שרת המשפטים נגד שיטפון החקיקה: "תורידו את הרגל מהגז"

בתוך 50 שנה - גידול של 4,000% במספר הצעות החוק ■ שקד: "פער מטריד ומפחיד"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"עודף החקיקה בישראל הגיע לרמה מסוכנת. הרגולציה העודפת חונקת את השוק העסקי, ופרץ החקיקה הפרטית הוא תעודת עניות המעידה על כישלון מפואר של מי שמבקש לפתור כל בעיה באמצעות חקיקה. כך אמרה היום (ג') שרת המשפטים, איילת שקד, בוועידת המשפט השנתית של לשכת עורכי הדין.

שקד מתחה ביקורת על מה שהיא רואה כעודף החקיקה בישראל, ואמרה כי "החופש של כל אחד ואחת מאיתנו נפגע עמוקות מתחרות החקיקה הזו שבין חברי הכנסת, ומההתערבות המוגזמת בחייו. את התחרות הבריאה בין העסקים במשק אנחנו מחליפים בתחרות מזיקה בין חברי הכנסת והשרים".

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי שקד, "ב-15 החודשים האחרונים ביקשו חברי הכנסת והשרים לא פחות מ- 1,500 פעם ליטול מאיתנו חלק מהחירויות שלנו. לפרץ החקיקה הזה שמכלה את זמנו של הפרלמנט הישראלי אין אח ורע בכל העולם המערבי כולו. זוהי בפירוש לא תעודת כבוד; זוהי תעודת עניות המעידה על הכישלון המפואר הממתין בקצה דרכו של מי שמבקש לפתור כל בעיה בדרך של חקיקה", הדגישה.

שקד ציינה כי "גם התקשורת כמובן תורמת לכך בהכרזותיה מעת לעת על אלוף או אלופת המחוקקים; על חבר הכנסת החברתי ביותר", ושיגרה מסר לחברי הכנסת והשרים: "תורידו את הרגל מהגז. במירוץ החקיקה שבו אנו מצויים יש מי שמשלם את המחיר".

לדברי שרת המשפטים, בעשור האחרון הונחו על שולחן הכנסת יותר מ-12 אלף הצעות חוק פרטיות, מהן היא עצמה בלמה כ-1,100 בוועדת שרים לחקיקה. שקד אמרה כי היא גאה על בלימת ההצעות. לדבריה חלק מההצעות שנבלמו עלולות היו ליצור עולם מקביל שבו הממשלה שולטת על האזרח.

"אני רואה את ועדת השרים לחקיקה כשומרת הסף הנאמנה של עם ישראל. זו שתעמוד בפרץ, שתנהל את קרב הבלימה, שמבינה שאין צורך במבול החקיקה המיותר. יש צורך בחקיקה טובה. כל השאר הוא רעשי רקע מזיקים", אמרה שקד, והודיעה גם כי החל במושב הכנסת הקרוב לא יתאפשר יותר להעביר הצעת חוק שכוללת עונש פלילי ללא צירוף חוות דעת מקצועית של משרד המשפטים.

לדבריה, "משמאל, ולצערי לא פעם - גם מימין, אני מזהה רצון עז לצמצם את חירויותיו של האזרח ואת החופש העומד בבסיסו של השוק החופשי. כדאי להכיר קצת מספרים: הכנסת ה-3, שנבחרה בשנת 1955 והתפזרה אחרי מעט יותר מארבע שנים, העבירה בכל תקופתה 13 חוקים בלבד. לעומתה, הכנסת ה-18, זו שנבחרה בשנת 2009 והתפזרה לאחר ארבע שנים, חוקקה מעל 500 חוקים - גידול של כמעט 4000%. זה פער מטריד ומפחיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"