הילדים, בן הזוג והקולגה לשעבר: ניגודי העניינים של שופטי העליון - ומי השיאן?

TheMarker מציג את רשימת המניעויות המלאה של שופטי בית המשפט העליון ואת הסיבות להן

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופט חנן מלצר ואשתו עו"ד מרגלית אינהורן־מלצר. גם שני בניו וכלתו הם עורכי דין
השופט חנן מלצר ואשתו עו"ד מרגלית אינהורן־מלצר. גם שני בניו וכלתו הם עורכי דין צילום: מוטי קמחי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

מה קורה כשבת זוגו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר היא גם אחד הצדדים בתיק שמגיע לדיון בבית משפט זה? על פניו, כל השופטים מנועים מלדון בתיק בשל יחסי עבודה וחברות עם בן הזוג.

מקרה כזה בדיוק הגיע באחרונה לעליון. השופטת בדימוס רנה משל־גרוניס, בת זוגו של נשיא העליון לשעבר אשר גרוניס, שפרש בתחילת 2015, היתה המשיבה בבקשת רשות ערעור שהוגשה לעליון על פסק דין של בית המשפט המחוזי שניתן לטובתה.

השופט צבי זילברטל התייחס לכך בהחלטה שנתן וכתב: "כיהנתי בבית משפט זה עם בן זוגה של המשיבה, שבחלק מהתקופה אף כיהן כנשיא בית המשפט, ובנסיבות האלה יש לי היכרות עם המשיבה. לרקע האמור, נראה כי לכאורה לכל שופטי בית משפט זה יש היכרות ברמות שונות של קרבה עם המשיבה או עם בן זוגה, ועל כן אני דן בבקשה מכוח כלל ההכרח (Necessity)". לפי כלל זה, במצב הייחודי שבו אין שופט שלא ייפסל - יש הכרח במינוי שופט כלשהו לדין, ולפיכך יוכלו כל השופטים לשבת בדין.

המקרה של משל־גרוניס הוא קיצוני, אך ברשימת המניעויות של שופטי העליון שהתקבלה לבקשת עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה אפשר למצוא לא מעט עורכי דין שאינם יכולים להופיע בפני השופטים בשל קשרי חברות והיכרות קרובה. סיבות נוספות הן לרוב קשרי משפחה, קשרים עסקיים ולקוחות מהתקופה שהשופט עבד במגזר הפרטי.

עו"ד דורי קלגסבלד (משמאל) מנוע מלהופיע בפני חברו השופט עוזי פוגלמן צילום: תומר אפלבאום

באופן מפתיע, לשופט נעם סולברג אין ברשימה ולו הימנעות אחת - לא חברים עורכי דין, בני משפחה או קולגות מהעבר. לפני שמונה לשופט שלום ב–1998, עבד סולברג בפרקליטות המדינה וכעוזר ליועצים המשפטיים לממשלה יוסף חריש, מיכאל בן יאיר ואליקים רובינשטיין (שמכהן לצדו כיום כשופט בעליון).

אחרי סולברג, לשופט ניל הנדל הרשימה הקצרה ביותר של עורכי דין שאינם יכולים להופיע בפניו - רק עו"ד יוסף לילוף ובית החולים סורוקה בבאר שבע. בעבר פורסם כי הנדל מראיין בוועדות קבלה של בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, ולכן הוא בקשר עם רופאים בכירים בסורוקה.

לשופט אורי שהם - שהגיע ב-2001 לבית המשפט המחוזי אחרי קריירה ארוכה בפרקליטות הצבאית וכהונה כפרקליט הצבאי הראשי - יש גם רשימה קצרה יחסית, הכוללת שלושה עורכי דין המנועים מלהופיע בפניו: יצחק מינא (שופט צבאי במילואים), שאול ברגרזון ורחמים בובליל.

בין המוזכרים: ראש עיר לשעבר ונוירוכירורג

מהצד השני של הסקאלה, השופט יורם דנציגר הוא השיאן בעליון במספר עורכי הדין ובעלי העניין שבתיקיהם אסור לו לדון. הוא מונה ב–2007, אחרי שהיה שותף במשרד עורכי הדין דנציגר, קלגסבלד ושות', ולכן רשימת המניעויות שלו כוללת עורכי דין רבים, כמו גם את כל העניינים והלקוחות שבהם טיפל במסגרת משרדו. בין השמות שברשימה: פירמת רואי החשבון דלויט בריטמן אלמגור; דב קוטלר; קלאב הוטל ובעל השליטה בה, משה בובליל; ראש עיריית בת ים לשעבר, שלמה לחיאני; ואיתי שטרום.

רשימת עורכי הדין שאינם יכולים להופיע בפניו כוללת עשרות שמות, ומלבד לשותפים לשעבר מוזכרים בין היתר עוה"ד יוסי גרוס, רם כספי, אמנון רפאל, מיקי צלרמאייר, איל רוזובסקי, קנת מן, רונן מטרי, דורון ברזילי, עודד ערן, שרון קלינמן סופר - שעבדה במשרד דנציגר, קלגסבלד ושות' לפני שהתפרק (עם מינויו של דנציגר לעליון), בעלה אילן סופר, ומיכאל נאור - בנה של נשיאת העליון, מרים נאור, והשותף למשרד של קליינמן סופר.

