אחרי למעלה מ-400 ימים: רונאל פישר משתחרר מהאזיק האלקטרוני

בית המשפט מינה ארבעה ממקורביו של פישר למפקחים, וכל אחד מהם נדרש לחתום על ערבות עצמית של 300 אלף שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בסוף השבוע כי רונאל פישר ישוחרר מהאזיק האלקטרוני. השופטת עירית כהן קיבלה את טענותיה של עוה"ד ליזי שובל בר, שמייצגת את פישר מטעם הסניגוריה הציבורית, לפיהן התקופה המירבית של המעצר הסתיימה ומאחר שהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לא פנתה לבית המשפט העליון בבקשה להאריך את המעצר - הפיקוח האלקטרוני בטל. פישר ימשיך לשהות במעצר בית בפיקוח.

פישר שהה כבר 71 ימים במעצר, ולמעלה מ-400 ימים מצוי במעצר בית בפיקוח אלקטרוני. הוא מיוצג על ידי הסניגוריה הציבורית לאחר שעורכי הדין שייצגו אותו בתחילת ההליכים, פרופ' רון שפירא ועורכת הדין קרן שפירא-אטינגר, הגישו לבית המשפט בקשה להשתחרר מייצוגו.

פישר נעצר ב-29 באפריל 2015, ופחות מחודש מאוחר יותר הוגש נגדו כתב אישום בן 12 אישומים שונים, בהם מיוחסות לו, בין היתר, עבירות של לקיחת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בהמשך דחה בית המשפט העליון את בקשת המחלקה לחקירת שוטרים לעצור את פישר עד תום ההליכים המתנהלים נגדו, ושחררו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני.

השופט יצחק עמית, שהורה על שחרורו של פישר למעצר בית, מינה ארבעה ממקורביו של פישר למפקחים, וכל אחד מהם נדרש לחתום על ערבות עצמית של 300 אלף שקל. עמית קבע כי הערבויות האלו יחולטו אם פישר יפר את תנאי הפיקוח. בנוסף, נקבע כי שניים מבתיו של פישר ישועבדו כדי להבטיח שאינו מפר את התנאים. על פישר גם נאסר ליצור קשר עם המעורבים בפרשה.

פישר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

המפקחים שמונו לפישר הם רב-סרן תומר בוהדנה, שתמונתו בה הוא נראה מובל לטיפול רפואי התפרסמה במלחמת לבנון השנייה, הכדורסלנית לירון כהן, לשעבר קפטן נבחרת ישראל, איש העסקים אייל זינגר, מנכ"ל חברת איילון לשעבר, ואחיו של פישר, דוד פישר - במאי סרטים דוקומנטריים שמלווה את אחיו ומתעד אותו במאבק המשפטי.

נקבע כי בכל רגע נתון יהיה פישר נתון לפיקוח של אחד מהמפקחים שמונו, כולם אנשי שלומו של פישר: כהן היא חברה קרובה של המשפחה וכך גם זינגר. את בוהדנה הכיר פישר כשבוהדנה השתתף באחד הפרקים בתוכנית "המיזם" בה שפט פישר.

הבקשה שהגישה הסניגוריה הציבורית לשחרורו של פישר מהאזיק האלקטרוני מבוססת על חלוף הזמן, וכן על הטענות כי המעצר אינו חוקי ונעדר עילה. נטען כי מח"ש לא הגישה בקשה להארכת מעצרו של פישר באיזוק אלקטרוני, ולכן המועד בו קיימת סמכות להשאיר אותו במעצר באיזוק אלקטרוני - חלף. הסניגוריה טענה כי בחישוב תקופת המעצר של פישר, יש לקחת בחשבון גם את ימי המעצר בהם שהה מאחורי סורג ובריח.

השופטת התייחסה לסעיף 61 (א) לחוק המעצרים שקובע כי "נאשם, שלאחר הגשת כתב אישום נגדו, היה נתון במעצר בשל אותו כתב אישום תקופה המצטרפת כדי תשעה חודשים, ואם היה נתון המעצר בפיקוח אלקטרוני – תקופה המצטרפת כדי 18 חודשים, ומשפטו בערכאה הראשונה לא נגמר בהכרעת דין, ישוחרר מן המעצר, בערובה או ללא ערובה." אלא שהסעיף הזה לא נותן מענה לשאלה כיצד יש לחשב את תקופת המעצר אם הנאשם שהה גם מאחורי סורג ובריח וגם בפיקוח אלקטרוני. בניגוד לסנגוריה, מח"ש טענה כי יש לחשב כל אחת מהתקופות בנפרד.

בסופו של דבר קבעה השופטת כי היא מעדיפה את פרשנותו של פישר לפיה בחישוב תקופת המעצר על פי סעיף 61(א) לחוק המעצרים יש לקחת בחשבון גם את ימי המעצר בהם הוא שהה מאחורי סורג ובריח ועל בסיס מפתח של 2:1 - כלומר כל יום מעצר מאחורי סורג ובריח שווה ליומיים של מעצר בית באיזוק אלקטרוני. על בסיס המפתח הזה, הרי שפישר שוהה במעצר באיזוק אלקטרוני 552 ימים - היינו, למעלה מ-18 חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"