רשות המסים לבית המשפט: להכריז על פישמן פושט רגל בגלל חובות של 196 מיליון שקל

פישמן אינו משלם חובות לבנקים הישראלים זה כמה שנים בשל הירידה בשווי נכסיו, אך עד כה הם נמנעו מלהכריז עליו פושט רגל ומנסים לממש חלק מנכסיו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: דודו בכר
יסמין גואטה
יסמין גואטה

רשות המסים הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להכריז על איש העסקים אליעזר פישמן כפושט רגל ולהורות על מתן צו כינוס על נכסיו. הרשות מבקשת מבית המשפט למנות את עו"ד יצחק יונגר כמנהל מיוחד לנכסים. לפישמן יש חובות בסך של 196 מיליון שקל לרשות המסים. פישמן אינו משלם חובות לבנקים הישראלים זה כמה שנים בשל הירידה בשווי נכסיו, אך עד כה הם נמנעו מלהכריז עליו פושט רגל ומנסים לממש חלק מנכסיו.

במרכז הבקשה של רשות המסים עומדת שומת המס של פישמן לשנת המס 2006 שלא שולמה על ידו. פישמן הגיש בעבר ערעור על השומה הזו לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא ביקש לקזז הפסדי הון כנגד רווחי הון שהיו לו כתוצאה ממכירת מניות. אלא שבית המשפט דחה לפני שנה וחצי את ערעורו וגם חייב אותו בהוצאות משפט של 80 אלף שקל.

פישמן הגיש ערעור לבית המשפט העליון וביקש גם את עיכוב ביצוע פסק הדין של המחוזי שחייב אותו בתשלום השומה. בית המשפט העליון נענה באופן חלקי לבקשה הזו והתנה זאת בתשלום 25 מיליון שקל לאגף מס הכנסה עד ל-1 באוגוסט 2015. אלא שפישמן לא הפקיד את סכום הערובה שנקבע על ידי בית המשפט ובעקבות זאת הגישה נגדו רשות המסים לפני חצי שנה התראת פשיטת רגל. ברשות המסים הדגישו בבקשה כי הפקדתו של הסכום הזה היתה התנאי לעיכוב הביצוע של פסק הדין.

רשות המסים טענה אז כי פקיד השומה למפעלים גדולים ופישמן נפגשו על מנת לנסות להסדיר את התשלום אולם פישמן לא הפקיד סכום כלשהו על החשבון ולא הצליח להגיע להסכמות בעניין זה עם פקיד השומה. "מכאן, שחובו המלא של החייב, בהתאם לפסק הדין שניתן כנגדו, הינו חלוט ובר גבייה", הודגש בבקשה. רשות המסים טענה גם כי בבקשה לעיכוב ביצוע שהגיש פישמן הוא הצהיר כי רוב נכסיו משועבדים לנושיו. "משכך, נראה שאין לחייב את האמצעים לשלם את חובותיו לאגף מס הכנסה". נכתב.

רשות המסים טוענת כעת כי לאחר ההתראה הזו היא נעתרה לבקשתו של פישמן לקיים מספר פגישות כדי לדון בהצעת פישמן להסדרת חובותיו, אולם לדבריה "חרף הארכות שניתנו לפישמן, לפנים משורת הדין, להסדרת חובו, הוא לא שילם דבר על חשבון חובו, לא הציג הצעה מניחה את הדעת ואף לא שילם את הסכום החלקי שנדרש להפקיד במסגרת החלטה חלוטה של בית המשפט העליון בבקשתו לעיכוב ביצוע".

הבקשה הנוכחית הוגשה לכונס הנכסים הרשמי כבר לפני כשבועיים אולם ברשות המסים מסבירים כי היא לא הוגשה לבית המשפט בגלל שביתת הנהלת בתי המשפט שהסתיימה הבוקר. בינתיים, ביום חמישי האחרון ניתן פסק דין של בית המשפט העליון שדחה את הערעור של פישמן וחייב אותו בהוצאות משפט נוספות של 30 אלף שקל.

המחלוקת בין פישמן ורשות המסים נוצרה לאחר שחברות פרטיות מקבוצת פישמן נדרשו לפרוע חוב לבנקים מזרחי טפחות ודיסקונט ועל רקע ההפסדים בעסקות מט"ח. ב-2006 סבלו פישמן וחברות שבשליטתו מהפסדים גדולים שנאמדים בכ–400 מיליון דולר עקב הימור כושל על הלירה הטורקית. כדי לכסות על הפסדים אלה ולהחזיר חובות, מכר פישמן מניות של חברות אחרות שמהן נוצרו לו רווחי הון. מרווח הון זה הוא ביקש לקזז הפסדים שנוצרו לו במהלך מחיקת החובות לשני הבנקים.

עם פירעון החובות לבנקים, נהפך פישמן לנושה של החברות החייבות בגובה הסכום שפרע עבור כל אחת מהן. השאלה במקרה הזה היתה אם ב-2006 ניתן היה לראות בחובות אלה כ"חובות אבודים" הניתנים לקיזוז מרווחי ההון שנותרו לו. פישמן טען כי התשובה על כך חיובית, והביא חוות דעת מטעם רואה החשבון אלי אל-על, שלפיה קבוצת פישמן לא היתה יכולה באותה שנה לפרוע את חובותיה הפנימיים לבעלי מניותיה.

מנגד טענה רשות המסים כי מדובר בחברות שהיו ונשארו פעילות אחרי 2006; בתקופה הרלוונטית היו בבעלותן נכסים; לא הוצמדה להן הערת עסק חי; לא נטען לגבי מי מהן כי היא צפויה להתרסק או לחדול מפעילות בעתיד הקרוב; פישמן לא פעל לחיסולן - והדבר מלמד שהוא סבר שהמשך פעילותן יאפשר את החזר החובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית