פרשות השחיתות הגדולות של 2015: ישראל ביתנו, אולמרט ומעצ

ב-2015 נחשפו או הגיעו לשיאן כמה פרשות גדולות של שחיתות לכאורה וחשדות לשוחד במגזר הציבורי, בהן מעורבים בכירים, שרים לשעבר ואף ראש ממשלה לשעבר

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

פרשת ישראל ביתנו: באוקטובר 2015 המליצה המשטרה על הגשת כתבי אישום נגד 36 מעורבים בפרשת ישראל ביתנו - בהם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב ושרת הפנים דאז פאינה קירשנבאום.

פאינה קירשנבאום בכנס מפלגת ישראל ביתנו, בדצמבר שנה שעברהצילום: דודו בכר

ממצאי החקירה והראיות שנאספו הצביעו על תבנית שיטתית ומתוכננת היטב, שנוהלה על ידי קירשנבאום, מיסז'ניקוב וגורמים נוספים, שפעלו יחד להקצאת תקציבי מדינה לגופים ממומנים שונים - עבור רווח מתוך התמורה, בין בצורה של קבלת טובת הנאה אישית ומפלגתית, לרבות באופן של העסקת פעילי מפלגה, ובין בצורה של הנחייה לתשלומי "דמי ייעוץ" למקורבים.

פרשת מעצ: בתחילת נובמבר ביצעה יחידת להב 433 של משטרת ישראל גל מעצרים בקרב בכירים בעבר ובהווה בחברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ) וספקיה, במסגרת חקירת שחיתות מקיפה. העצורים נחשדו בשורת עבירות, ובהן שוחד, מרמה והלבנת הון בעשרות מיליוני שקלים. בין העצורים היה הח"כ לשעבר מיכאל גורולובסקי, מנכ"לי מעצ לשעבר שי ברס ואלכס ויז'ניצר ובכירים נוספים.

מנכ"ל מעצ לשעבר אלכס ויז'ניצר, בבית המשפט

לפי החשד, פעל במעצ מנגנון שיטתי שבמסגרתו חברו בכירים בחברה לספקים חיצוניים כדי לקדם את העסקתם בפרויקטים של החברה, בתמורה לשוחד ולטובות הנאה שונות.

פרשת אולמרט: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בסוף דצמבר בבית המשפט העליון (במסגרת ערעור על פסיקת המחוזי) בקבלת שוחד של 50 אלף שקל בפרשת הולילנד, ויתחיל בקרוב לרצות עונש מאסר של שנה וחצי.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בהכרעת הדין בערעורו, בחודש שעבר בבית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

בנוסף, הורשע אולמרט בבית המשפט המחוזי במרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בפרשת טלנסקי, ונגזרו עליו שמונה חודשי מאסר (הוא עירער על כך לעליון).

כמו כן הורשע אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות (ללא מאסר) והוגש ערעור נגד זיכויו בפרשת ראשונטורס. במסגרת עסקת טיעון עם הפרקליטות, הוא יודה בשיבוש הליכי משפט, כשהעונש (חצי שנת מאסר) יהיה חופף למאסר שכבר קיבל בתיק הולילנד ויוטל עליו קנס של 50 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר