בשורה למתמחים: מתכונת בחינות ההסמכה תשונה החל מנובמבר 2017

שינוי מתכונת הבחינות הוא חלק מהרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין ■ המטרה: לשפר את הליך הבחינות, ולוודא כי מתמחים הניגשים לבחינה ישלטו בדין המהותי לצד הדין הפורצדורלי ■ מטה מאבק המתמחים: "לנפגעי הבחינה האחרונה השינוי הוא בבחינת כוסות רוח למת - יש לקיים בחינה חוזרת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין
עורך דיןצילום: מיכל פתאל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שרת המשפטים איילת שקד, הודיעה היום על שינוי מקיף של מתכונת בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין, החל ממועד נובמבר 2017.

בשבוע שעבר נרשם שפל חדש בשיעור הנבחנים שעברו את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין: מתוך 2,481 המתמחים שניגשו לבחינות ההסמכה בשבוע שעבר - 30% בלבד עברו את הבחינה, בציון ממוצע של 57.3. שיעור המתמחים שניגשו לבחינה בפעם הראשונה (1,422) ועברו הוא 42%, והציון הממוצע שלהם הוא 60.5 נקודות.

שינוי מתכונת הבחינות הוא חלק מהרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין, שקבעה כי לבחינת ההסמכה יתווסף דין מהותי בנוסף לדין הפרוצדורלי הקיים. על המתכונת החדשה אחראי צוות ייעוץ מיוחד, בהשתתפות המרכז הארצי לבחינות והערכה שעבד בחודשים האחרונים וגיבש המלצות לשינוי מתכונת הבחינה.

מטרת השינויים היא לטייב את הליך הבחינות ולוודא כי מתמחים הניגשים לבחינה אכן ישלטו בדין המהותי לצד הדין הפורצדורלי. זאת, כדי להבטיח שלמקצוע עריכת הדין יוסמכו בעלי הכישורים המתאימים לשמש כעורכי דין.

היום נערכה פגישה מסכמת בלשכת שרת המשפטים. בפגישה השתתפו אנשי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, הוועדה הבוחנת בראשות הנשיא יוסף אלרון, המומחים מהמרכז הארצי לבחינות והערכה ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה.

בתום הישיבה אומצה ההצעה והוחלט כי החל ממועד נובמבר 2017 תשונה מתכונת הבחינה באופן יסודי, כך שתכלול שלושה חלקים:

■ דין פרוצדורלי, שמשקלו יהיה 30%-40%.

■ דין מהותי (שאלות על קייסים משפטיים בתחומי משפט שונים), שמשקלו יהיה 30%-40%.

■ מטלות כתיבה וניסוח משפטי, שמשקלן יהיה 20%-25%.

לכל חלק מהבחינה יוקדש פרק זמן נפרד, והיא תיערך בסך הכל כשש שעות, עם הפסקות בין החלקים.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "מטרתה של בחינת ההסכמה היא לבחון את יכולותיהם של הנבחנים וכישוריהם כעורכי דין. הבחינה הקיימת כיום אינה בהכרח משקפת את מלוא יכולותיו המשפטיות של הנבחן. המתכונת החדשה שגובשה, מהווה שינוי יסודי ופתרון אמיתי לביקורת הרבה שנמתחה לאורך השנים על הבחינה במתכונתה הנוכחית. אני בטוחה שכעת כל סטודנט שהשקיע בלימודיו וראוי לשמש כעורך דין, יעבור את הבחינה בהצלחה".

יו"ר הוועדה הבוחנת הנשיא יוסף אלרון אמר כי "הישיבה היתה פורייה ומועילה והשינוי המוצע הוא שינוי מבורך שיבטיח את איכות עורכי הדין החדשים. אני מבקש להודות לכל חברי ועדת הבחינות אשר עושים את עבודתם במסירות רבה ובהתנדבות תוך השקעת שעות עבודה רבה בכל מחזור בחינה".

יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה אמר כי "אני מברך את שרת המשפטים ואת מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על העבודה היסודית בתכנון מתכונת הבחינה החדשה. אין לי ספק כי הבחינה במתכונתה החדשה תהווה מדד מצוין להערכת איכויותיהם של המוסמכים החדשים למקצוע עריכת הדין שיידרשו להפגין שליטה הן בדין המהותי, הן בדין הפרוצדורלי והן בניסוח מסמכים משפטיים, כפי שכל עורך דין נדרש במסגרת עבודתו היומיומית. כולי תקווה כי לא יישמעו עוד טענות מן הסוג שנשמעות כיום לפיהן הבחינה בוחנת זיכרון ושינון בלבד".

ממטה ממאבק המתמחים נמסר כי: "אנו מברכים על השינוי בבחינות ההסמכה החל מנובמבר 2017, אך עבור רבים מדובר במעט מדי ומאוחר מדי. בהודעתם המשותפת, מודים השרה שקד ויו"ר לשכת עוה"ד נוה כי הבחינה הנוכחית אינה משקפת את יכולתו המשפטית של הנבחן. הודעה זאת של שקד ונוה יצאה כשבועיים לאחר בחינת נובמבר 2016, שהייתה בלתי הוגנת ומכשילה עם שיעור שיא של נכשלים, ואין זה מקרה שההודעה פורסמה ביום בו ערכו המתמחים המוחים כנגד הבחינה מפגן כוח ראשון, הפגנה מול לשכת עוה"ד בת"א.

"שינוי מתכונת הבחינה הייתה צעד שתוכנן למאי 16 ובהודעת שקד ונוה אין משום חידוש של ממש אלא דחייה בלבד, ומועד פרסום ההודעה מהווה ספין שמטרתו לחסל את המחאה הצודקת. יש להדגיש כי לנפגעי הבחינה האחרונה, שעבור חלקם זאת בחינה שנייה ושלישית, וכן עבור נבחני מועד מאי 17, השינוי המוצע בעוד שנה הוא בבחינת כוסות רוח למת. אנו קוראים לשקד ונוה, שלקחו אחריות על כשלי הבחינה האחרונה, לקיים תוך 60 יום בחינה חוזרת והוגנת, שתשקף את הידע האמיתי של נבחני נובמבר 16".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים