הילה גרסטל: "השיטות שנקטו נגדי היו מזעזעות"; שלי יחימוביץ': "השמצות חסרות שחר"

בדיון שנערך היום בועדת החוקה, חוק ומשפט אמרה גרסטל, נציבת הביקורת על הפרקליטות לשעבר, כי העבירו אותה מסכת השפלות ו"יבוא יום והנושא יפתח יותר" ■ יחימוביץ' ענתה לה: "אם היינו צריכים ראיה מדוע היא לא התאימה לתפקידה, זה לשמוע את דבריה ואת ההשמצות שלה שאין בהם מזג שיפוטי"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופטת לשעבר הילה גרסטל אמנם פרשה מתפקיד נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות (הנבת"ם) והחלה החודש לעסוק בבוררויות, אבל ענייני הנציבות ממשיכים להעסיק אותה.

בדיון שנערך היום (ד') בוועדת החוקה, חוק ומשפט בהצעת חוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, המשיכה גרסטל לטעון כי השיטות שננקטו נגדה כנציבה היו "מזעזעות".

הילה גרסטלצילום: תומר אפלבאום

גרסטל נבחרה בנובמבר 2013 לנציבה הראשונה של גוף הביקורת, לאחר שנים שבהן נשמעה הקריאה להקים גוף שיבקר את הפרקליטות. הגוף הוקם ללא חוק מסודר, ללא הסדרה מגובשת וללא סמכויות עצמאיות. מיד עם ההכרזה על הקמת הנציבות, הודיע ארגון הפרקליטים כי לא ישתף עמו פעולה עקב הסמכויות שניתנו לנציבות לבדוק תלונות פרטניות נגד פרקליטים. הפרקליטים לא ויתרו והמשיכו לנהל מאבק עיקש נגד גרסטל במהלך כהונתה, על רקע פירסומם של דו"חות
 ביקורת שונים.

"החלטתי לשתף את מה שעברתי על קצה המזלג", היא אמרה. "יבוא יום והנושא יפתח יותר. השיטות שננקטו נגדי כנציבה מזעזעות. לאחר 24 שנים בתפקיד שיפוטי, לא ניתן לעבור על כך לסדר היום. יש בתוך הפרקליטות מספיק אנשים שלא רוצים ביקורת. אנשים מתוך הפרקליטות דאגו לעדכן אותי במה שמתנהל מאחורי הקלעים, לרבות בהודעות הוואטסאפ שנשלחו בקבוצות של פרקליטים".

גרסטל הוסיפה כי "דברי מגובים במסמכים. צריך שמישהו בפרקליטות ישנה את הדיסקט. נאמר לי כי בביקור שערכה הוועדה בפרקליטות מחוז ירושלים, אמר פרקליט המדינה 'אנחנו לא רוצים ביקורת, אולם אם כן, שתהיה באופן כזה וכזה'. הנציב חייב להיות עצמאי. כולנו נצא נשכרים מביקורת מקצועית הפרקליטות תשתפר ואמון הציבור יגבר".

לטענתה, העבירו אותה מסכת השפלות. "צילמו אותי יושבת במזנון הכנסת עם חבר מרכז ליכוד שאני בכלל לא מכירה. כנראה שמאוד חמור לשבת עם חבר מרכז מפלגה", היא סיפרה. "נטען נגדי שבפגישתי איתו עברתי עבירה פלילית. מוסיפים נגדי טענות ברמה האישית. פותחים דף פייסבוק שנועד להסית נגדי". היא הציגה תדפיס של דף פייסבוק, בו מופיעה תמונתה ומתחתיה הכיתוב 'האישה שהפכה ממשפטנית מוערכת לקונספירטיבית הזויה'.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שעמדה לצד הפרקליטים במאבקם בגרסטל, ענתה לה בעוקצנות: "דבריה על מבקריה חסרי שחר. אין מי שלא מבקר את הפרקליטות. הדבר הנורא שהיא הביאה להראות לנו הוא תמונתה בפייסבוק. נו, באמת, כל מי שמכיר את השיח ברשתות החברתיות, מבין שאין בכך כלום. אני רואה בחומרה רבה את פגישתה עם חבר מרכז ליכוד. אנחנו עובדים בבניין שקוף, ומותר לצלם אותה. גרסטל אומרת השמצה אחר השמצה חסרת שחר. אם היינו צריכים ראיה מדוע היא לא התאימה לתפקידה, זה לשמוע את דבריה ואת ההשמצות שלה שאין בהם מזג שיפוטי".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

גם פרקליטת מחוז ירושלים, עו"ד נורית ליטמן, הגיבה ואמרה: "לא מתאים לשופטת להציג דברים ללא הוכחות. יש להצטער על כך. אנו מכחישים את הדברים מכל וכל, הדברים לא יצאו מהפרקליטות. ארגון העובדים מנהל מאבק חוקי ולגיטימי כך גם נקבע בבית הדין לעבודה". ליטמן הכחישה את דברי גרסטל שטענה כי פרקליט המדינה שי ניצן אמר שהפרקליטות מתנגדת לביקורת.

הדיון בהצעת החוק יימשך גם בשבוע הבא, כשגם עדיין לא נבחר מחליף לגרסטל בתפקיד נציב הביקורת.

גרסטל פרשה אחרי שנתיים בתפקיד, בעקבות החוק שגיבשה שרת המשפטים איילת שקד לעיגון מעמדה של הנציבות בחקיקה. על פי הצעת החוק, יונהג מודל דו־שנתי שלפיו בשנה הראשונה תמשיך הנציבות לפעול במתכונת הקיימת ובשנה השנייה היא תפוצל: הביקורת המערכתית תבוצע על ידי היועמ"ש, והביקורת הפרטנית תישאר בידי הנציב. בסביבת גרסטל אמרו אז כי פיצול הסמכויות יחליש את גוף הביקורת וירוקן אותו מתוכן והעריכו כי הנציבה תשקול לפרוש מתפקידה.

גרסטל כתבה עם התפטרותה כי "בנסיבות אלה, ולנוכח העובדה שהצעת החוק שהוגשה כוללת הוראה שלפי, שנה לאחר כניסת החוק לתוקף, יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים, בחרה הנציבה, למרות ההערכה הרבה והאהדה הרבה שהיא חשה כלפי השרה, גם מקצועית וגם אישית, לפרוש כעת".

אתמול (ג') ראיינה וועדת האיתור לבחירת נציב התלונות על הפרקליטים את שלושת שופטי המחוזי שנותרו בהתמודדות על התפקיד: הנשיאה הפורשת של בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט ישעיהו (שעיה) שנלר וסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז השופט, אילן שילה. הוועדה עדיין לא המליצה לשרה שקד על מועמד והיא תתכנס שוב ביום שלישי הבא.

בישיבה היום אמר יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, כי בכוונתו להאיץ את תהליך חקיקת החוק. לדבריו, "אם הנציב החדש יכנס לתפקידו לפני שהחוק יחוקק, נתחיל לעבוד ברגל שמאל. אין לו מגבלות או הנחיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה