פרשת רונאל פישר: העליון הפחית בשנה את עונשו של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה

פסק הדין ניתן ע"י השופטים צבי זילברטל ויורם דנציגר ונגד דעתו החולקת של השופט מני מזוז, שכתב: "עלינו לאשר ולתת תוקף לגזר הדין בבחינת יראו וייראו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלכה בבית המשפט, לפני שבועיים
מלכה בבית המשפט, לפני שבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט העליון קיבל היום את ערעורו של קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, וקיצר את עונשו בשנה. מלכה, שכבר החל בריצוי עונשו - ירצה בסך הכל שבע שנות מאסר במקום שמונה שגזר עליו בית המשפט המחוזי בירושלים.

פסק הדין ניתן על ידי השופטים צבי זילברטל ויורם דנציגר ונגד דעתו החולקת של השופט מני מזוז, שסבר כי אין להפחית את עונשו של מלכה. "איני סבור כי המקרה הזה נמנה על המקרים החריגים בהם קיימת הצדקה להתערבות ערכאת הערעור בעונש; אדרבא, אני סבור שעלינו לאשר ולתת תוקף לגזר הדין בבחינת "יראו וייראו". ועל כן, ואם דעתי תישמע, נותיר את עונשו של מלכה על כנו", כתב מזוז, אולם דעתו לא התקבלה.

מלכה הודה והורשע על על פי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מירמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. הודאתו ניתנה לאחר שחתם על הסכם עד מדינה עם המחלקה לחקירת שוטרים. במסגרת ההסכם, הוא התחייב לספק מידע מפליל על רונאל פישר ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. בתמורה, התחייבה המדינה שלא לנקוט נגדו באמצעי אכיפה וחילוט כלכליים ולא לפגוע בפנסיה שלו. בספטמבר האחרון גזר עליו השופט יעקב צבן מבית המשפט המחוזי בירושלים עונש של שמונה שנות מאסר.

בערעור שהגיש מלכה, הוא טען בין היתר כי גזר הדין שגוי מפני שהוא התבסס על עובדות כתב אישום מתוקן שהוא לא הורשע בו. לטענתו, לכתב האישום המתוקן נוספו טענות ונסיבות עובדתיות חמורות לחלק מהאישומים. לדבריו, העובדה שבית המשפט המחוזי התבסס על עובדות חמורות שבהן הוא לא הודה ובגינן אף לא הורשע, פגעה בו באופן ממשי.

השופט מני מזוז בדעת מיעוט: "איני סבור כי המקרה הזה נמנה על המקרים החריגים בהן קיימת הצדקה להתערבות ערכאת הערעור בעונשצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט זילברטל שכתב את פסק הדין קיבל את הטענה וקבע כי "די בעניין זה כדי להצדיק הקלה מסוימת בעונש שנגזר על מלכה". זילברטל התייחס לטעם נוסף שיש בו לדבריו כדי לחזק את המסקנה בדבר הצורך להקל בעונש והוא התנהלותו של מלכה מאז החל לשתף פעולה עם הרשויות.

"מלכה מביע חרטה, והוכיח זאת בכך שסייע בחשיפת מידע על מעשיו ועל מעשיהם של אחרים ובהסכמתו להודות במעשים שיוחסו לו באופן שחסך עלויות חקירה ומשפט. אמנם ניכר שבית המשפט המחוזי כבר הביא בין שיקוליו את תרומתו לקידום החקירה וההליך, עת שקבע את העונש ההולם בתוך מתחם הענישה, אך נראה שהתוצאה שהתקבלה משקפת ביטוי מעט מוגבל של ההתחשבות בשיקול זה", כתב השופט.

ואולם השופט מזוז לא קיבל את עמדתו של זילברטל, הוא הדגיש כי אין בשגגה שנפלה בגזר הדין כדי להצדיק את התערבות בית המשפט העליון בעונש שהוטל על מלכה. "ההבדלים בין שני נוסחי כתב האישום הם שוליים" הדגיש. לדבריו, "מדובר בתוספת עבירה אחת של ניסיון לקבלת שוחד, כאשר מלכה הורשע בלא פחות מ- 40 עבירות (!), כולל 4 עבירות של לקיחת שוחד, וכן תוספת לנסיבות ביצוע העבירות בשני אישומים". הוא ציין כי בהסתכלות כוללת על מכלול כתב האישום והעבירות בהן הורשע מלכה, לפי הודאתו, קשה מאוד לראות בפערים השוליים כבעלי משקל כלשהו בקביעת עונשו. עוד הוא הוסיף כי אותם פרטים - מעטים ומינוריים - מתוך הנוסח האחר של כתב האישום מופיעים בגזר הדין רק במסגרת סקירת כתב האישום, אך לא בהנמקת גזר הדין.

מזוז התבטא בחומרה ביחס לעבירות: "מלכה חבר לעו"ד רונאל פישר ויחד "סחרו" במידע חקירתי רגיש לשם בצע כסף, תוך שיבוש קשה וגרימת נזק חמור לחקירות רגישות, ותוך פגיעה קשה באמון הציבור ברשויות אכיפת החוק, פגיעה שהשלכותיה חורגות הרבה מעבר לפרשה חמורה וקשה זו. מעשיו לא היו בגדר מעידה חד פעמית או קצרת מועד אלא ענייננו בתוכנית עבריינית שיטתית וסדורה, הכוללת שורה ארוכה של פעולות עברייניות לאורך תקופה ממושכת, אשר נפסקה רק עקב חשיפתה על ידי גורמי החקירה, ולא מיוזמתו".

הוא הוסיף כי אין מדובר בשוטר זוטר ביחידה פריפריאלית העוסקת בפשיעת רחוב שגרתית, אלא בקצין חקירות בכיר, משפטן בהכשרתו, ביחידה החשובה והרגישה ביותר במשטרת ישראל, יחידת להב 433, שהיא "יחידת הדגל" של משטרת ישראל ו"קודש הקודשים" של מערך החקירות, המופקדת, בין היתר, על החקירות הרגישות והמורכבות ביותר בתחומי השחיתות השלטונית והפשיעה הכלכלית החמורה. "רצינו להאמין כי תופעות מעין אלה, של "חפרפרות" מטעם גורמים עברייניים המקננות בלב מערכות אכיפת החוק, הן נחלתן של מדינות אחרות, והנה למרבה הבושה, נגע זה פשה גם במקומנו" כתב מזוז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?