הסדר ניגוד העניינים של מיכל הלפרין: לא תעסוק בתנובה, בתעופה ובכל הלקוחות של משרד עוה"ד הגדול בישראל

לפני כשבוע אישרה הממשלה את מינויה של הלפרין לממונה על ההגבלים העסקיים - והיא צפויה להיכנס לתפקידה בתחילת חודש מארס

הסכם ניגוד העניינים של מיכל הלפרין, הממונה הנכנסת על ההגבלים העסקיים, מתפרסם היום: הלפרין מתחייבת לא לעסוק בתחומים בהם תנובה מהווה גורם דומיננטי, בענייני תעופה ובשירותי מיזוג ATM, הפעלת מערכת תקשורת בין סולקים ומנפיקים והפצת תוכנה אשראית.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים

לפני כשבוע אישרה הממשלה את מינויה של הלפרין לממונה על ההגבלים העסקיים - והיא צפויה להיכנס לתפקידה בתחילת חודש מארס. הסדר ניגוד העניינים כולל גם התחייבות שלא לעסוק בעניינים הקשורים לבן זוגה אבנר הלפרין וחמה דני הלפרין. העניינים האלו אמנם מפורטים בהסדר ניגוד העניינים אולם הם מושחרים.

הלפרין היא שותפת הון במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק, גבע, לשם ושות' ועומדת בראש מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד. משרד מיתר הוא נכון להיום משרד עורכי הדין הגדול בישראל עם יותר מ-200 עורכי דין.

בהסדר ניגוד העניינים מתחייבת הלפרין להימנע מקבלת החלטות, מלהשתתף או מלטפל בכל צורה שהיא בכל פניה של משרד מיתר, ובכל עניין הנוגע למשרד מיתר לשותפים בו או לעובדיו וזאת לתקופה של שנתיים מכניסתה לתפקיד.

הסדר ניגוד העניינים של מיכל הלפרין:

כמו כן, היא מפרטת את רשימת הלקוחות להם נתנה טיפול משמעותי (העולה על 100 שעות עבודה בשנת 2014 או 2015) בכל הנוגע אליהם וכן ללקוחות העיקריים של משרד מיתר היא מתחייבת שלא לטפל במשך שנה וחצי.

רשימת הלקוחות כוללת את מדנס סוכנות לביטוח, אדמה פתרונות לחקלאות, סימנס גרמניה, אל על, גלקסו סמית קליין, גי פור אס פתרונות אבטחה, טמבור, יינות ביתן, ליימן שליסל, סטורנקסט, מוצרי שלם אריזות, פי גלילות מסופים וצינורות נפט, מרכז סליקה בנקאי, בנק איגוד, קבוצת לאומי ופוקס ויזל.

הלפרין מתחייבת לפרוש מהמשרד באופן מיידי ולהסיר את שמה מאתר האינטרנט. החל ממועד המינוי היא לא תהיה זכאית לכל תשלום שהוא מהמשרד, למעט כספים שמגיעים לה בגין עבודתה עד לפרישתה, שישולמו בתוך 60 ימים לכל היותר ממועד כניסתה לתפקיד. עוד נקבע כי גם אם היא תשוב לעבוד במשרד בתום תקופת עבודתה בשירות המדינה, היא לא תהיה זכאית לקבל כספים בגין שירותים שיינתנו על ידי המשרד בתקופת עבודתה בשירות המדינה.

תוכל לעסוק במיזוג גולן-טלקום, ספק אם תעסוק במכירת מגה

מסמך ניגוד העניינים נחשב כנראה לתפוח אדמה לוהט, כיוון שהוא התגלגל מאחריות משרד המשפטים לאחריות משרד הכלכלה, והגיע לסיום נדודיו ברשות ההגבלים העסקיים, שקיבלה על עצמה לנסח אותו סופית. זו אחת הסיבות לכך שפרסומו נדחה במשך זמן רב יחסית, לצד הדיון עם הלפרין על הצרת צעדיה בשנתיים הראשונות מתוך שש של כהונתה.

למרות הפירוט הרב במסמך, הוא עמום בסוגיות מרכזיות במשק, המוגדרות בו "נושאי רוחב". בנושאים אלה ידון אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות, ויחליט האם הממונה על הרשות תהיה רשאית לעסוק בהם. המסמך מטיל על שוורץ לקבוע בנושא, אף שהלפרין היא הממונה הישירה עליו בפעילות היומיומית, לצד היותו כפוף למשרד המשפטים. ההערכות הן, שהלפרין תעדיף ככל הנראה לקבל את המלצתו ולא להתווכח לגבי החלטותיו. נושאים שלא תעסוק בהם יעברו לטיפולו של ממלא מקום הממונה, הכלכלן הראשי של הרשות, אסף אילת.

אחד הנושאים המרכזיים בהם תישקל מעורבותה של הלפרין הוא משבר מגה. המסמך לא קובע מפורשות שהלפרין לא תוכל לעסוק בו, אף שהיא מנועה מלטפל בשורת שחקנים גדולים שיושפעו מכל פתרון שיתקבל - תנובה, נטו, ויינות ביתן. אם יינות ביתן תהיה אחת המועמדות לרכישת מגה בהצעה שתגיע לאישור הממונה על ההגבלים, ברור שהלפרין לא תוכל לטפל בסוגיה. פחות ברור מה יקרה במצב בו גורם חדש שאינו בתחום הקמעונאות ירכוש את הרשת, אף שכנראה כל רוכש ישפיע בצורה "מהותית ומיוחדת" על לקוחותיה בתחום, ספק או רשת - השפעה שתמנע ממנה לעסוק ברכישה.

תחומי צרכנות נוספים שעלולים להיות מחוץ לתחום כוללים את המועצה לצרכנות. במשך שנה לא תוכל הלפרין לעסוק בפניות של אמון הציבור, לאחר שהיתה פעילה בארגון.

נושא אחר שחולל רעש תקשורתי גדול באחרונה, ושככל הנראה הלפרין תוכל לעסוק בו, הוא מיזוג גולן טלקום וסלקום. המסמך אינו קובע מניעה לטיפולה בנושא, אף שמשרד עורכי הדין ממנו הגיע ייצג את סלקום בעבר.

שיתופי הפעולה בין הבנקים ותנובה הם שני תחומים גדולים בפעילות ההגבלים, שהלפרין לא תוכל לקחת חלק בהכרעות בעניינים במשך שנה וחצי.

מעבר לכך, היא תימנע מעיסוק בנושאים הקשורים לעיסוקם של בן זוגה ואביו. דן הלפרין היה הציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון ולאחר מכן העניק יעוץ ללקוחות שונים, כולל חברות אמריקאיות בישראל. בעלה, אבנר הלפרין, הינו בעלים ומנכ"ל של חברת ההיי-טק הצעירה ארליסנס, המתמחה בפיתוח סנסורים לניטור שינויים בגוף החולה, כשהם מוצמדים למיטתו, או לכסא עליו הוא יושב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן