אחרי ענבל אור: נשיא המחוזי איתן אורנשטיין ידון בפשיטת הרגל של פישמן

לדיון הראשון שייערך ב-29 בספטמבר יגיעו פישמן והנושים שלו ■ רשות המסים הגישה בקשה להכריז עליו פושט רגל בגלל חובות של 196 מיליון שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

איש העסקים אליעזר פישמן יתייצב ב-29 בספטמבר לדיון ראשון בבקשת פשיטת הרגל שהוגשה נגדו. הדיון יתקיים בפני נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין. פישמן שחובותיו לרשות המסים מסתכמים ב-196 מיליון שקל, יצטרך להגיב לבקשה של רשות המסים עד 1 בספטמבר.

לדיון בעניינו של פישמן יגיעו גם שאר הנושים שלו. נכון להיום יש לאיש העסקים חובות גדולים לבנקים הישראלים זה כמה שנים בשל הירידה בשווי נכסיו, אך עד כה הם נמנעו מלהכריז עליו כפושט רגל. החברות הפרטיות שלו חייבות למעלה מ–4 מיליארד שקל לבנקים. לפועלים ולאומי החברות הפרטיות חייבות כ–1.8 מיליארד שקל, כל אחד. על חלק לא מבוטל מהסכומים האלה פישמן העניק ערבות אישית.

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

במארס האחרון, לאחר תהליך שנמשך יותר משנה, איבד פישמן את השליטה באחד הנכסים המרכזיים שלו, חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים שכ–40% ממנה היו משועבדים ללאומי. כלכלית נחשבת לחברה בלי גרעין שליטה, כשבעלי המניות הגדולים והדומיננטיים בה הם סאמיט של זוהר לוי ודוד פורר, הבעלים של חברת תרופות נאופרם. לאומי, שמכר את מניותיו בחברה, קיבל תמורתן 200 מיליון שקל.

לאומי סיכם באחרונה עם פישמן כי יפעל יחד אתו למכירת נכסים פרטיים נוספים, בעיקר נדל"ן בישראל, שמשועבדים לבנק. שווי הנכסים מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים. לאומי אינו מתכוון לממש את השעבוד על מניות השליטה בעיתון הכלכלי "גלובס" שבו שותפה גם אלונה בר און. בנק הפועלים מחזיק בערבות אישית של פישמן, שעבוד על כ–34% מידיעות אחרונות, על 70% מחברת הדלק והקמעונות טן ועל נכסים נוספים. הבנק לא ביצע עד כה שום צעד משפטי כדי לממש את הערבויות או השעבודים האלה. גם דיסקונט, מזרחי טפחות ואגוד שלהם פישמן חייב כמה מאות מיליוני שקלים לא נוקטים בצעדים נגדו לגביית החוב.

בשבוע שעבר הגישה רשות המסים לבית המשפט בקשה להכריז על פישמן כפושט רגל ולהורות על מתן צו כינוס על נכסיו. הרשות בעקשה מבית המשפט למנות את עו"ד יצחק יונגר כמנהל מיוחד לנכסים. במרכז הבקשה של רשות המסים עומדת שומת המס של פישמן לשנת המס 2006 שלא שולמה על ידו. פישמן הגיש בעבר ערעור על השומה הזו לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא ביקש לקזז הפסדי הון כנגד רווחי הון שהיו לו כתוצאה ממכירת מניות. אלא שבית המשפט דחה לפני שנה וחצי את ערעורו וגם חייב אותו בהוצאות משפט של 80 אלף שקל.

פישמן, שלא היה מרוצה מההחלטה של בית המשפט המחוזי, הגיש ערעור לבית המשפט העליון וביקש גם את עיכוב ביצוע פסק הדין שחייב אותו בתשלום השומה. בית המשפט העליון נענה באופן חלקי לבקשה הזו והתנה זאת בתשלום 25 מיליון שקל לאגף מס הכנסה עד ל-1 באוגוסט 2015. אלא שפישמן לא הפקיד את סכום הערובה שנקבע על ידי בית המשפט ובעקבות זאת הגישה נגדו רשות המסים לפני חצי שנה התראת פשיטת רגל. ברשות המסים הדגישו בבקשה כי הפקדתו של הסכום הזה היתה התנאי לעיכוב הביצוע של פסק הדין.

השופט איתן אורנשטייןצילום: מוטי מילרוד

רשות המסים טענה אז כי פקיד השומה למפעלים גדולים ופישמן נפגשו על מנת לנסות להסדיר את התשלום אולם פישמן לא הפקיד סכום כלשהו על החשבון ולא הצליח להגיע להסכמות בעניין זה עם פקיד השומה. "מכאן, שחובו המלא של החייב, בהתאם לפסק הדין שניתן כנגדו, הינו חלוט ובר גבייה", הודגש בבקשה. רשות המסים טענה גם כי בבקשה לעיכוב ביצוע שהגיש פישמן הוא הצהיר כי רוב נכסיו משועבדים לנושיו. "משכך, נראה שאין לחייב את האמצעים לשלם את חובותיו לאגף מס הכנסה".

בבקשה שהגישה בשבוע שעבר טענה רשות המסים כי לאחר ההתראה הזו היא נעתרה לבקשתו של פישמן לקיים מספר פגישות כדי לדון בהצעת פישמן להסדרת חובותיו, אולם לדבריה "חרף הארכות שניתנו לפישמן, לפנים משורת הדין, להסדרת חובו, הוא לא שילם דבר על חשבון חובו, לא הציג הצעה מניחה את הדעת ואף לא שילם את הסכום החלקי שנדרש להפקיד במסגרת החלטה חלוטה של בית המשפט העליון בבקשתו לעיכוב ביצוע".

הבקשה הנוכחית הוגשה לכונס הנכסים הרשמי כבר לפני כשלושה שבועות אולם ברשות המסים הסבירו כי היא לא הוגשה לבית המשפט בגלל שביתת הנהלת בתי המשפט שהסתיימה בשבוע שעבר. בינתיים, בימים האחרונים ניתן גם פסק דין של בית המשפט העליון שדחה את הערעור של פישמן וחייב אותו בהוצאות משפט נוספות של 30 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן