פירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן התרשלה - ותפצה לקוח בכ-3.5 מיליון שקל

התובע, איש העסקים חנניה גיבשטיין, כיהן בעבר כראש עיריית ראשון לציון ■ בתביעה שהגיש גיבשטיין נטען כי קסלמן וקסלמן התרשלה בהגשת הודעות לרשויות המס באיחור ולפיכך הוא רואה בה אחראית לנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהאיחור

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

פירמת רואי החשבון, קסלמן וקסלמן (PWC ישראל) התרשלה בענייני טיפול בלקוח ותשלם פיצוי של כ-3.5 מיליון שקל, כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטת ענת ברון, שהחלה לדון בתיק עוד לפני מינויה לבית המשפט העליון, קבעה כי פירמת רואי החשבון המובילה התרשלה בכך שהגישה עבור לקוח שלה מסמכים לרשויות המס באיחור.

התובע, איש העסקים חנניה גיבשטיין, כיהן בעבר כראש עיריית ראשון לציון והוא גם נמנה עם מייסדי חברת הכבלים מת"ב. עסקיו הפרטיים כוללים נכסי מקרקעין ובעלות בחברות שונות ובהן שתי חברות שאותן מנהל בנו, שוקי גיבשטיין. פירמת רואי החשבון קסלמן סיפקה לו ולחברות בבעלותו שירותי ראיית חשבון. רואי החשבון שטיפלו בחברות היו רו"ח איתן גלזר, שותף במחלקת הביקורת; רו"ח יגאל רופא, ורו"ח שאול בן אמוץ, שניהם שותפים במחלקת המסים.

במרכז התביעה עומדת בקשתו של גיבשטיין להפוך את החברות בבעלותו מחברות פרטיות לחברות משפחתיות בשנת 2000. לצעד הזה יש משמעות כלכלית מבחינת שיעור המס שעל החברות לשלם, ולכן החליט גיבשטיין להגיש לרשות המסים הודעת חזרה מהסטטוס של חברה משפחתית. באותה עת, חברה היתה רשאית לקבוע בדיעבד את משטר המס שיחול עליה בשנת מס מסוימת - כחברה משפחתית או רגילה, וזאת על ידי הגשת הודעה מתאימה לרשויות המס. נכון לתקופה הרלוונטית, המועד האחרון להגשת הודעה כזו הוא המועד האחרון להגשת הדוחות הכספיים של החברה לאותה שנת מס.

פקיד השומה סירב לקבל את הודעת החזרה של גיבשטיין ולהפוך את החברות לפרטיות, זאת בשל אי הגשתה במועד. בתביעה שהגיש גיבשטיין הוא טען כי קסלמן וקסלמן התרשלה בהגשת הודעות החזרה לרשויות המס באיחור ולפיכך הוא רואה בה אחראית לנזקים שנגרמו כתוצאה מהאיחור בהגשה. גיבשטיין גם טען כי לאחר שהגיעה דרישת התשלום מרשויות המס, טענו רואי החשבון מקסלמן כי מדובר בעניין טכני, שיסודר על-ידם ללא קושי ובמהרה.

חנניה גיבשטיין צילום: משה מילנר/ לע"מ

חברת קסלמן טענה להגנתה כי היא אינה נושאת באחריות כלשהי לדחייתן של הודעות החזרה על ידי פקיד השומה - וזאת בראש ובראשונה משום שהאיחור במסירת ההודעות לרשויות המס נגרם בעטיו של שוקי גיבשטיין. בנוסף, לדבריה, לא מדובר בהתרשלות מצדה מפני שהיא פעלה בהתאם לפרקטיקה המקובלת בעת הרלוונטית - שכן הנוהג בקרב רואי החשבון היה להגיש את הודעות החזרה יחד עם הדו"חות הכספיים השנתיים, אף אם הדו"חות הוגשו באיחור.

אולם השופטת ברון לא קיבלה את הטענה הזו. היא הדגישה כי לא הונחה על ידי קסלמן וקסלמן תשתית ראייתית ועובדתית מתאימה על מנת לקבוע שהפרקטיקה המקצועית הנוהגת אפשרה את הגשת הודעות החזרה ממעמד של חברה משפחתית יחד עם הדוחות הכספיים באיחור מן המועד האחרון הקבוע בפקודה.

השופטת גם קבעה כי גרסת קסלמן, שלפיה שוקי גיבשטיין הוא שהורה על הגשת הדו"חות הכספיים והודעות החזרה באיחור, היא גרסה חדשה שככל הנראה נולדה לצורך התביעה ואין לה על מה שתסמוך. בנוסף לכך היא ציינה כי אף אם היה עולה בידי קסלמן להראות כי שוקי גיבשטיין הוא שעמד מאחורי הגשת הודעות החזרה באיחור - לא היה די בכך כדי לפטור את קסלמן וקסלמן מאחריות נזיקית.

"מתוקף מעמדם ותפקידם של אנשי הנתבעת כרואי החשבון של התובעים, בנסיבות המקרה היתה מוטלת עליהם החובה להסביר ולהזהיר את התובעים מפני ההשלכות והסיכונים הכרוכים בהגשת ההודעות באיחור - והובהר שלא עשו זאת". כתבה.

ברון פסקה כי בעניינו, קיימת על פניו סבירות גבוהה לכך שהגשת הודעות חזרה באיחור תגרור סנקציות מצדן של רשויות המס והנזק הכספי שהיה צפוי במקרה של דחיית ההודעות הוא ניכר ועומד על מיליוני שקלים. "קסלמן וקסלמן שללה מהתובעים את האפשרות לבחור ולכלכל את צעדיהם, והעמידה אותם בפני עובדה מוגמרת הן באשר לעצם חבות המס והן באשר למועד החיוב".

עורכי הדין אופיר צברי ודיבון פרקש, אשר ייצגו את גיבשטיין, מסרו בתגובה: "אנחנו שמחים ומברכים על פסק הדין. בית המשפט הנכבד העביר מסר ברור מאוד לרואי החשבון - יש לקחת אחריות גם על תקלות מקצועיות. בדיוק בשביל זה יש ביטוח אחריות מקצועית. חבל שהיה צורך בהליך משפטי ארוך ומורכב כדי להגיע לתוצאה המתבקשת".

מקסלמן וקסלמן נמסר: "אנו לומדים את פסק הדין ומתייעצים עם עורך הדין שלנו בנוגע להמשך צעדינו״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"