התפקיד החדש של אבי ליכט

ליכט ימונה למשנה ליועמ"ש לניהול ותפקידים מיוחדים ■ הממשלה תצביע היום על המינוי, שבוצע ללא מכרז - ויהיה בתוקף לשמונה שנים ■ המינוי נקבע ארבעה ימים אחרי שליכט סיכם עם מונופול הגז על ניסוחו מחדש של מתווה הגז - ויובא לאישור הממשלה במקביל לאשרור המתווה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשלה תתבקש לאשר היום את המינוי של אבי ליכט, המשמש כיום המשנה ליועץ המשפטי לעניינים כלכליים ופיסקליים, לתפקיד חדש - משנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים. בתפקיד זה יהיה ליכט אחראי על כלל ההיבטים הניהוליים של מחלקת יייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים.

זהו תפקיד חדש שלא היה קיים עד כה. לפי דברי ההסבר שצורפו להצעת ההחלטה שהוגשה לממשלה, אותר צורך בתפקיד החדש, ועבודת ייעוץ אסטרטגי שהושלמה לפני כמה חודשים ביססה את הגדרות המשרה. מינויו של ליכט אמור להיכנס לתוקף מיד וכהונתו תימשך שמונה שנים.

אבי ליכט (משמאל) בדיוני מתווה הגז בכנסת

לפי דברי ההסבר להצעה, המשרה מתאפיינת ב"תכנון ובקרה, אחריות על ארגונה הפנימי של המחלקה וייצוגה מול הנהלת המשרד, ואחריות מקצועית ומינהלית על עבודות המטה של המחלקה". עוד צוין כי במסגרת תפקידו יהיה ליכט אחראי "להוביל ולהנהיג מהלכים ארגוניים ורפורמות ניהוליות מקיפות בעבודת המחלקה.

"בנסיבות אלה, שבהן מחד גיסא מדובר במשרה חדשה שעוד נדרש ליצוק אליה תוכן, ומאידך גיסא היועץ המשפטי לממשלה נכנס לתפקידו רק באחרונה, קיימת חשיבות לאיוש המשרה בדחיפות על ידי מועמד בעל ניסיון רב במחלקת ייעוץ וחקיקה, שמכיר את המחלקה על בוריה ויוכל לקדם את המהלכים הנדרשים באופן מיידי. מהלכים מסוג זה דורשים מטבעם צירוף של יתר המשנים ליועץ ועובדי המחלקה, ולצורך זה על המועמד להיות כזה שעובדי המחלקה ומנהליה רוחשים לו אמון".

היועצת המשפטית למשרד המשפטים, עו"ד לאה רקובר, ציינה בחוות דעת כי לא נמצאה מניעה משפטית לאשר את המינוי, שנחשב להעברה רוחבית למשרה הזהה ברמתה. לגישתה של רקובר, המינוי פטור מהקמה של ועדת איתור, בשל הנסיבות המיוחדות.

מחלקת ייעוץ וחקיקה כפופה ליועץ המשפטי לממשלה ומנוהלת בידי המשנים ליועץ - עורכי הדין דינה זילבר (ייעוץ), אורית קורן (חקיקה), רז נזרי (פלילי), ארז קמיניץ (אזרחי), רועי שיינדורף (משפט בינלאומי) וליכט (כלכלי־פיסקלי). בהצעת ההחלטה לא צוין מי יחליף את ליכט בתפקידו כמשנה לעניינים כלכליים ופיסקליים.

כ–50 המשפטנים במחלקת ייעוץ וחקיקה מייצגים את היועץ המשפטי לממשלה ואת משרד המשפטים בפני ועדות השרים השונות וועדות הכנסת, ומשתתפים בוועדות ציבוריות וצוותים בין־משרדיים של הממשלה. המשפטנים בכל אחת ממחלקות המשנה עוסקים בשאלות של ייעוץ וחקיקה בנושאים הנתונים לאחריותם.

ליכט נבחר לתפקיד המשנה הכלכלי־פיסקלי ליועץ המשפטי לממשלה ב–2009 על ידי ועדת איתור, והחליף בתפקיד זה את עו"ד דידי לחמן־מסר. קודם לכן כיהן כסגן בכיר לפרקליט המדינה במחלקת הבג"צים. בסוף 2015 היה ליכט אחד המועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שבו זכה לבסוף אביחי מנדלבליט.

