עורכי הדין והמוסדיים שמבקשים שכר טירחה של 16 מיליון שקל

אחרי 17 שנה: פשרה בתביעה ייצוגית נגד אלביט הדמיה ומוטי זיסר - הביטוח ישלם 46 מיליון שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגשה באחרונה בקשה לאישור הסדר פשרה בתביעה שהוגשה עוד ב–1999, נגד חברת אלסינט ובעלת השליטה בה, אלביט הדמיה, ונגד 25 אנשים שכיהנו בהן כדירקטורים לפני 17 שנה - שבראשם עומד מוטי זיסר, שהיה בעל השליטה בתקופה זו (בשנים האחרונות הוא איבד את השליטה), וגם אשתו ברכה זיסר בין הנתבעים. הבקשה הוגשה גם נגד אלרון - בעלת השליטה המקורית באלביט הדמיה - שמכרה את השליטה בה לאירופה ישראל, ונגד דירקטורים בה.

מדובר בהסכם פשרה חלקי, שלפיו תשלם המבטחת של הנתבעים המתפשרים סכום כולל של 46 מיליון שקל, וכנגד תשלום זה יסתיימו וימוצו באופן סופי כל ההליכים ועילות התביעה נגדם. ההסדר הוא רק מול הנתבעות אלסינט ואלביט ונושאי המשרה בהן. מי שכיהנו לפי כתב התביעה כנושא משרה באלרון - עוזיה גליל, עמנואל גיל, יורם טורבוביץ ודורון בירגר - חשופים להמשך ניהול הליכים כלפיהם, אך מוגנים מניהול הליכים בכובע של נושאי משרה באלביט או באלסינט.

מוטי זיסרצילום: מוטי קמחי

חברי הקבוצה שעליהם יחול הסדר הפשרה הם מי שהחזיקו במניות אלסינט לפני ספטמבר 1999, למעט הנתבעים. סביר להניח כי יהיה קושי לאתר את כל חברי הקבוצה. סכום של 46 מיליון שקל יחולק בכל מקרה בין מי שיזוהה כחבר בקבוצה.

אם ההסכם יאושר, מדובר בשכר טרחה מהגבוהים שנקבעו עד היום לעורכי דין ותובעים ייצוגיים, אם כי הוא מחולק בין כמה תובעים ועורכי דין. את התביעה הגישו הגופים המוסדיים פסגות, איפקס, כלל, אי.בי.אי ודש - והגמול המתבקש להם הוא 4.6 מיליון שקל (10% מסכום הפיצוי). הפיצוי המתבקש לעורכי הדין הוא 11.5 מיליון שקל (25%), והסכום יחולק בין שלושה משרדים: גיא, בכר ושות', להב, ליטבק עבאדי ושות' ורבקה דותן־ילין. כלומר, מתוך סכום פשרה של 46 מיליון שקל - 35% (16.1 מיליון שקל) יעברו לתובעים ועורכי דינם.

"עשרות אלפי 
שעות עבודה"

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית טענו בעלי מניות המיעוט באלסינט כי שרשרת פעולות שביצע זיסר גרמה להפסדים של אלסינט, שב–2005 מוזגה לתוך אלביט הדמיה.

לאחר הליכים רבים, ב–2012 אישר בית המשפט העליון את התביעה כייצוגית בשתי עילות, והתיק חזר לבית המשפט המחוזי בחיפה, והוא נידון בפני השופט אלכסנדר (אלכס) קיסרי.

העילה שאושרה נוגעת לכך שמכירת השליטה באלסינט לידי זיסר הייתה "מכירה חובלת", כלומר שאלרון העדיפה למכור את השליטה באלביט לזיסר אף שהיה ידוע שזיסר יפגע בחברה בתמורה לפרמיית שליטה שאלרון קיבלה לידיה. בנוגע לעילה זו עדיין לא הסתיים ההליך מול אלרון, אם כי ייתכן שכעת יצליחו הצדדים להגיע לפשרה.

הטענה השנייה שאושרה ולגביה הוגש הסכם הפשרה כעת, היתה שבעל השליטה החדש באלסינט - זיסר באמצעות אירופה ישראל - קיבל ממנה עשרות מיליוני דולרים, ובתמורה העביר לה עסקי מלונות באירופה ואת הזכויות בפרויקט המרינה בהרצליה שאינם שווים הרבה. לטענת התובעות, עסקה זו היתה מקפחת כלפי בעלי מניות המיעוט באלסינט.

הצדדים ציינו בבקשה לאישור הסדר הפשרה כי "סכום הפיצוי המוצע הוא סכום משמעותי לכל הדעות, שהושג לאחר משא ומתן ממושך ומורכב בין צדדים רבים, בהתאם להערכותיהם של הסיכונים והסיכומים הגלומים בהליך".

את התגמול הגבוה לתובעים הייצוגיים ועורכי דינם - שליש מסכום הפיצוי - נימקו הצדדים "בשים לב למאמצים שנדרשו מן התובעות ובאות כוחן לצורך ניהול ההליך, בשים לב למשך הזמן הארוך שבו נוהל ההליך ובשים לב לסיכון האינהרנטי הטבוע בהליך".

הם הוסיפו כי בתיק הושקעו עשרות אלפי שעות עבודה אל מול 25 נתבעים שונים, המיוצגים על ידי מספר רב של משרדי עורכי דין ותשלום זה "אינו מהווה תשלום מלא עבור כמות שעות העבודה שהושקעה בתיק, ואינו מגלם את מלוא הסיכון שנטלו התובעות ועורכי הדין המייצגים במשך 17 שנה".

עו"ד אורי שורק ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' שייצג את אלביט הדמיה מסר כי "ההליך מעורר אינסוף סוגיות משפטיות ועובדתיות, ואנו שמחים שנפתח הפתח לסיומו מבלי הודאה באחריות הנתבעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב