לשכת עורכי הדין פתחה משרד בכנסת 
- ומזמינה עשרות ח"כים לכנס באילת

שישה עובדים של הלשכה עושים לובינג מהמשרד כדי לשנות חוקים ■ שיא במספר הח"כים שהוזמנו לכנס השנתי של הלשכה - 38 ■ לשכת עורכי הדין: "היחידה בכנסת אינה עוסקת בענייני הלשכה, אלא מפנה את תשומת לבו של המחוקק להיבטים מעשיים של הצעות החוק"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

לנציגים של לשכת עורכי הדין כבר יש לשכה בכנסת: באחרונה חנכה הלשכה משרד במשכן הכנסת, הנקרא "היחידה לקשרי ממשל וכנסת", שבו עובדים שישה נציגים מטעמה. הנציגים משתתפים בישיבות של ועדות הכנסת, נפגשים עם חברי כנסת ועושים לובינג כדי להשפיע עליהם לשנות ולתקן חוקים.

זה אינו הצעד היחיד שנועד לקרב בין לשכת עורכי הדין לחברי הכנסת: מספר חברי הכנסת שהוזמנו לכנס השנתי של הלשכה, שיתקיים באילת באפריל, הגיע לשיא של השנים האחרונות - 38.

המשרד של לשכת עוה"ד בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

מאחורי הקמת היחידה לקשרי ממשל ופעילותה בכנסת עומד נשיא לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה. בנוסף, הלשכה מעסיקה בקביעות את הלוביסטית יעל גויסקי, הפועלת במשכן כדי לקדם את האינטרסים של לשכת עורכי הדין.

הכנסת הקצתה את המשרד ללשכת עורכי הדין בחינם. הריהוט והציוד הובאו על ידי אנשי לשכת עורכי הדין. אגב, המשרד נמצא בקומת הממשלה, בסמוך ללשכתו ראש הממשלה.

הנוהג של מתן משרדים בכנסת החל לפני כעשר שנים, שבמהלכן, על פי הצורך, ניתנו משרדים לארגונים ובהם ההסתדרות החדשה, הסתדרות העובדים הלאומית, מרכז השלטון המקומי והתאחדות התעשיינים. גם לנציגים של כלי התקשורת יש חדרים במשכן.

ארגונים חברתיים 
לא מקבלים משרדים

אפי נוהצילום: עידן מילמן

ואולם, הכנסת אינה מקצה משרדים לגופים אחרים, ובהם לנציגיהם של עמותות חברתיות ואזרחיות המגיעים דרך קבע למשכן; לדוגמה, למשמר החברתי, שמטעמו מגיעים לכנסת מדי שבוע כ–17 פעילים חברתיים. מקורות בכנסת טוענים כי "יש טעם לפגם" בהקצאת משרד ללשכת עורכי הדין, אך לא לארגונים חברתיים.

מכיוון שנציגיה של לשכת עורכי הדין הפועלים בכנסת הם נציגים של ארגון - הם אינם מוגדרים כלוביסטים. נציגים אלה אינם מחויבים לשאת תג כתום בדומה ללוביסטים ולעורכי דין הבאים למשכן כדי לייצג את לקוחותיהם. כך הם נוכחים בדיוני ועדות הכנסת אבל אינם מוצגים כבעלי אינטרסים. מעבר לכך, לנציגי הלשכה יש אישור כניסה קבוע לכנסת - בניגוד לפעילים חברתיים שאינם מקבלים אישור כניסה קבוע.

לכנס של לשכת עורכי הדין שיתקיים השנה ב–3–7 באפריל הוזמנו, כאמור, 38 חברי כנסת, בהם שני שרים, שישתתפו בפאנלים השונים. הטיסות של חברי הכנסת לאילת יהיו על חשבון לשכת עורכי הדין, בהתאם לחוק.

בין חברי הכנסת שהוזמנו לכנס: שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי); שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי); יו"ר ועדת החוקה, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי); יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה); יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל (המחנה הציוני); יו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם (ליכוד); יו"ר ועדת הרפורמות, אלי כהן (כולנו); יו"ר ועדת הכנסת, דוד ביטן (ליכוד); יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, קארין אלהרר (יש עתיד); נורית קורן (ליכוד), חברת הוועדה לבחירת שופטים.

עוד הוזמנו לכנס: יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן; יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג; ציפי לבני (המחנה הציוני); יו"ר סיעת המחנה הציוני, מרב מיכאלי; יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן; יו"ר סיעת ש"ס, יואב בן צור; אחמד טיבי (הרשימה המשותפת).

מנכ"ל המשמר החברתי, נירית מוסקוביץ', אמרה בתגובה: ״המציאות כיום היא שהכנסת מעניקה לגורמים מסחריים, כמו לוביסטים ואנשי עסקים, תנאים נוחים - אישורי כניסה קבועים, אישורי כניסה לרכב ולעתים גם חללי עבודה, בשעה שארגונים חברתיים אינם זכאים לתנאים הללו, שלא לדבר על אזרחים מהשורה, שכלל לא יודעים איך להגיע לכנסת".

מהכנסת נמסר בתגובה: "לכמה ארגונים שלהם פעילויות אינטנסיביות בכנסת הוקצו חדרים כדי להקל על עבודתם במשכן, בדיוק כפי שהדבר נעשה לגבי עיתונאים מכלי התקשורת המסקרים באופן קבוע את עבודת הכנסת". מקורות בכנסת העירו כי העיתונאים מסקרים את עבודת המשכן ולא מקדמים אינטרסים.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "אנו מפרידים בין מעורבות, קידום והשפעה על תהליכי חקיקה ברמה החברתית והציבורית לבין חקיקה הקשורה לרמה הגילדאית. יחידת קשרי הממשל והכנסת מתמקדת אך ורק בחקיקה ברמה החברתית, הציבורית והמשפט הכללי. כאשר מדובר בחקיקה הנוגעת לקידום ענייני הלשכה עצמה, אנו מסתייעים בשירותי לובי נפרדים של לוביסטית בשכר.

"היחידה בכנסת נועדה להוות צינור מקשר בין עורך הדין המייצג את האזרח בערכאות לבין הכנסת שמציעה את החוק. עורכי הדין, חברי היחידה, מאירים ומפנים את תשומת לב המחוקק להיבטים שונים ומעשיים של הצעות החוק. בדרך זו מושבח הליך החקיקה.

"באשר לכנס באילת: השנה מתקיים כנס מרכזי אחד גדול, הכולל הן את הלשכה הארצית והן את כל המחוזות, ומכאן מספרם של חברי הכנסת. חברי הכנסת המשתתפים בפאנלים מקבלים מלשכת עורכי הדין מימון לטיסות בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"