הקידום הזריז של התומכים במתווה הגז

העניין סביב המינוי לא מסתכם בתפקיד החדש שהוגדר עבור ליכט - אלא גם בעיתוי ההודעה על המינוי. אמנם, עזיבתו אינה מפתיעה: באוגוסט ישלים ליכט שבע שנים סוערות בתפקיד השוחק, ובינואר האחרון הפסיד בהתמודדות על משרת היועץ המשפטי לממשלה. עובדות אלה הצביעו על שינוי צפוי במעמדו, אלא ששינוי זה יוצא לפועל שלושה ימים בדיוק לאחר שליכט השלים את ניסוחו מחדש של מתווה הפשרה הממשלתי מול חברות הגז. באופן אירוני, הנוסח החדש של המתווה יעלה הבוקר לאישור הממשלה - במקביל לאישור מינויו של ליכט לתפקיד החדש.

בכך דומה מינויו של ליכט לזה של יוסי כהן, שמונה לתפקיד ראש המוסד יממה לאחר שהשלים את הופעותיו בפני ועדת הכלכלה של הכנסת, בכובע יו"ר המטה לביטחון לאומי, שם הצדיק את הנסיבות הביטחוניות שעמדו בבסיס אישורו המואץ של מתווה הגז.

בשבועות האחרונים הופקד ליכט על מציאת החלופה ליציבות הרגולטורית המופלגת שהעניקה הממשלה לחברות מונופול הגז - לאחר שפסקת היציבות במתווה בוטלה על ידי שופטי בג"ץ, תוך שהם מותחים ביקורת קשה על הסכמת הממשלה לכבול את ידי הממשלות הבאות ולשלול את חופש ההצבעה של חברי הכנסת.

בניסיון למצוא פתרון שיהיה מקובל על חברות הגז מצד אחד, ושלא יגרור את הממשלה להסתבכות נוספת בבג"ץ מצד שני - הוביל ליכט למעשה את המשא ומתן המחודש מול חברות המונופול. הוא אף ישב לצד שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בפגישה המכרעת שקיימו עם נציגי דלק ונובל אנרג'י ביום רביעי שעבר.

פסיקת בג"ץ היוותה פגיעה קשה ביוקרת משרד היועץ המשפטי לממשלה — מה עוד שחודשיים לאחר הכרעת בג"ץ בוטלה פסקת היציבות והחברות נסוגו מדרישתן ליציבות. לכך נוספה גם מבוכה, היות שליכט עצמו התריע בעבר מפני היווצרות "מונופול אימתני" בשוק הגז, שישליך על עצמאות קבלת ההחלטות במשק — אך לימים היה שותף לגיבוש הסדר שהנציח לכאורה מונופול (גם אם מוקטן).

כהונתו של ליכט ידעה שורה ארוכה של צמתים רגישים בכל הנוגע לרגולציה הכלכלית ולפעילות משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות. בסיכומה, רשם ליכט שלושה הישגים דרמטיים עיקריים: ליכט הוא שכתב את חוות הדעת שגיבו את המלצות ועדות ששינסקי הראשונה והשנייה — שנגסו ברווחי חברות משאבי הטבע. כמו כן, היה ליכט לגורם המשפטי הראשון שהתווה את השימוש התקדימי בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים - ובכך הצליח לעבור את מבחן בג"ץ.

יש לציין כי תפקידו החדש של ליכט מעלה שאלות באשר לחלוקת העבודה עם המשנה החדש ליועץ לתחומים הכלכלי־פיסקאלי, לנוכח מוטת הפעילות הנרחבת של תפקיד המשנה הנוכחי, והגדרתו המעורפלת של התפקיד החדש. לסוגייה זה עשויה להיות השלכה על פעילותן של כמה ועדות איתור שעל חבריהן אמור להימנות גם אחד המשנים ליועץ המשפטי לממשלה - ובראשן ועדת האיתור לתפקיד יו"ר רשות המים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר