השופט אורנשטיין מגייס את ענבל אור לקרב על הפירוקים

"על בית המשפט להתאים את הכלי המשפטי שבארגז הכלים לנסיבות הכלכליות שהובאו לפתחו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטיין. את הניצחון היחיד שלה אמש השיגה מכבי תל אביב עם עניבהצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בשבועות האחרונים מקודמת באינטנסיביות בוועדת החוקה הצעת חוק חדלות פירעון ששואפת לבצע רפורמה כוללת בתחום. נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, הוא אחד מהמתנגדים הבולטים לרפורמה והוא החליט לנצל את פסק הדין בעניין פירוק החברות של ענבל אור כדי לשטוח את משנתו בעניין זה.

הצעת החוק קובעת כי חברה תהיה חדלת פירעון רק אם אינה מסוגלת לפרוע את חובותיה במועדם - כלומר מציעה שימוש ב"מבחן תזרימי" בלבד. הצעת החוק מבטלת למעשה את "המבחן המאזני" הקיים כיום, שבוחן אם לחברה די נכסים כדי לפרוע את התחייבויותיה בעתיד ומצמצמת את שיקול דעתו של בית המשפט.

גם במקרה של ענבל אור בין הצדדים התגלעה מחלוקת באשר למבחן חדלות הפירעון שאותו יש להחיל בנסיבות המקרה. בפסק הדין הדגיש אורנשטיין כי אין זה נכון להגביל את שאלת חדלות הפירעון למבחן אחד, וטוב יהיה שההכרעה תתקבל על פי המבחן ההולם את נסיבות המקרה שמונח לפתחו של בית המשפט.

"במקרה מסוים נכון יהיה לעשות שימוש במבחן התזרימי ובאחר לפי המבחן המאזני ותוך השארת שיקול הדעת לבית המשפט למכלול הנסיבות ובחינת מגוון ממצאים שהובאו לפניו. בכך יוכל בית המשפט להגיע למסקנה מושכלת, נכונה, ועדיפה לכלל הגורמים המעורבים, בעלי השליטה והנושים". הדגיש. "הגבלת שיקול הדעת למבחן אחד בלבד, עלולה להביא לתוצאה בעייתית, לא צודקת, לא נכונה ושעלולה להסב נזק שלא לצורך, הן לגוף חדל הפירעון, הן לבעלי השליטה אם עסקינן בתאגיד, ולא פחות חשוב לנושים, זאת לאור היתרונות ונוכח החסרונות שטמונים בכל אחד מן המבחנים", כתב אורנשטיין.

צילום: אילן אסייג

לדברי אורנשטיין המבחן התזרימי אינו מביא בחשבון ככלל את הנושים העתידיים שכן לפניו נבחנת מסגרת צרה של עמידה במועד הפירעון. לכן, ככל שבמועד המוסכם לא נפרע החוב בכך טמון לשיטתו חשש לפגיעה שלא כדין, שכן אם קיימת היתכנות לכך שאי התשלום במועד נבע ממצוקה זמנית ולא מחמת מצב קבוע, לא יהיה זה נכון לתת צו חדלות פירעון. "במיוחד נכון הדבר בהינתן המשמעות של צו חדלות פירעון, שככל שיתברר בעתיד שאכן מדובר במצב רגעי של בעיית תזרים, הגרזן כבר הונף ויהיה קשה ביותר לבטל את הליך חדלות הפירעון".

דוגמא נוספת לקושי הטמון בבלעדיות של המבחן התזרימי, לפי אורנשטיין, הוא חשש להעדפת נושים פסולה. לדבריו, גם אם ברגע הנתון משולמים החובות כסדרם, אזי בעתיד הנראה לעין אלה לא ישולמו. במצב דברים זה, התשלום לנושים שמועד פירעון החוב כלפיהם מבוצע כסדרו מהווה פגיעה ושלא בצדק בנושים שמועד הפירעון כלפיהם טרם הגיע.

אורנשטיין פונה במסר למחברי הצעת החוק ומדגיש כי יש להשאיר את שני המבחנים הללו בארגז הכלים של בית המשפט. "כאשר בנסיבות מקרה פלוני המבחן התזרימי יהיה המבחן הרלוונטי, ובנסיבות מקרה אלמוני המבחן המאזני יהיה הרלוונטי. שומה יהיה על בית המשפט להתאים את הכלי המשפטי שבארגז הכלים לנסיבות הכלכליות שהובאו לפתחו".

המקרה של אור מדגים לדבריו היטב את הבעייתיות שהוא מציג, כך לדבריו, אור טענה בתחילת ההליכים שהחברות סולבנטיות, הגם שלא עמדו בתשלומים וזאת לטענתה נוכח חקירות מע"מ והחלטת הבנק לעצור את האשראי. "לו היה המבחן התזרימי היחיד שקובע, אזי היה מקום לתת לאלתר צו חדלות פירעון. סברתי שמן הראוי לתת לבעלת השליטה ולולהוכיח לבית המשפט שמדובר במצוקה זמנית נוכח הנסיבות הנטענות. בחברות את יומם. כך, התאפשר לחברות ולבעלת השליטה להציג לבית המשפט את מכלול הראיות ולשכנעו שעדיף להימנע מפירוק".

אורשנטיין סיכם את הנושא וכתב: "מודע אני לעמדתם של המצדדים ביישום בלעדי של המבחן התזרימי, שכן היא תגרום לטעמם ליציבות, קרי, שעה שלא משולם חוב במועד, משמע הגוף חדל פירעון. חולק אני על עמדה זו, ולטעמי דווקא הגזירה של יישום המבחן התזרימי עלולה לגרום לחוסר ודאות ואבהיר: כאשר בית המשפט יידרש לתת צו חדלות פירעון לגוף שלא פרע חובו במועד, אך הוכח לו שהגוף יוכל לפרוע את החוב האמור בטווח נראה לעין, אזי על מנת להגיע לתוצאה ראויה ומאוזנת ייאלץ בית המשפט להידרש לפתרונות מאולצים, עקיפים ושאינם סדורים. הדבר יצור כאוס ואי וודאות בדיני חדלות פירעון וטוב יהיה אם הדבר ימנע מראש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"