העליון קבע באילו מקרים תמלוגים שמשלם יבואן לבעלי המותג יחויבו במכס

השופטים קבעו כי אם יבואניות משלמות תמלוגים לבעלי המותג אבל רוכשות את הסחורה מספקים, יש להטיל מכס רק על תמלוגים שתשלומם הוא תנאי לרכישת הסחורה המיובאת מהספק ■ המבחן תלוי גם במידת השליטה של בעל המותג בזהות היצרן ובחומרים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
חולצות מותגים. הפרשנות של המכס סותרת את החקיקה
חולצות מותגים. הפרשנות של המכס סותרת את החקיקה
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט העליון אישר השבוע את קביעת המחוזי וקבע באילו מקרים דמי תמלוגים המשולמים על ידי יבואן לבעלי מותגים מכוח הסכמי הזיכיון או השיווק לא ייחשבו כחלק מ"מחיר העסקה", ולכן אין לגבות מכס בגינם. מדובר בהחלטה בעלת משמעות רוחבית על יבואנים מתחומים שונים אשר משלמים למי שאינו הספק תמלוגים או דמי רישיון עבור השימוש במותג.

מדובר בשלוש תביעות שאוחדו, שהוגשו מטעם יבואניות של מוצרי ביגוד ממותגים לישראל, הנושאים סימני מסחר כגון לי קופר, No Fear, דיסני, סנופי, הסימפסונים ועוד. אותן יבואניות משלמות לבעלות סימני המסחר בחו"ל דמי תמלוגים מכוח הסכמים שנחתמו ביניהן. עם זאת, הסחורה הממותגת אינה נרכשת ישירות מבעלות סימני המסחר, אלא מוזמנת ממפעלים בסין.

תעריף המכס מוטל לפי הערך של הסחורה. רשות המסים דרשה מהיבואניות מכס בשיעור 12% עבור דמי התמלוגים בהתאם לסעיף בפקודת המכס הקובע כי לצורך קביעת ערך העסקה לצורך מכס, יש להוסיף למחיר גם "תמלוגים ודמי רישיון המתייחסים לטובין שהיבואן חייב בתשלומם, במישרין או בעקיפין, כתנאי למכירת הטובין בישראל על ידו".

היבואניות טענו כי הן יכלו לרכוש מהספקים את פריטי האופנה מבלי לשלם תמלוגים, כלומר, יש לתת פרשנות מצמצמת. רשות המסים טענה מנגד כי מאחר שהחברות לא היו יכולות למכור את פריטי האופנה המיובאים על ידן בישראל מבלי לשלם תמלוגים, יש לשלם מכס על התמלוגים.

השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז פסק ב-2013 כי הפרשנות שהעניק המכס אינה מתחייבת מלשון החוק, ואף אינה עולה בקנה אחד עם התחייבויותיה הבינלאומיות של ישראל ועם תכליתם של דיני המכס. כלומר, תמלוגים ודמי רישיון הנוגעים לסחורה מיובאת שניתן לרכוש מבלי לשלם אותם, פטורים ממכס.

לאחר שבחן את ההסכמים שבין התובעות לבין בעלות סימני המסחר, קבע גרוסקופף כי התביעה הוכחה לגבי חלק מהמותגים.

לאחר ששני הצדדים עירערו על ההחלטה, השופטת אסתר חיות - שאל עמדתה הצטרפו השופטים סלים ג'ובראן ומני מזוז - קיבלה את עמדת היבואניות, אשר יוצגו על ידי עוה"ד אליס אברמוביץ ואביגדור דורות (לפני שמונה לשופט מחוזי), ממשרד איתן, מהולל ושדות. היא קבעה כי הפרשנות שהעניק אגף המכס סותרת את תכלית החקיקה, וכי אימוץ פרשנות זו יוביל לכך שמדינת ישראל תהיה, ככל הנראה, המדינה היחידה שתחייב במכס תמלוגים, שתשלומם אינו תנאי ליבוא.

מתי ניתן לומר כי מכירה של סחורה מותנית בתשלום של תמלוגים או דמי רישיון על מנת שהתמלוגים יחויבו במכס? נקבע כי יש לבחון את מכלול הנסיבות של עסקת היבוא. למשל לבחון האם יש ליבואן אפשרות ממשית לרכוש את הסחורה שהוא מייבא מבלי להתחייב בתשלום תמלוגים או דמי הרישיון, האם יש לבעל המותג שליטה ישירה או עקיפה ביבואן או בספק והוא יכול להכתיב את זהותו, האם בעל המותג שולט בידע, בחומרים או ברכיבים הדרושים לייצור הסחורה המיובאת, האם הוא שולט בתהליך הייצור של הסחורה, מעבר לנדרש לצורך בקרת איכות.כאשר יש אינדיקציה לשליטה, התגמולים יחויבו במכס.

לאחר שחיות בחנה את המצב לגבי כל אחת מהיבואניות, היא קבעה ביחס למותגים No Fear ו-Lee Cooper כי לא היה מקום לחייבם במכס על דמי התמלוגים. בעניין שאר המותגים, היא קבעה כי לא הובאו ראיות מספיקות ביחס למערכת היחסים שבין היבואן, היצרן ובעל המותג ולכן ניתן לחייב את דמי התמלוגים במכס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?