למה קבע השופט שהתובע ישלם הוצאות של 2.3 מיליון שקל?

לפני כחודש וחצי דחה השופט עופר גרוסקופף תביעה של אלפא קפיטל - שאחד מבעלי מניותיה הוא המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף - נגד צחי סולטן ואחרים ■ בשבוע שעבר פסק השופט הוצאות גבוהות לתובעים: "החיוב בהוצאות במקרה זה אינו מהווה סנקציה"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

החלטה יוצאת דופן בעניין תשלום הוצאות משפט ניתנה לאחרונה בבית המשפט המחוזי מרכז על ידי השופט עופר גרוסקופף. לאחר שהשופט דחה בסוף יוני תביעה שהוגשה ב-2010 על ידי אלפא קפיטל (שאחד מבעלי מניותיה הוא המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף) ונס ישראל (אין קשר לחברת הטכנולוגיה נס) - נגד צחי סולטן, נויה חיפושי נפט ואי.די.בי פיתוח - הוא קבע בשבוע שעבר כי התובעות ישלמו הוצאות משפט בסך 2.3 מיליון שקל (כולל מע"מ).

"התביעה שבה עסקינן היא תביעה שהשלכותיה הכספיות משמעותיות בין שני גורמים בעלי אמצעים. במצב דברים זה מן הראוי לחייב את הצד המפסיד בתשלום ההוצאות הריאליות שהוציא הצד המנצח, אשר היו דרושות באופן סביר על מנת לבסס את זכייתו. יובהר, כשעסקינן בתובעים אמידים, ובתביעה שהשלכותיה הכספיות משמעותיות, אין חשש כי חיוב בהוצאות ריאליות מסוג זה יפגע ב'זכות הגישה לערכאות' ועל כן אין להימנע מפסיקת הוצאות ריאליות וסבירות, גם כשסכומן האבסולוטי גבוה יחסית", 
נקבע בהחלטה.

צחי סולטן מודיעין אנרגיהצילום: מוטי מילרוד

גרוסקופף הוסיף כי "החיוב בהוצאות במקרה זה אינו מהווה סנקציה, לא בגין עצם הגשת התביעה ולא בגין אופן ניהולה. חיוב זה הוא נגזרת של העיקרון לפיו הצד שהפסיד בדין צריך לשאת בעלות ההליך, ואילו הצד שזכה אינו צריך לשאת בהפסד בגין עלויות הוכחת צדקתו". לבסוף הוא ציין כי התובעות לא העלו טענות של ממש נגד סבירות ההוצאות.

ובכל זאת, אם מתאמצים למצוא את הצד החיובי מבחינת התובעות, שיוצגו על ידי עורכי הדין צבי בר־נתן, יואב פרוכטמן ולירון בנדק ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', לא התקבלה במלואה הבקשה לחיוב ההוצאות. השופט קבע כי יוחזרו "רק" 85% מהוצאות שכר הטרחה והחזר הוצאות בסך 2.6 מיליון שקל ששולמו למשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות' שייצג את הנתבעים (עורכי הדין גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, תומר ויסמן ונעמה ארליך). בנוסף, לא יינתן החזר של 218 אלף דולר עבור חוות דעת שניתנה לנתבעים על ידי מומחים אמריקאים — אך ייכלל בתשלום הוצאות חוות דעת כלכלית של רו״ח רן בן־אור בסך של 
כ–110 אלף שקל.

השופט עופר גרוסקופףצילום: טס שפלן

עד ספטמבר 2009 היתה נויה בבעלות מלאה של החברה הפרטית נס ישראל שרשומה בטקסס. אז הקצתה נויה 95% מהון המניות שלה תמורת 50 אלף דולר לחברת דו־צח, שבראשה עמד איש שוק ההון צחי סולטן. במחצית הראשונה של 2010 מכר סולטן מחצית מהמניות שהוקצו לו לאי.די.בי פיתוח, שהיתה אז בשליטתו של נוחי דנקנר. כתוצאה מכך עברה שותפות מודיעין (הנכס המשמעותי היחיד של נויה) לשליטה של סולטן ואי.די.בי, והם החלו לעשות בה שימוש לצורך השקעות בתחום חיפושי הנפט בליווי גיוסי הון משמעותיים בבורסה.

לאחר שסולטן ואי.די.בי התחילו לעשות שימוש בשותפות מודיעין, טענה חברת אלפא קפיטל, שרשומה בליכטנשטיין, כי היא היתה בעלת השליטה בנויה במועד הקצאת המניות לסולטן. היא רכשה את הבעלות בנס ישראל כחלק מהליכי גבייה בגין חוב שחבה לה נס, ולכן היא טענה כי היות שההקצאה בוצעה שלא כדין — גם ההקצאה לסולטן וגם מכירת המניות לאי.די.בי צריכות להתבטל.

הנתבעים טענו כי אלפא הסתירה בזמן אמת "באופן נפסד, זדוני ואף פלילי" את טענותיה לבעלות על נס ישראל, ואנשי נויה פעלו לטובת החברה כשהבינו כי הסיכוי היחיד להציל את שותפות מודיעין הוא להפקידה בידי סולטן.

עוד הם טענו, כי אלפא מושתקת מלטעון נגד הקצאת המניות לסולטן, בין השאר מכיוון שלאחר שגילתה את דבר ההקצאה היא נמנעה מלפעול במשך שישה חודשים, וכי כאשר הם רכשו את שותפות מודיעין היא היתה שלד בורסאי, והם שיצרו את הערך האמיתי שלה. בעת שמיעת ההוכחות בתיק, לפני כשש שנים, שווייה של מודיעין הלך והאמיר על רקע הציפיות כי באחד או יותר מהזיכיונות יתגלה גז בכמות מסחרית, אך ב–2012 התקבלו תוצאות הקידוחים בשטחי הזכייניות "מירה" ו"שרה", ולפיהן לא נמצאו סימני גז משמעותיים והשווי צנח.

מרטין שלאףצילום: אילן אסייג

משלד בורסאי לשותפה חיה לחיפוש נפט

השופט גרוסקופף דחה את התביעה מכמה נימוקים, ובהם כי בהקצאת המניות לסולטן לא נפל כל פגם, וכי ההתנהלות של אלפא לאחר שנודע על הקצאת המניות - שהתבטאה בהמתנה ממושכת בטרם העלתה את טענותיה - מונעת ממנה מלטעון נגד הקצאת המניות.

עוד קבע השופט, כי גם אם הקצאת המניות לסולטן היתה בטלה, היה מקום לתת לסולטן ואי.די.בי את כל או עיקר הזכויות ביחס לשותפות מודיעין, מאחר שעבודתם והשקעתם השביחו את שווייה והפכו אותה מבעלים של שלד בורסאי מתפורר למחזיקה בשותפות חיה ונושמת לחיפוש גז ונפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית