פרשנות |

נתניהו הבהיל, הלך - ואז השופטים טרפו את הקלפים

נראה היה כאילו הכל הולך למישרין בצד של נתניהו שלא נשאל שום שאלה מהותית ■ ואז הגיעה הפצצה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

בג"ץ הפתיע היום. שופטי ההרכב המורחב בעתירות נגד מתווה הגז הקשיבו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפנים חתומות - ומיד אחרי שהלך, שלחו אותו לחשוב טוב טוב אם כבילת הממשלות לעשר שנים יכולה להיעשות בלי חקיקה. במלים פשוטות: לא מ-פ-ח-ד-י-ם.

נתניהו הגיע לבג"ץ כאשר הוא מודע היטב לממד ההיסטורי של הופעתו. זו הפעם הראשונה שראש ממשלה מופיע בבג״ץ, וכפי שנתניהו ציין בבדיחות - הפעם הראשונה שהוא עצמו מופיע בבית המשפט. שופטי בג"ץ גילגלו בפניו את השטיח האדום, ונתנו לו הזדמנות לשטוח בפניהם הרצאה רצופת איומים על עתידה של מדינת ישראל ללא אישור מתווה הגז. אבל אולי דווקא האיומים פעלו לרעתו הפעם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון על מתווה הגז בבג"ץצילום: אוריה תדמור

נראה היה כאילו הכל הולך למישרין בצד של נתניהו. לא רק שלא נשאל שום שאלה מהותית, שהיתה יכולה לאתגר את המנטרות שהממשלה מקדמת באמצעותן את מתווה הגז, אלא שההופעה בבג"ץ היתה מבחינתו חוויה מחבקת בהשוואה לדיון על המתווה בוועדת הכלכלה.

ההפרעה היחידה להרצאתו של נתניהו, שנמשכה כחצי שעה, היה שיעול מתמשך של מאזינה בקהל. מן הסתם שיעול מכוון, שפסק לאחר שראש ההרכב, המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, הציע למשתעלים לצאת להתאוורר.

נתניהו לא סיפר לשופטי בג"ץ דבר שלא ידעו ושמעו קודם לכן מנציגי המדינה, בכתובים ובעל פה. עם זאת, הטונים והמסגור היו חשובים. זה היה נאום ששולבו בו מאפיינים רטוריים של הטרדה מאיימת והטלת פחד.

למשל, נתניהו חזר ותיאר את החלטתו של מי שהיה הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לסגת מהסכמות עם חברות הגז, בסוף 2014, כקטסטרופה שפגעה לא רק באמון של חברות בינלאומיות בישראל, אלא בפיתוח משק הגז, בביטחון הלאומי ואפילו ביחסינו עם ירדן. אם השופטים לא הבינו עד עכשיו, הרמז היה עבה כפיל: עתיד המדינה בידיכם.

נתניהו המשיך במטפורות אבדון. את מצבה של ישראל לפני אישור מתווה הגז הגדיר כשקיעה אל ״תהום״, ואת הצלחתו להעביר את מתווה הגז תיאר כחילוצה של ישראל עקב בצד אגודל מהתהום הזאת. ושוב הרמז עבה כפיל: מי שייתן ידו לסיכול מתווה הגז ישגר את ישראל לתהום מדינית וביטחונית - ולא משנה אם יהיה זה ממונה על הגבלים, או שופט.

לרגע נראה כי ספק אם השופטים זקוקים בכלל לשלל הטיעונים של נתניהו. הערתה של השופטת אסתר חיות בדיון הסגירה תפישת עולם רחבה מאוד לגבי סמכותו של ראש הממשלה ושר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את מתווה הגז.

חיות הגיבה לדברי עו"ד דפנה הולץ־לכנר, המייצגת את מרצ בעתירה, ורמזה כי לשון סעיף 52 מאפשרת לעקוף את הממונה משיקולי מדיניות ביטחון ויחסי חוץ, ולא רק במצבי חירום או מצבי קיצון.

השופט נעם סולברג הוסיף גם הוא תהיות שמהן נראה כי הוא נוטה לדחות את העתירות. השופט עוזי פוגלמן דאג לוודא עם עורך דינה של חברת נובל אנרג'י אם היא מקבלת את הגישה שלפיה מתווה הגז הוא בגדר הבטחה שלטונית.

הבטחה שלטונית אינה חוזה מחייב, אלא הכרזת מדיניות שהמדינה יכולה להשתחרר ממנה בנסיבות מסוימות, אך אז יהיה עליה לשאת גם במחיר הנזק שייגרם למי שייפגע מהשינוי. נציג נובל, עו"ד צחי גרוסווסר, הרגיע את השופט פוגלמן ואישר כי זוהי עמדת החברה. נראה שפוגלמן מרוצה. עורכי הדין של חברות הגז כבר היו בטוחים שהוא איתם.

בדקות הסיום של הדיון הטילו השופטים את הפצצה. רובינשטיין שלח את המדינה לשקול לעגן את סעיף היציבות הרגולטורית, שבו כובלת הממשלה את עצמה לעשר שנים, בחקיקה. פוגלמן גם הוא העיר למדינה שכדאי לבחון את האפשרות הזאת.

המשמעות: לפחות חלק משופטי בג"ץ, כנראה רובם, סבורים שכבילה של הממשלות לעשר שנים אינה יכולה להיעשות בהסכם או בהחלטת ממשלה. כבילה חייבת לעבור דרך הליכי החקיקה הדמוקרטיים של הכנסת. וכך, הפעם היו אלה שופטי בג״ץ שהוכיחו כי עצמאותה של הרשות השופטת עדיין במותניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"