בחינת לשכת עורכי הדין: רק מחצית מהנבחנים עברו - ואיזה מוסד אקדמי במקום הראשון?

מבין המתמחים שנבחנו לראשונה עברו 66% - פחות מאשר בשני המועדים האחרונים ■ מבין מקומות ההתמחות, אחוז המעבר הגבוה ביותר היה בפרקליטויות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחינה ללשכת עורכי הדין
בחינה ללשכת עורכי הדין. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בבחינות לשכת עורכי הדין שנערכו ביום שני שעבר אליהן ניגשו 2,819 מתמחים ומתמחות עברו את הבחינה רק כמחצית מהנבחנים (54%). מבין הנבחנים לראשונה (2,076 נבחנים) עברו את הבחינה 66% מהנבחנים עם ציון ממוצע של 67. מבין הנבחנים בפעם השנייה רק 33% עברו את הבחינה.

התוצאות נמוכות משמעותית מאלו של בחינות הלשכה שנערכו במועד זה לפני שנה. אז עברו את הבחינה 75.4% מהנבחנים כשאחוז המעבר של הנבחנים לראשונה היה 85%, עם ציון ממוצע של 74. אלה בחינות הלשכה השניות (אחרי מועד נובמבר) של ראש הלשכה הנוכחי אפי נוה.

צילום: לשכת עורכי הדין

שיעורי המעבר שפורסמו היום אף נמוכים מאלה של הבחינה באוקטובר האחרון שנחשבה לקשה ובה עברו 59.7% מכלל הנבחנים את הבחינה. מתוך הנבחנים לראשונה - 75% מכלל הנבחנים - אחוז העוברים היה 72%. בבחינה של אוקטובר התקבלו השגות לגבי שאלות בעייתיות.

>> הרשימה נחשפת: מקומות העבודה הכי טובים בישראל

מבין מוסדות הלימוד, הגיעה במועד מאי האוניברסיטה העברית למקום הראשון עם 95% מעבר ל-130 הנבחנים וציון ממוצע של 74.4. במקום השני אוניברסיטת תל אביב עם 91% מעבר ל-129 הנבחנים, לאחר מכן בר אילן עם 81% מעבר ל-140 הנבחנים, המכללה למנהל ש-77% מ-238 הסטודנטים שלה עברו את המבחן, אוניברסיטת חיפה עם 76% מעבר, מכללת ספיר עם 75% מעבר והמרכז הבינתחומי שתרם 122 נבחנים עם 74% מעבר.

צילום: לשכת עורכי הדין

בין המזדנבים מאחור אפשר למצוא את מכללת נתניה עם 278 נבחנים ורק 50% מעבר, המרכז האקדמי למשפט ועסקים ממנו הגיעו 336 נבחנים עם 46% מעבר, שערי משפט עם 274 נבחנים ורק 46% מעבר, המרכז האקדמי פרס שתרם רק 37 נבחנים עם 43% מעבר, הקריה האקדמית אונו ממנה הגיעה המספר הרב ביותר של הנבחנים (693) עם 42% מעבר, המכללה האקדמית צפת שאחוז המעבר של 19 הנבחנים שלה היה 37% והמכללה האקדמית כרמל עם 36%.

לשכת עורכי הדין פירסמה גם את אחוזי המעבר לפי מקומות ההתמחות. אחוז המעבר הגבוה ביותר היה מבין המתמחים בפרקליטויות המחוז השונות או פרקליטות המדינה (242 נבחנים) עם 86% מעבר. רוב הנבחנים (2,057) התמחו במשרד פרטי ושיעור המעבר שלהם היה 49%. שיעור המעבר של המתמחים בגופים ממשלתיים או רשויות מקומיות (279 נבחנים) היה 62% ומבין המתמחים בבתי המשפט (135) עברו 60%.

שופטי בג"ץ: "ידע, ידע, ידע"

צילום: לשכת עורכי הדין

לאחרונה התייחסו שופטי בג"ץ לבחינות הלשכה לאחר שקבוצת מתמחים שניגשו לבחינת ההסמכה באוקטובר האחרון, הגישו עתירה לבג"ץ שבה העלו טענות הנוגעות, בין היתר, לקושי של הבחינה וביקשו לקבוע פקטור ולהוסיף לכל נבחן נקודות לציון. ואולם הרכב שלושה שופטי בית המשפט העליון שדן בעתירה החליט לדחות אותה - אך ניצל את ההזדמנות לשגר מסר ללשכה.

"חשנו שיש מקום שהוועדה הבוחנת המכינה את הבחינה הבאה תידרש למצוקות האנושיות שמבטאים העותרים. לא בשל גודש בחינה רבת ממדים ולוח זמנים צפוף בבחינה יצליח הנבחן או חלילה ייכשל, אלא על פי ידע, ידע, ידע, הכל כמובן כנדרש בתקנות. נזכיר גם שיש תלמידים מבוגרים או ממגזרים מסוימים שראוי להקל עליהם בתחום ה'טכני', לא בנושאי הידע. מותר לקוות שלנקודות אלה תינתן תשומת הלב בהכנת הבחינה הבאה", הדגיש המשנה לנשיאה, אליקים רובינשטיין, שלפסק דינו הצטרפו השופטים יצחק עמית וענת ברון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב