פשרה משתלמת: עורך הדין יקבל 6 מיליון שקל - כמה יקבל התובע?

לפי הסכם פשרה, ישלמו החברות הציבוריות לשעבר מתמ ומאגרי בניה 33 מיליון שקל לבעלי מניות המיעוט ■ השופטת: "מדובר בהליך ארוך ומורכב"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי בתל אביב, אישרה אתמול (א') הסכם פשרה בהיקף של 33 מיליון שקל בתביעה ייצוגית, שהוגשה על ידי בעל המניות מיקי ספרא נגד החברות הבורסאיות לשעבר מ.ת.מ ומאגרי בנייה. ספרא טען כי מניותיו בחברות נרכשו באמצעות הצעות רכש במחיר הנמוך משוויין ההוגן. הנתבעות טענו כי מכיוון שהיתה משקיעה מתוחכמת, חברת הביטוח הראל, שהסכימה להצעות הרכש - יש בכך כדי להעיד על הוגנות המחיר.

על פי הסכם הפשרה, ישלמו החברות הנתבעות 33 מיליון שקל, שכולל גם את שכר הטרחה של עורך דינו של התובע, רונן עדיני, בסך 5.9 מיליון שקל; את הגמול לתובע בסך 1.7 מיליון שקל; ואת שכר טרחת הנאמן שימונה לצורך קיום הסכם הפשרה (75 אלף שקל). ההסכם קובע כי בניכוי התשלום לעורכי הדין, התובע והנאמן, ישלמו הנתבעות לבעלי המניות שהחזיקו בהן במועד קבלת הצעת הרכש כ–25 מיליון שקל.

היועץ המשפטי לממשלה התייחס לתגמול לתובע ועורך דינו, וציין כי יש להפחיתו - מכיוון שאם מחשבים אותו מהנטו שתקבל הקבוצה, הוא חורג מהסולם שנקבע בפסיקה. עם זאת, השופטת רונן קבעה כי יש לחשב את שיעור הפיצוי מהסכום הכולל שמגיע לקבוצה ולא מהסכום נטו, כלומר מה-33 מיליון שקל.

בהחלטתה ציינה השופטת כי "יישום ההלכה שנקבעה בפסק דין רייכרט על נסיבות המקרה, מביא למסקנה כי יש לפסוק לזכות התובע ובא כוחו גמול ושכר טרחה ברף הגבוה. ההליך היה ארוך ומורכב שכלל דיון בשתי תביעות מאוחדות".

עו"ד רונן עדיני

הצעת הרכש בעניין מ.ת.מ היתה במחיר של 60 שקל למניה, ובעניין מאגרי בנייה, החברה הבת שלה, במחיר של 222.6 שקל למניה. כך שלפי הסכם הפשרה, לאחר ניכוי התשלומים הנוספים, יקבלו בעלי מניות של מ.ת.מ עוד כ-13.2 מיליון שקל - כ-40 שקל למניה (תוספת של כ-66% למחיר הצעת הרכש), ובעלי המניות של מאגרי בנייה יקבלו עוד 11.5 מיליון שקל, כ-121 שקל למניה (תוספת של כ–50% למחיר הצעת הרכש).

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה ב-2009 ואושרה ב-2014 על ידי השופטת רונן. הנתבעות הגישו בקשה לדיון חוזר, שנדחתה על ידי השופטים דניה קרת־מאיר, חאלד כבוב ודוד רוזן. לאחר הדחייה, מונו על ידי בית המשפט מומחה כלכלי ושמאי מקרקעין מטעמו לחוות דעת. עוד לפני שהמומחים החלו בעבודתם - הגיעו הצדדים להסכם.

השופטת רונן קבעה בהחלטת אישור הבקשה קביעות חשובות בנוגע לזכויות של בעלי מניות מהציבור. באחת מהן נקבע כי יש לתת משקל להסכמה של הראל (בעל המניות המתוחכם) להצעת הרכש כאינדיקציה להוגנות המחיר (ולכן נטל ההוכחה עבר לספרא).

קביעה נוספת היתה כי יש להתייחס לשווי החברה כעסק חי, ולא לבצע הפחתות בגין סחירות נמוכה או היעדר סחירות, כפי שעשה המומחה מטעם החברות, שהפחית 15%-20%. השופטת אמנם התחשבה בקבלת ההצעה בידי הראל, אך העובדה שבוצעה הפחתה לא ראויה בגלל הסחירות הדלה הביאה אותה למסקנה כי ספרא עמד בנטל בשלב זה של הדיון - ולכן בקשתו לאישור הייצוגית התקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב