נדחתה תביעת שלאף נגד סולטן: לא היה פגם בהקצאת המניות לסולטן במודיעין

קרן אלפא קפיטל, שאחד מבעלי מניותיה הוא מרטין שלאף, טענה כי היא היתה בעלת השליטה בחברה שהקצתה לצחי סולטן מניות בשותפות מודיעין - ולכן ההקצאה בטלה ■ שש שנים אחרי שהתביעה הוגשה, השופט עופר גרוסקופף דחה את כל הטענות נגד סולטן

אפרת נוימן
אפרת נוימן
מרטין שלאף, מבעלי קולפלנט
מרטין שלאף, מבעלי קולפלנטצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז־לוד דחה אתמול תביעה שהוגשה ב–2010 בידי אלפא קפיטל (שאחד מבעלי מניותיה הוא המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף) ונס ישראל - נגד צחי סולטן, נויה חיפושי נפט ואי.די.בי פיתוח.

עד ספטמבר 2009 היתה נויה בבעלות מלאה של החברה הפרטית נס ישראל הרשומה בטקסס. בספטמבר נויה הקצתה 95% מהון המניות שלה תמורת 50 אלף דולר לחברת דו־צח, שבראשה עמד איש שוק ההון צחי סולטן. במחצית הראשונה של 2010 מכר סולטן מחצית מהמניות שהוקצו לו לאי.די.בי פיתוח, אז בשליטתו של נוחי דנקנר. כתוצאה מכך עברה שותפות מודיעין (הנכס המשמעותי היחיד של נויה) לשליטה של סולטן ואי.די.בי, והם החלו לעשות בה שימוש לצורך השקעות בתחום חיפושי הנפט בליווי גיוסי הון משמעותיים בבורסה.

צחי סולטןצילום: מוטי מילרוד

בעת שמיעת ההוכחות בתיק, לפני כשש שנים, שווייה של מודיעין הלך והאמיר על רקע הציפיות כי באחד או יותר מהזיכיונות יתגלה גז בכמות מסחרית, אך ב–2012 התקבלו תוצאות הקידוחים בשטחי הזכייניות "מירה" ו"שרה", ולפיהן לא נמצאו סימני גז משמעותיים. גם זיכיונות נוספים לא הניבו עד כה את הממצאים המקווים, כך שהשותפות נסחרת כיום סביב שווי של 38 מיליון שקל.

לאחר שסולטן ואי.די.בי התחילו לעשות שימוש בשותפות מודיעין, טענה חברת אלפא קפיטל שרשומה בליכטנשטיין כי היא היתה בעלת השליטה בנויה במועד הקצאת המניות לסולטן. היא רכשה את הבעלות בנס ישראל כחלק מהליכי גבייה בגין חוב שחבה לה נס, ולכן היא טענה, כי היות שההקצאה בוצעה שלא כדין - גם ההקצאה לסולטן וגם מכירת המניות לאי.די.בי צריכות להתבטל.

"סולטן ואי.די.בי השביחו אחזקת נויה"

הנתבעים טענו כי אלפא הסתירה בזמן אמת "באופן נפסד, זדוני ואף פלילי" את טענותיה לבעלות על נס ישראל, ואנשי נויה פעלו לטובת החברה כשהבינו כי הסיכוי היחיד להציל את שותפות מודיעין הוא להפקידה בידי סולטן (אשר לא ידע ולא היה עליו לדעת על התביעה של אלפא לבעלות על נס ישראל).

עוד הם טענו, כי אלפא מושתקת מלטעון נגד הקצאת המניות לסולטן, בין השאר מכיוון שלאחר שגילתה את דבר ההקצאה היא נמנעה מלפעול במשך שישה חודשים, וכי כשהם רכשו את שותפות מודיעין היא היתה שלד בורסאי, והם שיצרו את הערך האמיתי שלה.

השופט עופר גרוסקופף

השופט גרוסקופף דחה את התביעה מכמה נימוקים, ובהם כי בהקצאת המניות לסולטן לא נפל כל פגם, וכי ההתנהלות של אלפא לאחר שנודע על הקצאת המניות - אשר התבטאה בהמתנה ממושכת בטרם העלתה את טענותיה - מונעת ממנה מלטעון נגד הקצאת המניות.

עוד הוא קבע, כי גם אם הקצאת המניות לסולטן היתה בטלה, היה מקום לתת לסולטן ואי.די.בי את כל או עיקר הזכויות ביחס לשותפות מודיעין, מאחר שעבודתם והשקעתם השביחו את שווייה. "לא ניתן להתעלם מכך שסולטן ואי.די.בי השביחו את אחזקתה של נויה, והפכו אותה מבעלים של שלד בורסאי מתפורר למחזיקה בשותפות חיה ונושמת לחיפוש גז ונפט, שגם אם טרם הצליחה בהגשמת ייעודה, יש לה שווי שוק משמעותי. השבחה זו כלשעצמה מחייבת לשיטתי להכיר בזכותן של דו־צח ואי.די.בי להוסיף ולהחזיק במניותיהן בנויה", כתב השופט גרוסקופף.

השופט ייתן החלטה בעניין ההוצאות לאחר שישמע את טיעוני הצדדים ביולי.

את הנתבעים ייצגו עורכי הדין גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, תומר ויסמן ונעמה ארליך ממשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות'. את התובעות ייצגו עורכי הדין צבי בר־נתן, יואב פרוכטמן, שני שביט ולירון בנדק ממשרד גולדפרב זליגמן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן