איך השתרבב לב לבייב לפרשת הח"כ לשעבר והברוקר המורשע

דניאל מולקנדוב טוען כי במסגרת יחסיו עם הח"כ לשעבר אמנון כהן, קישר כהן בינו ובין לבייב ובניו - וכהכרת תודה נתן לכהן 200 אלף שקל במתנה ■ ביהמ״ש קבע כי מולקנדוב ישלם ללבייב 7.2 מיליון שקל על הפסדיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מה היה טיב מערכת היחסים בין הח"כ לשעבר אמנון כהן ממפלגת ש"ס והברוקר דניאל מולקנדוב, שהורשע בעבירות ניירות ערך? מולקנדוב טוען כי במשך עשור כהן קיבל ממנו כספים, גם במהלך תקופות בחירות, בתמורה לסיוע מצד חבר הכנסת — שהגיע עד כדי קידום חוקים למען הברוקר. עדותו של מולקנדוב תובא בתחקיר "עובדה" שישודר ביום חמישי הקרוב.

כהן מצדו טוען כי כל פעולותיו הפרלמנטריות נעשו לטובת הציבור, וכי היחסים בינו לבין מולקנדוב היו כלכליים. לדבריו, הוא ובני משפחתו השקיעו והפסידו כספים אצל הברוקר. כהן טוען גם כי מולקנדוב ניסה לסחוט אותו, וכי הכספים שקיבל ממנו במסגרת הבחירות וכספים אחרים הם החזר הלוואות, לצד השבת חלק מחובות גדולים מאוד שנוצרו לו עקב ההשקעות הכושלות.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

כהן, 55, כיהן בכנסת במשך 16 שנה ברציפות, מ–1999 עד 2015. הוא שימש בין היתר יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה והוועדה לפניות הציבור. הוא היה במשך שנים חבר בוועדות הכספים, הכלכלה, תקציב המדינה ועוד. ב–2006 קיבל את אות אביר איכות השלטון. בינואר 2015, זמן קצר לפני הבחירות, הודיע כהן במפתיע על פרישתו ממפלגת ש"ס, ומונה באחרונה לתפקיד יו"ר מכון התקנים. כהן הכיר את מולקנדוב ב–2003, במסגרת פעילות משותפת בקונגרס יהדות בוכרה.

במארס 2005 נעצר מולקנדוב על ידי חוקרי רשות ני"ע, בחשד כי גבה עמלות מופרזות מלקוחות. לאחר שהורשע באוגוסט 2010, הוא נשלח לעשרה חודשי מאסר בפועל. לפני גזר הדין כתב לו כהן מכתב המלצה שהוגש לבית המשפט, ואף ביקר אותו בכלא.

מערכת היחסים בין השניים הגיעה לסיומה לפני קצת יותר משנה, בעקבות סכסוך כספי שבו מולקנדוב טען כי כהן חייב לו 1.5 מיליון שקל. לפי הנטען, השניים סיכמו להיכנס יחד בשותפות עסקית, ועקב כך מולקנדוב קנה את חלקו של שותפו העסקי באותם ימים תמורת 1.5 מיליון שקל, כדי שכהן יוכל להחליפו — אך אז כהן התחמק מקיום ההתחייבות.

הקוד: "מתי אפשר 
להשקות עציצים?"

צילום: עופר וקנין

בסוף 2014 שכר מולקנדוב את עורכי הדין אמנון יצחקניא ואילן סובל, שהעבירו לכהן — שעדיין היה חבר כנסת — מכתב ובו איום מצד מולקנדוב לנקוט הליכים במידה שכהן לא ישלם את חובו. במכתב מתארים עורכי הדין את יחסי ה"תן וקח" בין הצדדים, לרבות סכומי הכסף שהרעיף הברוקר, לטענתו, על הח"כ במשך השנים.

לפי הנטען במכתב לכהן, שורה של עובדות משקפות את "יחסי האמון יוצאי הדופן" בין השניים. כך, למשל, נטען כי כהן — שנחשב מיודד עם לב לבייב — סידר למולקנדוב היכרות עם לבייב ועם שני בניו, שהפקידו בידיו ניהול תיקי השקעות של מיליוני שקלים. לפי הנטען, מולקנדוב הפיק מכך רווח "נאה ביותר", ושילם לכהן 200 אלף שקל לאות הוקרת תודה. עוד נטען כי מולקנדוב הזרים לכהן 600 אלף שקל לכיסוי חובותיו לאחר מערכת הבחירות שהתקיימה בינואר 2003, כשגם במערכות הבחירות הבאות הוא הזרים לו כספים רבים.

