פישמן ללאומי: שווי נכסי האישיים - לא יותר מעשרות מיליוני שקלים

ההצעה של לאומי לשופט אורנשטיין: מינוי שלושה כונסים לנכסי פישמן

בנק לאומי טוען כי אין להתערב בהליכים מטעמו למימוש הנכסים המשועבדים של חברות מקבוצת פישמן מעבר לפיקוח המינימלי הנדרש על פי דין — כך עולה מתגובה שהעביר אתמול הבנק לבקשה של רשות המסים מתחילת החודש למתן צו כינוס זמני לאליעזר פישמן ולמינוי עו"ד יצחק יונגר לכונס. רשות המסים טענה כי הצו הזמני נדרש מכיוון שהמנהלים המיוחדים מטעם לאומי כבר מממשים נכסים, ובכך הם עשויים לפגוע בשאר הנושים.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

בתגובתו טען בנק לאומי כי המנהלים המיוחדים מטעמו, עורכי הדין רונן מטרי ואייל רוזובסקי, פועלים למימוש נכסים פרטיים המשועבדים לבנק, ובהם מגרשים באזור עכו ופתח תקוה, נכסים של חברת תנופורט ועוד. שווי הנכסים הוא כמה מאות מיליוני שקלים. לאומי מחכה להצעות לרכישת הנכסים, שאמורות להתפרסם עד 7 בספטמבר. התגובה הועברה באמצעות עורכי הדין אלי בורשטין ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' ויוסי בן נפתלי ממשרד מטרי, מאירי ושות'

לפי התגובה, פישמן ערב אישית לחובותיו לבנק לאומי בסך 882 מיליון שקל. לפי הערכות, החוב הכולל של קבוצת החברות של פישמן ללאומי הוא כ–1.7 מיליארד שקל. לאומי ציין בפנייה לבית משפט כי "לפי גרסת החייב (פישמן), שווי נכסיו האישיים אינו עולה על כמה עשרות מיליוני שקלים, במקרה הטוב, ומקורם אינו מניותיו בחברות".

עוד נכתב כי "מדובר בנתון נמוך מאוד, בהשוואה לשווי נכסי החברות — ובוודאי גם בהשוואה להיקף של חובות קבוצת פישמן, הנאמדים ביותר מ–5 מיליארד שקל".

בנק הפועלים, שפישמן ערב לחובותיו ביותר מ–1.8 מיליארד שקל, ביקש למנות את עורכי הדין פנחס רובין וירון אלכאוי למנהלים מיוחדים או לכונסי נכסים זמניים על כל נכסיו, רכושו ועסקיו של פישמן. לאומי הציע שימונו שלושה כונסים, שניים מהם מטעם שני הבנקים, שרוב החוב מיוחס אליהם: אחד מטעם בנק הפועלים, אחד מטעם בנק לאומי (המציע את עו"ד רונן מטרי) ואחד מטעם הנושים הקטנים, ובהם רשות המסים.

"מן הראוי למנות בעלי תפקיד שיאזנו בין האינטרסים של הנושים השונים", כתבו. הם נימקו שכך יהיה מעמד לכל אחד מהנושים הדומיננטיים בהליך פשיטת הרגל, וגם לרשות המסים וליתר הנושים, שהחוב כלפיהם קטן בהרבה. "מינוי שלושה בעלי תפקיד יביא לאיזון מתאים לצורך ניהול עסקיו של החייב, ובכך ייתר מחלוקות אפשריות. כמן כן, מינוי משולב ייתן מענה לפיקוח אחר מימושים בקבוצת החברות, במקום שהדבר נדרש ובהיקף הנדרש".

בבנק לאומי מציינים את המקרים של מגה והתחנה המרכזית החדשה, שבהם מונו מספר בעלי תפקיד. הם מוסיפים כי מינוי משולב יסייע למנוע מחלוקות וחיכוכים מיותרים ובלתי־פוסקים בין הצדדים, במערכת היחסים המסועפת המתקיימת בקבוצת החברות עם חוב כזה. כמו כן לטענתם, מינוי כזה יביא לתיאום מוצלח יותר בין הנושים בתיק.

מנכ"לית בנק לאאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר הבנק דוד ברודטצילום: עופר וקנין

"מינוי של שלושה בעלי תפקידים גם יקל על השגת פתרונות במקרה של ניגודי עניינים נקודתיים, שנוכח היקף עסקיו של החייב, ניתן להניח שיצוצו בעתיד במי מבין עשרות החברות בקבוצת פישמן", נכתב בתגובה. בלאומי מסתייגים כמובן ממינוי של בעל תפקיד אחד מטעם בנק הפועלים או רשות המסים, ומציינים כי זה פתרון שאינו סביר או רצוי והוא לא יביא לאיזון הנדרש.

הבנקים הצטרפו לרשות המסים

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, לא נתן לרשות המסים ב–11 באוגוסט צו כינוס זמני, כפי שביקשה. ואולם הוא קבע כי לא ניתן לעשות כל שינוי בנכסיו של פישמן ללא אישור בית המשפט.

לאומי היה הבנק הראשון והיחיד שכבר בשנה שעברה החל בנקיטת צעדים אקטיביים לגביית החוב של פישמן, ובמארס אף השלים הליך להרחקתו של פישמן מהשליטה באחד הנכסים המרכזיים שלו — חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים. במסגרת הליך זה מכר לאומי את מניות כלכלית ירושלים, שהיו משועבדות לו תמורת כ–200 מיליון שקל.

בנוסף, לאחר שהגיע להסכמות עם פישמן, לאומי פועל, באמצעות המנהלים המיוחדים עוה"ד מטרי ורוזובסקי, למימוש נכסים פרטיים של פישמן (בעיקר נכסי נדל"ן) בשווי מאות מיליוני שקלים.

לאומי טען במכתב בתגובה כי "בנסיבות המקרה אין מקום להטיל מגבלה כלשהי על מימוש נכסים של חברות שבשליטת החייב ובני משפחתו, במישרין או בעקיפין המשועבדים לטובת הבנק. הליכי מימוש כפופים ממילא לפיקוח בית המשפט. בוודאי אין בנסיבות העניין סיבה עניינית או עילה שבדין למינוי בעל תפקיד על נכסים כלשהם המשועבדים לטובת בנק לאומי על ידי מי מחברות קבוצת פישמן (בין אם החלו להתבצע בקשר אליהם פעולות מימוש ובין אם עדיין לא החלו)".

כדור השלג המשפטי החל בתחילת החודש, לאחר שבית המשפט העליון דחה את הערעור של פישמן על פסיקת בית המשפט המחוזי ביחס לשומת המס שהגיש ל–2006, ולא איפשר לו לקזז הפסדי הון כנגד רווחי הון שהיו לו כתוצאה ממכירת מניות. יום לאחר מכן, הוגשה על ידי רשות המסים הבקשה לפשיטת רגל נגד פישמן, עקב חוב הנאמד בכ–196 מיליון שקל.

לאחר מכן ביקשו גם הבנקים — שעד כה נמנעו מלהגיש בקשה לפשיטת רגל נגד פישמן — להצטרף להליך. הבנקים שהצטרפו הם: מזרחי טפחות, שפישמן ערב לחובותיו בכ–281 מיליון שקל; דיסקונט, שפישמן ערב לחובותיו בכ–265 מיליון שקל; ואגוד, שפישמן ערב וחייב לו 150–200 מיליון שקל. הדיון הראשון בעניין ייערך באולמו של אורנשטיין ביום שני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"