שופט העליון מני מזוז בערעור ערן מלכה: "פרשה חסרת תקדים בחומרתה"

היום התקיים דיון בערעור של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה על עונש מאסר של שמונה שנים שנגזר עליו ■ עורך דינו: "למסע התקשורתי היה משקל בהחמרת היתר"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלכה בבית המשפט, לפני שבועיים
מלכה בבית המשפט, לפני שבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

שמונה שנות המאסר שנגזרו על קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, בפרשת רונאל פישר הן עונש חריג, בהתחשב בכך שמדובר בעד מדינה - כך אמר היום עו"ד דרור ארד-אילון, פרקליטו של מלכה, בדיון שנערך בבית המשפט העליון.

ארד-אילון אמר כי למסע התקשורתי בתוכו נוהל המשפט היה משקל בהחמרת היתר בעונשו חסר התקדים של מלכה. לטענת ארד-אילון, אותה לא הצליחה המדינה לסתור בדיון, לא נמצאה בפסיקה ענישה חמורה כזו בעבירה דומה.

"הוא לא המעיט במה שעשה אלא פתח את כל הקלפים, לדעתי זה בעל ערך עצום אם מבינים את הסיפור שמאחוריו. הוא ראוי להתייחסות מיוחדת", אמר ארד-אילון והוסיף כי גם כשמלכה הפך להיות שותף פעיל הוא לא היה הפעיל והיוזם.

השופט מני מזוז אשר דן בערעור ביחד עם השופטים יורם דנציגר וצבי זילברטל אמר כי הפרשה קיבלה נפח תקשורתי "כי מדובר בקצין משטרה די בכיר ביחידה המובחרת של משטרת ישראל בשורה ארוכה מאוד של פרשות ועבירות, עשרות עבירות. אני אישית חושב שהמתחם נמוך למדי".

מני מזוזצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט מזוז הוסיף כי "יש גבול לכמה אפשר לצמק את הפרשה הזו. וזה לא משנה אם קוראים לזה אירוע אחד. כל הטרמינולוגיה הזו לעתים מאוד מטעה כי אז אפשר לקחת ראש משפחת פשע עם קריירה של 30 שנה ולומר כי זה אירוע אחד". לדברי מזוז, "אי אפשר לברוח מההצטברות הגבוהה של האירועים והעבירות ומהתפקיד המאוד רגיש והחשוב שמילא המערער כאן. כמו בעבירות שוחד, זה פתח פתח לאנשים בכירים. ההיבט התקשורתי נולד מזה, זו פרשה מאוד מאוד חמורה שאין לה כמעט תקדימים".

ההחלטה בערעור תינתן במועד מאוחר יותר.

מידע מפליל על פישר

בספטמבר 2015 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים את עונשו של מלכה לאחר שהורשע על פי הודאתו בעבירות של קבלת שוחד, מירמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), טען מלכה כי הסתנוור מהכריזמה של פישר, נכנס למלכודת דבש והיה שתוי מהוויסקי שבו פישר השקה אותו.

במסגרת הסכם עד המדינה עם המחלקה לחקירת שוטרים, התחייב מלכה לספק מידע מפליל על פישר, ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. בתמורה, התחייבה המדינה שלא לנקוט נגדו באמצעי אכיפה וחילוט כלכליים ולא לפגוע בפנסיה שלו. המשפט נגד פישר ודוד מתנהל בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים.

"הנאשם, קצין משטרה בכיר בתפקיד בכיר ורגיש, ביצע שורה של עבירות לאורך ימים כחלק מתוכנית עבריינית שיטתית וכמעט ממוסדת, כשהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם", אמר השופט יעקב צבן.

לפי כתב האישום שהוגש נגד פישר וקצין המשטרה, מלכה - ששימש בתקופה הרלוונטית כקצין חקירות מנוסה ועורך דין בהשכלתו - אצר מתוקף תפקידו סודות כמוסים של יחידות החקירה הרגישות ביותר ביחידת להב 433 ויחידות חקירה נוספות, בין אם בחקירות שאותן ניהל בעצמו ובין באלה שעליהן למד מעמיתיו. לאורך תקופה ארוכה חלק מלכה פרטים רגישים מתוך המידע האמור שהחזיק בנאמנות מכוח תפקידו עם פישר, שהפך להיות לו לשותף סוד לצורך קידום ענייניהם הכלכליים המשותפים. על פי כתב האישום, מלכה לא בחל בשיבוש חקירות סמויות רגישות שלהן היה שותף ובמכירת מידע מתוכן תמורת בצע כסף, תוך פגיעה קשה בערכי המשטרה.

פישר מתואר בכתב האישום כאדם מרושת היטב בקהלים שונים. על פי הנטען, הוא ניצל את מעמדו הציבורי וקשריו הענפים וכישוריו כדי לסחור במידע, תוך שהוא אינו בוחל במעשי שיבוש חקירה חוזרים ונשנים של חקירות סמויות ורגישות ביותר, אגב עריכת מניפולציות מתוחכמות ומצגים, המערבים אמת ובדיה, אל מול גורמים שונים - הכל מתוך תאוות בצע חסרת מעצורים של השניים, שחברו להם יחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"