מיכאל נאור ושרון קלינמן סופר מופיעים באופן טבעי גם ברשימה של הנשיאה מרים נאור, שתפרוש ב–2017 מכס השיפוט. עורך הדין השלישי ברשימתה הוא אסף רזיאל - קרוב משפחה של בעלה, פרופ׳ אריה נאור, שאמו המנוחה היא חברת הכנסת לשעבר (מתנועת חירות) אסתר רזיאל־נאור. רזיאל־נאור היתה בת דודה של אביו המנוח של אסף, עו״ד עובדיה רזיאל.

קשרי משפחה מלווים גם את רשימתו של המשנה לנשיאה, אליקים רובינשטיין, שמגיע אף הוא לגיל פרישה בשנה הבאה. מנועים מלהופיע בפניו אשתו, מרים רובינשטיין, לשעבר משנה לפרקליטת המדינה לעניינים אזרחיים, ואחיו, ד"ר אבי רובינשטיין, נוירוכירורג שעשה הסבה לפני כ-20 שנה לעריכת דין בתחומי הרשלנות הרפואית ונזקי הגוף.

עורכי הדין שרון קלינמן ומיכאל נאורצילום: תומר אפלבאום

באופן עקרוני וכוללני, רובינשטיין מנוע גם מטיפול בכל העניינים שבהם טיפל כיועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, ברשימה שלו מצוינים עו"ד יורם בר סלע, שמשרדו ייצג אותו ואת אשתו בהליך בפני רשויות התכנון והבנייה, ועוה"ד משה נוה, שלמה סירקיס אוריאל מי זהב וזהבה קוליץ.

במקרה של השופטת אסתר חיות, בעלה דוד חיות הוא עורך דין המייצג חברות ביטוח, ועל כן היא מנועה מלדון בתיקים של חברות ביטוח רבות.

בנוסף, היא מנועה מלדון בתיקים שבהם מופיע עו"ד יחזקאל ביניש, בעלה של נשיאת העליון לשעבר דורית ביניש, נוכח הקרבה בין המשפחות. הרשימה של חיות כוללת גם את עו"ד אסף בנמלך, שאשתו ליאת בנמלך היתה העוזרת המשפטית שלה ב-2005–2012, עד שמונתה לרשמת בית המשפט העליון.

ברשימה מופיעות גם מניעויות בשל קשרי חברות או עבודה עם בעלה - עוה"ד ירון אלחנני, דורי קלגסבלד, בני ברץ, יעל ברץ וגיורא ארדינסט, שבתו טל אשר עובדת כיום כעורכת דין במשרד ארדינסט בן נתן, התמחתה אצל חיות ב-2014–2015.

חיות מנועה גם מלדון בתיקים שמיוצגים על ידי המשרדים חיות, זילברברג ושות' (שבראשו עומד, בין היתר, בעלה) וארדינסט בן נתן ושות'.

משפחות של עורכי דין

שופטי בית המשפט העליוןצילום: קובי גדעון / לע"מ

במקרה של השופט חנן מלצר הרשימה כוללת כמה עורכי דין שהם בני משפחה מדרגה ראשונה: אשתו מרגלית אינהורן־מלצר, ובניו יוסי מלצר ודניאל מלצר, שעבד עד לאחרונה במשרד וינשטוק, זקלר ושות' — הנמצא גם ברשימה (שמעודכנת לפברואר 2016). עוד ברשימה נועה מלצר, שנשואה לבן דניאל, ומשרד יוסף משיח ושות' של אביה, שבו היא עובדת כיום.

אף שמלצר, בדומה לדנציגר, הגיע לעליון מהמגזר הפרטי, הרשימה שלו מצומצמת הרבה יותר וכוללת בין השאר את חברו, עו"ד חיים זליכוב, את חברו עו"ד יצחק מירון, שקיבל לטיפולו חלק מהתיקים שבהם טיפל משרדו של מלצר לפני שמונה לשופט, ועורכי דין שעבדו עמו במשרד. רשימת העניינים והלקוחות שבהם טיפל במשרד כוללת את חברת הביטוח איילון, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב, עיריית תל אביב, פלאפון וחדשות ערוץ 2.

הרשימה של השופט סלים ג'ובראן שבשנה הבאה יגיע לגיל פרישה, כוללת את החברה לישראל - שבה עבד בנו אסעד ג'ובראן - ועוה"ד יצחק מלכו ודוד שמרון (הבן אסעד עבד במשרדם). עוד ברשימת עורכי הדין שאינם יכולים להופיע בפניו: מקורבו זכי כמאל, אחמד מסאלחה, ג'ואד בולוס, חנא בולוס, גיאת נאסר ויניב שגב, שהיה מתמחה של ג'ובראן.

השופט עוזי פוגלמן הגיע לבית המשפט המחוזי בשנת 2000 אחרי קריירה בפרקליטות המדינה. בפני פוגלמן לא יכולים להופיע עו"ד דוד חיות (בעלה של אסתר חיות), חברו עו"ד אריאל מנור, ושני שותפיו - יורם אלרואי ואביתר אנגלרד.

