גרוניס, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, על פנסיית השופטים: "המצב בזיוני, זו בושה וחרפה"

גרוניס: "כשאני פרשתי, פרשה שופטת בלי פנסיה תקציבית עם 7,000 שקל ברוטו בחודש. האם אנחנו רוצים ששופט ייצא לפנסיה בגיל 55 או 60 עם פנסיה כזו או אפילו 10,000 שקל או 15 אלף שקל"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אשר גרוניס, התייחס בשבוע שעבר לפנסיה שמקבלים השופטים שלא זכאים לפנסיה תקציבית. "המצב הוא בזיוני, זו בושה וחרפה", הדגיש בכנס סגור שנערך בתל אביב על ידי מועדון הבוגרים של הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית. דבריו נחשפו לראשונה על ידי כתב וואלה! NEWS, יהושע בריינר. "לי יש פנסיה תקציבית", התוודה גרוניס שפרש לפני כשנה. "אני מבין השופטים הוותיקים שעדיין יש להם פנסיה תקציבית".

הפנסיה התקציבית היא ההסדר הפנסיוני הישן שהיה נהוג במשק והופסק כליל ב- 2004. כל עובדי המדינה שהחלו בעבודתם עד אז, מקבלים בעת יציאתם לגימלה מדי חודש עד 70% מהמשכורת האחרונה. עובדי מדינה רגילים צוברים 2% על כל שנת עבודה, אך עובדים מיוחסים מקבלים יותר. משפטנים למשל מקבלים 3% ושופטים מקבלים 7% על כל אחת מחמש השנים הראשונות לעבודה.

קרדיט: וואלה! NEWS. צילום סטילס: עומר מירון

ביולי האחרון פירסמה החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, את הדו"חות הכספיים של האוצר, שכוללים את התפלגות מקבלי הפנסיה התקציבית. בנוגע לשופטים ודיינים, הגמלה הממוצעת היא 38,483 שקל והגמלה החציונית עומדת על 38,561 שקל. שיאן הגמלה מקבל סכום של 88,607 שקל, והמדורג במקום השני מקבל גמלה של 80,771 שקל. במקום ה-20 שופט עם גמלה של 55,416 שקל.

"לשופטים החדשים אין פנסיה תקציבית. עכשיו, תארו לעצמכם שופט מתמנה בגיל 40, אז הם רכשו איזה זכויות במהלך 10-12 שנים שעסקו בפרקטיקה פרטית. מדובר בגרושים מבחינת צבירת זכויות. אחרי 15 שנה, יש לנו חישובים לגבי העניינים האלה, המצב הוא ביזיוני, ביזיוני". אמר גרוניס.

"לפני כשנה, בזמן שאני פרשתי, פרשה שופטת מסוימת באחד מבתי המשפט, אחרי שהיא היתה 10 שנים שופטת, לא היתה לה פנסיה תקציבית והיא מקבלת 7,000 שקל ברוטו בחודש. תחשבו על הדבר הזה, האם אנחנו רוצים ששופט או שופטת בישראל ייצאו לפנסיה בגיל 55 נגיד או בגיל 60 עם פנסיה כזו או אפילו 10,00 שקל או אפילו 15 אלף שקל. זו פשוט בושה וחרפה לדעתי, ובטווח הארוך כולנו נשלם ביוקר על השינוי הזה שנעשה". לטענתו, "החידוש ה'גאוני' הזה יקשה מאוד מאוד להביא לכך ששופט או שופטת יפרשו מרצונם".

גרוניס הדגיש כי לדעתו הפנסיה הנמוכה היא הסיבה שבגללה קשה לשחרר שופטים שאינם עושים את עבודתם כראוי לפני גיל הפרישה המצוין בחוק. הוא התייחס גם לסוגיית משוב השופטים - לו הוא מתנגד בתוקף, והגדיר אותו "בדיחה". הוא סיפר על הצעדים שנקטו בעבר נגד שופטים בעייתיים, וציין לדוגמה מקרים שבהם שופטים התבטאו בצורה קיצונית באולם בית המשפט. לדבריו, במקרים קשים היו מזמנים את השופטים לשיחה ו"מפעילים עליהם לחץ, שהביא לתוצאות יפות".

בנוסף הוא השווה שופטים למפקדי גדודים בצה"ל. הוא אמר כי בצבא מצאו דרכים להתגבר על חוסר רצון להתפטר מחשש לפגיעה בפנסיה, והוסיף כי "מצאו לזה כל מיני פתרונות מתחת לאדמה". עוד הוסיף כי "זה בגלל שהבינו, ובצדק, שלא ייתכן שמג"ד בגולני ישתחרר מהצבא בגיל 45, עם קצבה של עשרת אלפים שקלים בחודש. זה אותו הדבר". לכן, לדעתו, "חייב לבוא שינוי בעניין הפנסיה". "תזכרו את מה שאני אומר", הדגיש "המדינה תשלם מחיר יקר מאוד אם המצב הנוכחי יימשך לאורך שנים".

כשנשאל גרוניס על ידי אחד הנוכחים מדוע הוא מתנגד לעריכת משובים לשופטים שחלה ירידה משמעותית בתפקודם הוא השיב: "אדם מונה לשופט בגיל 40, ולאורך 15 שנים תיפקד כשופט טוב. לאחר 15 שנים חלה ירידה בתפקוד שלו. מה עושים במצב כזה"?.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"