פרשת ענבל אור: לאן נעלמו 127 מיליון שקל - ומי מימן את הסדר הגירושין שלה

הנאמן עו"ד איתן ארז בהמלצה חד משמעית לבית המשפט: לפרק את החברה של ענבל אור ■ צפו: הדו"ח המלא שחושף איך קרסה אור סיטי נדל"ן

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

עו"ד איתן ארז, הנאמן שמונה לחברת אור סיטי נדל"ן של ענבל אור, הגיש היום דו"ח ראשון לשופט איתן אורנשטיין מבית המשפט המחוזי בתל אביב עם המלצה חד משמעית: לבטל את הקפאת ההליכים ולהכריז על פירוק החברה. כמו כן, ממליץ ארז להורות על צו כינוס נכסים כנגד אור עצמה.

"הנאמן נאלץ לציין בצער רב כי חלק נכבד מן הנתונים שנמסרו לבית המשפט הנכבד על ידי קבוצת ענבל אור או על ידי פרקליטיה וכן הציטוט ממאזנים לא היו נכונים", נכתב בדו"ח. "הנאמן סבור שהדו"חות לשנת 2014 אינם משקפים באופן נאות משום בחינה מהותית את המצב הכספי. בהתאם לחוות דעתם של פירמת RSM, צריך היה להפחית ממצבת הנכסים שהוצגה בבקשת ההקפאה 55.6 מיליון שקל, להוסיף חובות נוספים שלא הוצגו בסך של 71.6 מיליון שקל כך שבסך הכל ההבדל בין התמונה ה'ורודה' שהוצגה בבקשה להקפאת הליכים לבין המציאות הינו 127.2 מיליון שקל לחובת קבוצת החברות !!! כל מילה נוספת מיותרת", מודגש בדו"ח.

לדברי הנאמן, לכאורה קיימים בהתנהלות החברות היבטים בלתי חוקיים רבים שהעלו בפניו לקוחות רבים של אור. בין היתר הוא מציין העברת כספים מפרויקט לפרויקט תוך עירוב חברות, הוצאות כספים מחשבונות נאמנות או אי הפקדת כספים בחשבונות נאמנות בניגוד למצגים, אי סדרים מול שלטונות מע"מ ואי תשלום מע"מ, מכירה כפולה של אותו נכס בפרויקט הושע 18 בתל אביב ובפרויקט נוסף בשם הדר 1 בר"ג שלא נכלל בבקשת ההקפאה, מכירה רעיונית של דירות מעל למכסה שאושרה בסופו של דבר על ידי העירייה, הסתמכות על מאזנים לא נכונים, ותשלום משכורות מופרזות ללא הסבר.

הנאמן התייחס גם לסוגיית הייצוג המשפטי של אור והדגיש כי למיטב ידיעתו, מאז תחילת פברואר 2016 יוצגה אור על ידי תשעה עורכי דין כאשר רובם ייצגו אותה לפרק זמן קצר מאד. לדבריו, עניין זה לא מקל בלשון המעטה על ההתנהלות מול עורכי הדין ועל קבלת אינדיקציות מדויקות לגבי מצב החברות.

בנוסף, הוא ציין גם את הקשיים בקבלת נתונים פיננסיים מדויקים על החברות. לדבריו, מערכת המחשבים של קבוצת אור סיטי נותקה והוצפנה עקב חוב לקבוצת החברות, שלא שולם כבר 10 חודשים לחברת יוניק תעשיות תוכנה המעניקה שירותי מחשוב לקבוצת החברות.

צילום: מוטי מילרוד

"חברת יוניק ניתקה את השרתים והצפינה אותם. באי כוח הנאמן ניסו לבוא בדין ודברים עם נציגי חברת יוניק לצורך החזרת המערכת לפעילות, אך ללא הצלחה. לטענת מנהל חברת יוניק, החברה הולכה שולל על ידי הגב' ענבל אור, אשר בחודש פברואר 2016 שכנעה את חברת יוניק להעלות בחזרה את שרתי החברה לפעולה על מנת שניתן יהיה לשלוף נתונים שהתבקשו ע"י רשויות מע"מ. בתמורה להעלאת השרתים, נמסר לחברת יוניק, צ'ק שחולל זמן קצר לאחר מכן". נכתב בדו"ח. הנאמן שכר לדבריו 4 מתכנתים מחברת מחשבים והצליח להחזיר את המערכת במשרדי החברה לפעילות מלאה ולשחזר את כל היסטורית העבודה בשרתים.

הנאמן מייחד פרק בדו"ח לסיבות האמיתיות לקריסת החברה: "מהבדיקות שערך הנאמן עד כה, עולות סיבות רבות לקריסת החברה בהן: ערבוב נכסים, הוצאות עתק על פרויקט בבלי, הוצאות מטה מופרזות, משיכות אישיות של בעלת השליטה במיליוני שקלים, החזקת משרד יקר, משכורות גבוהות ביותר", נכתב בדו"ח.

"במצבת עובדי החברה נמצאים מס' עובדים שעלות שכרם היא אסטרונומית. כך למשל, מופיעים במצבת השכר מספר עובדים שעלות שכרם היא בין 57-35 אלף שקל לחודש. לגבי עובדת אחת נמסר לצוותו של הנאמן כי עלותה היא קרוב ל-40 אלף שקל לחודש למרות שהיא עובדת מידי יום עד השעה 14:00".

בנוסף, מציין ארז כי מבדיקת הנהלת חשבונות עולה כי אור עצמה משכה בעצמה מהחברה כ- 6.5 מיליון שקל כמשיכה ולא כשכר או כדיבידנד. "כפי שהתברר לנאמן מבדיקה ראשונית של מסמכי הנהלת החשבונות, הסתבר כי הגב' אור השתמשה בכספי החברות כרכושה הפרטי ובכלל זה השתמשה בכספי החברות לצורך מתן הלוואות לבני משפחתה".

עוד מדגיש הנאמן כי מקופת החברה שולם כ-1.7 מיליון שקל לבעלה לשעבר של אור מכוח הסכם גירושין שבו נקבע כי עליה לשלם לו פיצוי של "איזון משאבים" בסך 5 מיליון שקל שישולמו באמצעות 60 שיקים מעותדים שיימסרו לו מראש. "פיצוי זה שאמור היה להיות משולם כמובן מכספה האישי של הגברת אור, שולם בסך של כ-1.7 מיליון שקל מכספי החברה, כלומר מכספי רוכשי הדירות. אמור מעתה: אדם שרכש דירה ברמת גן וחשב שכספו מובטח ומיועד לבניית הבניין למעשה שילם את הסדר הגירושין של הגב' ענבל אור מבעלה". מדגיש הנאמן.

הנאמן מציין עוד כי כרטסת הנהלת החשבונות של אור כוללת הוצאות פרטיות רבות כגון: טיסות לחו"ל וחופשות משפחתיות בעשרות אלפי שקלים, אחזקת גינה כ-17 אלף שקל, רכישת אופנוע - כ-18 אלף שקל, רכישות תכשיטים בעשרות אלפי שקלים מחברת ה.שטרן ואחרים, רכישות בעשרות אלפי שקלים בחנויות אופנה, תשלום שכר למטפלת, רכישות רבות של אביזרים לתינוקות ועוד.

בסיום הבדיקה שערך הנאמן הוא מדגיש כי חובותיה האישיים של אור עלולים להגיע ל-50-40 מיליון שקל, שנובעים מיתרות החוב שלה בכרטסות החברות וכן מערבויות אישיות רבות עליהן חתמה. הוא מציין כי אור נתנה לנרקיס, שדורש ממנה 16 מיליון שקל ערבות אישית, אם כי נרקיס טוען לביטחונות ששוויים אינו ברור כעת. בנוסף, אור פיזרה עשרות ערבויות אישיות לרוכשים שונים, שסכומן הכולל המדויק איננו ידוע בשלב זה, אך נראה לכאורה כי מדובר ביותר מ-20 מיליון שקל. עוד הוא מציין כי לאור יש חוב אישי של כ- 9 מיליון שקל לקבוצת החברות וחוב נוסף של 3 מיליון שקל לגרוש שלה.

"הנאמן נתקל במסגרת הבדיקות שביצע בעשרות מקרים מצערים ביותר של לקוחות שהונו או הוטעו ע"י אור - ניצולת שואה בת 86, חוסה דמנטית בת 76, זוגות צעירים ועוד. אחד המקרים שדווקא איננו עוסק בסכום גבוה יחסית לשאר המקרים, אולם מלמד על התנהלותה, כמו במקרה של עמותת קו לחיים שפנתה לנאמן בטענה כי אור חייבת לעמותה מזה זמן רב 75 אלף שקל, סכום שמקורו ב-25 אלף שקל שהבטיחה אור לתרום לעמותה מעל במה במעמד של מאות מכובדים בעת אירוע השקה בשנת 2010, סכום זה כאמור לא שולם ע"י אור.

מקרה נוסף הינו מקרה בו הבטיחה הגב' אור לממן עלויות הפקה לאירוע התרמה בסך 50 אלף שקל להצלת חייו של דניאל חיים חולה סרטן המטופל עד היום ע"י עמותת קו לחיים. למרות החשיפה הרבה שניתנה לגב' אור באותו מעמד בתקשורת ובערב עצמו, כל פניות העמותה לשאת בעלות ההפקה, לא נענו והעמותה נאלצה לשאת בהוצאות הפקת האירוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"