ההלכה שהגנה על בנקים מצ'קים פגומים תגיע לדיון מורחב של שבעה שופטי העליון

בנובמבר האחרון החליטו שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל ואורי שהם על ביטול הלכת גויסקי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
דיון בבית המשפט העליון
דיון בבית המשפט העליוןצילום: הנהלת בתי המשפט
יסמין גואטה
יסמין גואטה

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור נענתה לבקשת בנק לאומי והורתה אתמול (א) על קיום דיון נוסף בהרכב מורחב של שבעה שופטי בית המשפט העליון במרכזו תעמוד שאלת ביטולה של "הלכת גויסקי" הוותיקה, אחת ההלכות המהותיות בדיני שטרות, שגוננה על הבנקים מפני צ'קים פגומים.

בנובמבר האחרון החליטו שופטי בית המשפט העליון ניל הנדל ואורי שהם על ביטול ההלכה. "אם נשתמש בדימוי מעולם הספורט, ההלכה קיבלה כמה כרטיסים צהובים, המובילים בסופו של דבר להרחקה" נכתב בפסק הדין, אלא שהשופט נעם סולברג, לעומתם, סבר בדעת מיעוט כי יש להותיר אותה על כנה.

בעקבות ביטול ההלכה הגיש בנק לאומי בקשה לדיון נוסף בה הדגיש באמצעות עורכות הדין עינב נהרי-סנדלר, ברוריה שריר-הראל וגל קלאוזנר ממשרד ב. לוינבוק ושות' כי ביטול ההלכה מעורר שאלות שיש בהן קושי ומצדיקות דיון בהרכב מורחב של שופטים וכי יש לוודא שאכן מדובר בעמדת רוב שופטי בית המשפט העליון. הדיון הנוסף יתקיים בפני הנשיאה נאור, המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטים סלים ג'ובראן, אסתר חיות, ניל הנדל, נעם סולברג ואורי שהם.

"הלכת גויסקי" נקבעה לפני למעלה מ-53 שנה ובמהלך השנים ספגה ביקורת נוקבת גם על ידי שופטי בית המשפט העליון. ההלכה הזו מתייחסת למקרה שבו צד א' נתן לצד ב' צ'ק ולא הגביל את סחירותו, וצד ב' העביר את הצ'ק לצד ג' - שנתן תמורה עבורו. ההלכה נוגעת למקרים שבהם בצ'ק יש פגם כלשהו והוא לא נחשב "שלם ותקין לפי מראהו" כפי שדורש החוק. כלומר צד ג', שקיבל אותו, לא הגיע למעמד של "אוחז כשורה" אלא למעמד של אוחז "בעל ערך". "הלכת גויסקי" קבעה כי למרות זאת, הצד השלישי שקיבל את הצ'ק יוכל לתבוע את פירעונו מצד א' שכתב אותו, אף שבפועל כותב הצ'ק לא קיבל את התמורה עבורו.המשמעות המעשית של ההלכה הזאת היתה שכאשר בנק או כל גורם פיננסי קיבל צ'ק עם פגם כלשהו - גם אם יוכח שהעסקה כשלה ולא ניתנה תמורה - מעמדו יהיה עדיף על פני מי שרשם את הצ'ק.

המקרה שהביא לביטול ההלכה התחיל בסכסוך בין חברת טל טריידינג לבנק לאומי. טל טריידינג חתמה על חוזה לרכישת יהלומים מחברת יהלומי צבי אור בסכום של כ-700 אלף דולר. את התמורה היא שילמה באמצעות צ'קים דחויים. במרכז המחלוקת עומד צ'ק בסך 205 אלף דולר. סחירותו של הצ'ק הזה לא הוגבלה, ולא נכתב עליו "למוטב בלבד". יהלומי צבי אור הפקידה את הצ'ק בחשבון הבנק שלה בבנק לאומי, כבטוחה לתשלום חובותיה לבנק.

כשהגיע מועד פירעונו של הצ'ק, התברר לטל טריידינג כי צבי אור נקלעה לקשיים כלכליים - והיא לא קיבלה את היהלומים שעליהם שילמה. טל טריידינג מיהרה לבקש לבטל את הצ'ק, אלא שבנק לאומי סירב להשיב אותו, וטען כי קיימת יתרת חובה בחשבון של יהלומי צבי אור. לאחר בהמשך התנהלו בין הצדדים הליכים משפטיים בבית המשפט השלום, שחייבו את טל טריידינג לשלם את הצ'ק לבנק - למרות שהחוזה עמה הופר והיא מעולם לא קיבלה את היהלומים שעליהם שילמה.

במקרה הזה היה פגם בצ'ק: בחזית שלו נרשם כי הוא לפקודת "חברת יהלומי צבי אור בע"מ", ואילו החותמת שעל גבו נשאה את הכיתוב "יהלומי צבי אור (1981) בע"מ". על פי הפסיקה, די בשינויים מעין אלה כדי לשלול את תקינות הצ'ק על פי מראהו. בית המשפט השלום קבע כי בהתאם ל"הלכת גויסקי", על טל טריידינג לשלם את ערך הצ'ק - אף שהחברה לא קיבלה יהלומים, בהתאם לעסקה. בהמשך, גם הערעור שהגישה טל טריידינג לבית המשפט המחוזי נדחה, והיא הגישה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. עו"ד גלעד נרקיס, שמייצג את טל טריידינג, החליט לנצל את ההזדמנות כדי להביא את ההלכה לבחינה מחודשת של בית המשפט העליון שהחליט לבטל את הלכת גויסקי.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"