באוגוסט 2012, קבע השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב כי מולקנדוב ישלם ללבייב 7.2 מיליון שקל. זאת לאחר שמולקנדוב לא הגיש לבית המשפט כתב הגנה לתביעה שהגיש נגדו לבייב שנה קודם לכן ולא התייצב לדיונים. לבייב טען כי הפסיד את כל השקעתו אצל מולקנדוב בסך 5 מיליון שקל. לטענתו, מולקנדוב הציג את עצמו כ"מומחה בעל שם" בשוק ניירות ערך אך בדיעבד התברר לו כי מולקנדוב עומד במרכזן של פרשיות הונאה חמורות בשל התנהלותו מול לקוחות אחרים ושכנגד מולקנדוב תלויים ועומדים הליכים משפטיים רבים.

במכתב לכהן נטען גם כי לאחר מעצרו, שילם מולקנדוב לכהן 100 אלף שקל על מנת שיסייע לו, וכי "בעקבות כך וכפי שפורסם ברבים, פנה יו"ר ועדת הכספים דאז, ח"כ יעקב ליצמן, לראש רשות ני"ע דאז — וביקש לברר את הטענות נגד מרשנו". בנוסף, נכתב כי "מרשנו הכין טיוטה של הצעת חוק, בין היתר מתוך כוונה שחוק זה יסייע בהגנתו בבית המשפט, ובאדיבותך פעלת רבות לקידום חקיקה זו בכנסת". בסופו של דבר, לאחר התנגדות של רשות ני"ע להצעתו של כהן, הסעיפים הרלוונטיים לא עברו.

במכתב נכתב גם: "פעלת רבות כדי לקדם את ענייניו העסקיים של מרשנו גם בהליכי חקיקה נוספים. כל אותה עת, היה מרשנו מקבל ממך מסרון שבו הוא נשאל: 'מתי אפשר להשקות עציצים' (שם קוד לשאלה מתי אפשר להגיע לקבל מימון), וכך היה מזרים מעת לעת מאות אלפי שקלים לכיסך".

צילום: מיכל פתאל

בסיכום, מציינים עורכי הדין כי "מרשנו מבכר להאמין כי נוכח הדברים, המהווים אך טפח מהתמונה בשלמותה והידועים לך היטב, תשקול שוב את עמדתך, ותשכיל לייתר הליכים בבית המשפט לבירור המחלוקת".

"איומים חסרי יסוד"

מולקנדוב מסר עדות נגד כהן במשטרה, ועורכי דינו ניהלו משא ומתן מול הפרקליטות על אפשרות לחתום עמו על הסכם עד מדינה. לפני שלושה חודשים הודיעה הפרקליטות כי החקירה נגד כהן תיסגר — למעשה עוד לפני שנפתחה — ומבלי שכהן אפילו זומן לחקירה.

בשבוע שעבר העביר כהן באמצעות עורך דינו, יעקב וינרוט, תגובה לעו"ד יצחקניא, ובה הוא מכחיש את הטענות. "מכתב זה כלל איומים חסרי יסוד על מרשי, והיווה למעשה ניסיון סחיטה. ניסיונות הסחיטה של מרשך התגברו באחרונה, כנראה לאור מינויו של מרשי לתפקיד יו"ר מכון התקנים".

עורכי הדין של כהן, וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר, מסרו בעניין: "מדובר באדם מניפולטיבי, שאינו בוחל בדבר כדי להגשים את מטרותיו הפסולות. מולקנדוב ניסה לסחוט את כהן, וכשזה סירב להיסחט, העליל עליו מולקנדוב עלילות שווא, כשהוא מבקש לקבל לעצמו מעמד של עד מדינה. משטרת ישראל, בליווי צמוד של הפרקליטות, בחנה את כל טענותיו של מולקנדוב, והחליטה שיש לסגור את התיק, אף מבלי לזמן את כהן לחקירה — והדברים מדברים בעד עצמם.

"כשהבין מולקנדוב כי משטרת ישראל אינה נותנת כל אמון בגרסתו המופרכת על פניה, החליט לנסות את מזלו ולפרסם את הדברים בכלי התקשורת. יש להצטער על הבמה שניתנה לעבריין מורשע להשמיע את דברי הבלע שלו נגד מי ששירת את הציבור במשך שנים ארוכות כשהיושרה היתה נר לרגליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו