רשות המסים עוקצת את הבנקים: איפה הייתם עד היום? איך תפח החוב של פישמן?

"בנק הפועלים בוחר שלא לפרט מתי נוצרו החובות כלפיו, מה שיעור החוב והרכבו, מהן פעולות הגבייה בהן נקט ומדוע פנה רק ימים ספורים בלבד לאחר שרשות המסים הגישה בקשה לצו כינוס בדרישה לחייב למילוי ערבותו האישית כלפי הבנק"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אליעזר פישמן, שרי אריסון וציון קינן
אליעזר פישמן, שרי אריסון וציון קינןצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רשות המסים השיבה היום לבקשתו של בנק הפועלים למנות את עורכי הדין פנחס רובין וירון אלכאוי למנהלים מיוחדים או כונסים לנכסיו של איש העסקים אליעזר פישמן. ברשות המסים שבו על בקשתם למנות לתפקיד את עו"ד יצחק יונגר ותקפו את התנהלותו של בנק הפועלים בפרשה. עם זאת, ברשות המסים לא מתנגדים למינוי משותף של יונגר עם בעל תפקיד נוסף אשר מקובל על נושיו הפיננסיים של החייב "כל עוד לא יהיה בכך כדי להגדיל את שכר הטרחה ולהשיא עלויות נוספות על קופת הנושים". הדיון הראשון בעניין ייערך באולמו של השופט איתן אורנשטיין ביום שני.

בעוד שבנק לאומי ביקש מינוי של שלושה בעלי תפקידים (אחד מהפועלים, אחד מלאומי ואחד של שאר הנושים, בהם רשות המסים) ברשות המסים טוענים באמצעות עורכי הדין מזי רנצלר ויעל בן משה בוך כי "אין כל צורך במינוי של יותר משני בעלי תפקיד, דבר אשר עלול לגרום לסרבול מיותר ואולי אף לפגוע ביעילות ההליך ובקידומו ובוודאי שלא נדרשים שני נציגים מטעם המערכת הבנקאית כדי להבטיח, כעמדת בנק לאומי, 'איזון מתאים'".

ברשות המסים טוענים כי בניגוד לבנק הפועלים "שמבקש למנות בעל תפקיד מטעמו, את יועצו המשפטי עורך דינו משכבר הימים, עו"ד פיני רובין", יונגר אינו קשור למי מהצדדים בתיק, והוא גורם אובייקטיבי שאינו משמש כבא כוחה של רשות המסים. "ברור כי בתיק דנן, ישנה חשיבות מוגברת כי מי שימונה כבעל תפקיד לא יהיה מי שעשוי להיות לו ולו מראית עין של ניגוד עניינים". הם מוסיפים כי "לנושים הבלתי מובטחים של החייב ובהם רשות המסים יש אינטרס משמעותי, כי בעל התפקיד יוכל לפעול ללא משוא פנים על מנת לערוך חקירה ובדיקה יסודית של השעבודים השונים שנתן החייב וכן בדיקה מקיפה בדבר הסתבכותו הכלכלית".

ברשות המסים תוקפים את בנק הפועלים וטוענים כי "באופן המעורר שאלות ותמיהות, הבנק בוחר שלא לפרט מתי נוצרו החובות כלפיו, מה שיעור החוב ומהו הרכבו, מתי נחתמו הערבויות האישיות על ידי החייב, מהן פעולות הגבייה בהן נקט הבנק לצורך גביית חובותיו של החייב קודם לבקשת רשות המסים למתן צו כינוס ומדוע פנה הבנק רק עתה וימים ספורים בלבד לאחר שרשות המסים הגישה בקשה לצו כינוס, בדרישה לחייב למילוי ערבותו האישית כלפי הבנק. שאלות אלו ורבות נוספות נותרו פתוחות וללא מענה והכל, לטענת הבנק, באצטלה של 'סודיות בנקאית'".

בתחילת החודש הגישה רשות המסים בקשה לפשיטת רגל כנגד פישמן עקב חוב הנאמד בכ–196 מיליון שקל לאחר שבית המשפט העליון דחה את הערעור של פישמן על פסיקת בית המשפט המחוזי ביחס לשומת המס שהגיש ל–2006. לפי ההחלטה, לא יוכל פישמן לקזז הפסדי הון כנגד רווחי הון שהיו לו כתוצאה ממכירת מניות.

רק לאחר הצעד של רשות המסים - ובעצם בלי שהייתה להם ברירה בשלב זה - ביקשו גם הבנקים שעד כה נמנעו מלהגיש בקשה לפשיטת רגל נגד פישמן להצטרף להליך.

בתגובתה טוענת רשות המסים כי "טעם נוסף לכל שיש להעדיף את מינוי בעל התפקיד המוצע על ידי רשות המסים הוא שבניגוד ליתר הנושים של החייב, רשות המסים הייתה הראשונה לפתוח בהליכי חדלות הפירעון נגדו. כל זאת, חרף העובדה שעל פי פרסומים שונים חובו של החייב לחלק ניכר מנושיו המובטחים אינו חוב שנוצר אך באחרונה אלא מדובר בחובות משכבר הימים".

הם מוסיפים כי רק לאחר שרשות המסים הגישה בקשה מטעמה למנות כונס נכסים זמני על מנת לפקח על הליכי מימוש של נכסים על ידי נושה מובטח "החליט בנק הפועלים להגיש בקשה למינוי בעל תפקיד מטעמו וככל הנראה שלא בכדי".

בתגובה לטענה של בנק לאומי כי דרושים שני בעלי תפקיד מטעם הבנקים הגדולים שלהם מיוחס רוב החוב ואחד מטעם שאר הנושים הקטנים כדי לאזן בין האינטרסים השונים, עונים ברשות המסים כי "'הפרופורציות המתאימות' לעמדת רשות המסים לא בהכרח קשורות בגובה החוב - כאשר בעניין זה כלל לא ברור כיצד תפח חובו של החייב לבנקים השונים לממדים עצומים אלו. כל זאת בשעה שהחוב כלפי רשות המסים הנו חוב על פי דין שאושר על ידי בית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן