הכתובת היתה על הקיר: "כבר ביולי 2015 היה צריך להצמיד לענבל אור הערת 'עסק חי'"

לפי הדו"ח שהגיש עו"ד איתן ארז, הדו"חות של הקבוצה ל-2014 שבוקרו על ידי משרד רואי החשבון שטיינמץ עמינח ושות' "אינם משקפים באופן נאות משום בחינה מהותית את המצב הכספי"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

הדו"ח של הנאמן, עו"ד איתן ארז, שהוגש היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מתייחס גם לדו"חות הכספיים של חברות הקבוצה של ענבל אור - שנבחנו בשבוע האחרון בסיוע פירמת RSM שיף הזנפרץ ושות' - ועולות ממנו טענות כלפי רואי החשבון המבקרים, משרד שטיינמץ עמינח ושות'.

כך, למשל, ב-2011 חתמה אור סיטי נדל"ן על הסכם אופציה לרכישת קרקע במתחם בבלי, בתמורה כוללת של 11 מיליון שקל. הפרויקט לא יצא לפועל, אך היות שיועציה המשפטיים של החברה העריכו כי יש סיכוי גבוה לקבל בחזרה את דמי האופציה - הסיווג שלהם נותר כמלאי של החברה. כלומר, נכון לסוף 2014 סכום של 11 מיליון שקל עדיין לא נזקף כהוצאה, בשל הערכה כי ההוצאה תוחזר לחברה.

ענבל אורצילום: עופר וקנין

כעת קובע הנאמן כי מבדיקה שערך, תביעה כזו כלל לא הוגשה. "אור סיטי ביקשה מעו"ד אורי דניאל להגיש תביעה שכזו, אך בסופו של דבר התביעה כלל לא הוגשה מסיבות של אי תשלום שכר טרחה לעו''ד, היעדר מימון לאגרה וסיבות נוספות. גם לפי כללי התקינה החשבונאית אסור לרשום תביעה שהוגשה כנכס", כותב הנאמן.

מבחינת רואי החשבון, הם הסתמכו על חוות הדעת המשפטית שקבעה סיכוי גבוה לתביעה (בין אם כבר הוגשה, ובין אם עדיין לא הוגשה) ולכן הרישום בסעיף המלאי נותר בעינו ולא נמחק.

גם השופט איתן אורנשטיין התייחס לעניין היום (כשדחה את בקשת אור לקבלת ארכה לתגובה שלה לדו"ח הנאמן), וטען כי יש עניינים בדו"ח המחייבים התייחסות דחופה, בהם העובדה שלא הוגשה התביעה בעניין הפרויקט בדרום בבלי, למרות שהסכום מוצג כמלאי.

אחד מבעלי משרד שטיינמץ עמינח ושות' הוא ראם עמינח, בעלה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, ומי שהיה עד לא מכבר היועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון.

עניין נוסף שמוזכר מתייחס לסעיף "הכנסות לקבל" (הכנסות שנוצרו אך עדיין לא התקבלו) במאזן החברה ל-2014 בסך 28.8 מיליון שקל. לדברי ארז, "מדובר בנתון בלתי נכון באשר לפי בדיקת RSM יש להפחית מסכום זה 10.6 מיליון שקל".

במאזן ל-2014 רשומה הלוואה שניתנה לאור בסך 6.3 מיליון שקל. הנאמן מציין כי היות ואין לחברה ביטחונות נגד סכום זה, אין אפשרות לגבותם. "למעשה, על פי דיני המס חייבת היתה אור להחזיר סכום זה לחברה או לחלופין למשוך אותו כדיווידנד או כמשכורות ולשלם מס מלא בגין פעולה זו".

הנאמן גם מפקפק בנתון של 32 מיליון שקל שמיוחס בדו"חות הקבוצה לנדל"ן להשקעה (כל אותן זכויות לדירות שהקבוצה מחזיקה בהן). "מבדיקות RSM עולה שנתון זה מופרז ויש להקטינו בסך של כ-21.2 מיליון שקל".

ההאשמות נגד רואי החשבון נמשכות עם טענה לסכום שנרשם פעמיים. "בדו"חות ל-2014 שנחתמו ביולי 2015 קיים סעיף פיקדון בסך 3.2 מיליון שקל. הפיקדון סגור בבנק לאומי עד לעמידה בתנאים מתלים כלשהם בעניין פרויקט אור על הפארק. כמעט אותו סכום, 3.16 מיליון שקל נרשם בהכנסות לקבל באותו הדו"ח. לשאלת רואי החשבון מטעם הנאמן מדוע נרשם סכום זה פעמיים בהכנסות, השיבו כי נושא זה דרוש בירור מעמיק. לפי הערכת רואי החשבון מטעם הנאמן, מדובר בוודאות ברישום כפול של הכנסה ולכן יש לבטל סכום זה".

בסעיף "רכוש קבוע" במאזן המאוחד מוצג סכום של כ-3.4 מיליון שקל, הכולל שיפורים במושכר שפונה במגדל עזריאלי המשולש בסכום של 1.5 מיליון שקל. "הואיל ומדובר בהעתקת המשרדים מהמגדל המשולש למגדל העגול בעזריאלי - היה צריך לגרוע סכום זה מרכוש קבוע. לפיכך הרכוש הקבוע צריך להיות סך של 1.9 מיליון שקל בלבד", כותב הנאמן.

הוא מוסיף כי הוא "מצר על כך שבמאזן אין כל הסתייגות או הימנעות, אלא להפך: נאמר בחוות הדעת של משרד שטיינמץ עמינח ושות' כי "הדו"חות הכספיים משקפים באופן נאות מכל הבחינות המהותיות את המצב הכספי. הנאמן סבור שהדו"חות ל-2014 אינם משקפים באופן נאות משום בחינה מהותית את המצב הכספי". את העניין מסכם הנאמן בכך ש"כבר ביולי 2015 עת נחתמו הדו"חות ל-2014, היו כבר מספיק אינדיקציות (אילו היתה מתבצעת ביקורת אמתית) לתת לחברה הערת 'עסק חי'".

במשרד שטיינמץ עמינח ושות' סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"