בנוסף, בפני פוגלמן לא יופיעו עוה"ד דורי קלגסבלד (הנמנה עם חבריו); יעקב כהן, בעבר בכיר בפרקליטות; בעז בן צור ומירב רוזנפלד. פוגלמן אינו יכול לדון בתיקים שבהם חברת התחדשות אורבנית ייזום נדל"ן היא בעלת דין. ככל הנראה, פוגלמן או בן משפחה קרוב שלו רכש דירה באחד הפרויקטים של החברה (תמ"א 38). קלגסבלד, אגב, בסך הכל אינו יכול להופיע בפני שלושה שופטי עליון: פוגלמן, דנציגר וחיות.

ידידים קרובים ועוזרי הוראה

הרשימה של השופט יצחק עמית, שמכהן כשופט מאז 1997 (התחיל כשופט שלום), כוללת את חברו עו"ד מנחם טולצ'ינסקי, מייסד ושותף בכיר במשרד טולצ'ינסקי שטרן מרציאנו כהן לויצקי ושות', ואת שותפיו של טולצ'ינסקי, דורון שטרן ואמיר לויצקי. בנוסף, ברשימה עורכי הדין דורון לנגה וזיו פוקס. עמית מנוע מלדון בתיקים שבהם מופיעים הבנק הבינלאומי, אלון ודור אנרגיה. ישראל יניב, מנכ"ל אלון רבוע כחול, הוא גיסו של עמית.

צבי זילברטל מונה ב–1990 לשופט שלום בירושלים, וכעשור לאחר מכן מונה לשופט מחוזי. ב–2012 מונה לשופט בבית המשפט העליון. לפני כמה חודשים הוא הודיע במפתיע על פרישתו באפריל הבא - חמש שנים לפני גיל הפרישה. רשימת המניעויות שלו כוללת את משרד עורכי הדין אברמזון, שבו עבד לפני כ–30 שנה, וכן שניים מהשותפים בו, אברהם אברמן ויאיר עשהאל. בנוסף, ברשימה נמנים גם עוה"ד עמנואל גבאי, אמיר כספרי, ארז רייפנברג, עמי פולמן, גלעד רוגל, רוני צוובנר וצבי חוברס.

רוגל גם נמצא ברשימתו של השופט מני מזוז, שהתמנה לעליון לפני כשנתיים, אחרי כהונה כיועץ המשפטי לממשלה, שאחריה שימש מרצה למשפטים במשך ארבע שנים.

הרשימה של מזוז היא בין הקצרות, וכוללת מלבד רוגל את עוה"ד ניצן שמואלי ואהרון אברמוביץ, שהיה מנכ"ל משרד המשפטים בתקופתו של מזוז, ולאחר שפרש ממשרד המשפטים עמד בראש צוות בין־משרדי לבחינת סוגיות הנוגעות למערך הייעוץ המשפטי למשרדי הממשלה, שמזוז יזם.

עורך דין נוסף שאינו יכול להופיע בפני מזוז הוא שלום זינגר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים, שאותו תיאר מזוז בראיון "ידיד טוב". בנוסף, שופט המחוזי יצחק ענבר אינו יכול להופיע כבעל דין בפני מזוז. השניים למדו באותו המחזור בבית הספר למשפטים באוניברסיטה העברית.

השופטת ענת ברון, שנבחרה לעליון עם מזוז ב-2014, כללה ברשימת המניעויות שלה את דוד חיות, בשל חברותה הקרובה עם אשתו, שופטת העליון אסתר חיות, ואת עוה"ד ירון אלחנני, תמר מורן, נגה רובינשטיין, איזי הולדשטיין ואורלי בן ארי. כמו כן, היא מנועה מלדון בתיקים שבהם אחד הצדדים הוא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע - שכן אחותה של ברון, אורלי סלע, היא הנשיאה שלו. היא גם אינה יכולה לטפל במקרים שבהם בעלי הדין הן עיריית נתניה, עיריית תל אביב־יפו וסוכנות הביטוח פרחודניק־רשף.

השופטת פרופ' דפנה ברק־ארז, שמכהנת בעליון מאז 2012, הגיעה לתפקיד שופטת אחרי קריירה באקדמיה, כשבתפקידה האחרון היתה דיקאנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. מי שאינם יכולים להופיע בפניה הם עורכת הדין ארנה לין ומשרדה; עורך הדין יוחאי שלף ומשרדו; עורכת הדין דניאלה דויטש ומשרד יהושע דויטש; פרופ' נטע זיו, שהיא קולגה לשעבר מהפקולטה בתל אביב וחברה; יובל רויטמן, שברק־ארז היתה המנחה שלו בדוקטורט; וגרשון גונטובניק, שהיה עוזר הוראה שלה, ומאז הם בקשר ידידות.

הגופים שמנועים מלהופיע מולה הם אוניברסיטת תל אביב, שבה עבדה; המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שבה היתה חברה; וגם קופות החולים מכבי ולאומית, בשל עבודתו של בעלה, חן ארז, כרופא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא