסייעו לאותם נחקרים לכאורה. מלכה, שהודה וחתם על עסקת טיעון, מרצה עונש של שבע שנות מאסר.

פישר, שמיוצג על ידי עורכי הדין ליזי שובל-בר ועמית בר, טען כי כתב האישום נגדו כולל תיאורים סתמיים, כוללניים, שיפוטיים וביקורתיים כגון "אדם מרושת היטב בקהלים שונים", "תאוות בצע חסרת מעצורים" אשר נועדו לציירו באור שלילי ככל האפשר, במקום להיצמד ליסודות העבירה ונסיבות ביצועה.

לכן הוא ביקש להשמיט את כל העובדות שאינן רלוונטיות לעבירות הנטענות. בנוסף הוא טען כי ישנה עמימות בכתב האישום וכי הוא "נופח" באמצעות כפל אישומים בהתייחס לאותה מערכת עובדתית. בין השאר פישר טען כי לא ניתן לייחס עבירה של הפרת אמונים למי שאינו עובד ציבור.

סובל שפסל את רוב טענותיו של פישר בנוגע לכתב האישום, קבע כי ניתן בתנאים מסוימים להאשים מי שאינו עובד ציבור בעבירה של הפרת אמונים, שכן הוא "מבצע בצוותא" ולכן האישום לא יימחק. עם זאת, הוא כן מצא כי יש לאפשר את תיקון כתב האישום באופן חלקי כך שהעבירה של לקיחת שוחד תומר בתיווך בשוחד.

פישר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

בנוסף, פישר טען לקיום חסיון עורך דין - לקוח סביב הפרשה הקשורה לאלון חסן. חסן הוא זה שפנה לחוקרי המחלקה לחקירות שוטרים אחרי שפישר ניסה לסחוט גם אותו בתמורה לכך שחקירות בעניינו ייגנזו. שיתוף הפעולה של חסן עם החוקרים הביא למעצרו של פישר.

אחת הטענות של פישר היא כי סעיפי האישום עוסקים בדברים שהוחלפו בין עורך דין ללקוח מבלי שנדרש מחסן, כחלק מהסכם עד המדינה שלו, לוותר על חיסיון זה. פישר גם טען כי במסגרת חיפוש במשרדו, הוחרמו התיקים של חסן אשר חוסים תחת חיסיון עורך דין לקוח והם נאבדו כך שגם אם חסן יוותר על החיסיון, הדרך להוכחת מרכיבי הגנתו של פישר, נחסמה.

סובל החליט בשלב זה לדחות את ההכרעה בטענות אלה להמשך המשפט בהתאם להתפתחויות העשויות לחול במהלכו בעניין סוגיית החיסיון, כמו למשל התערבות של לשכת עורכי הדין או שינוי בעמדה של חסן.

גם לביטון - הנאשם בכך ששילם שוחד כדי לקבל פרטים מתוך חקירה סמויה שנוהלה נגדו - היו טענות מקדמיות בדבר אכיפה בררנית נגדו וניסוח מעורפל של כתב האישום אך הן לא התקבלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט