בר רפאלי - השקעה כדאית לרשות המסים

גם אם אפשר לבקר את הדרך שבה בחרה הרשות, הרי שמבחינתה, שווה לה להשקיע מאמצים בפרויקט "בר רפאלי"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רשות המסים משתמשת בפרסום שנותן לה הסיפור של בר רפאלי ככלי הרתעה, נגד כל מי שעושה "תרגילים" כדי להימנע מתשלום מס בישראל, ואף כלפי ידוענים שמקבלים הנחות משמעותיות בתמורה לשירותי פרסום ויחצנות. גם אם אפשר לבקר את הדרך שבה בחרה הרשות, הרי שמבחינתה, שווה לה להשקיע מאמצים בפרויקט "בר רפאלי". אפקט ההרתעה שהוא מייצר הוא משמעותי ביותר, מהסוג שרק דוגמנית-על כמו רפאלי - שכל גיחה שלה לרכישת מסטיק בפיצוציה עושה כותרות - יכולה לייצר.

ברשות המסים טוענים כי בר רפאלי ואמה ציפי שיקרו כשטענו שבר אינה תושבת ישראל, כדי לפטור אותה כאן מחבות במס. מאז 2003, שיטת המיסוי בישראל היא על בסיס פרסונלי ולא טריטוריאלי, כלומר מי שמוגדר כ"תושב ישראל" יחויב במס בישראל על כלל הכנסותיו, לרבות אלה שהופקו או התקבלו מחוץ לישראל. השיטה הזאת מיקדה למעשה את שאלת החבות במס בישראל על הנישום עצמו - המס מוטל על הכנסותיו מעצם היותו תושב, ללא תלות במקום שבו הופקו ההכנסות. שאלת התושבות של רפאלי עלתה בדיוני השומה שלה ב-2009 בפקיד שומה כפר סבא לגבי שנות המס 2007-2005. ב-2015 עלתה שוב הסוגיה בהתייחס לשנות המס 2012-2009.

בר רפאלי, המחזיקה את גיליון "ספורט אילוסטרטד" בכיכובה, מול מטוס "Southwest Airline" שנעטף בצילומה, בנמל התעופה לה גוארדיה, פברואר 2009. החברה נאחזה במודל העסקי גם בזמן המשברצילום: אי־אף־פי

פקודת מס הכנסה קובעת מבחנים שמגדירים מי ייחשב תושב ישראל לצורכי מס. על פיה, אדם ייחשב כתושב ישראל אם מרכז חייו הוא בישראל. להגדרה זו שני מבחנים - כמותי ומהותי. מדובר בהחלטות שמתקבלות בכל מקרה לגופו של עניין ולפי מכלול הנסיבות. המבחן הכמותי הוא חזקה הניתנת לסתירה, הבודקת את משך זמן שהותו של הנישום בישראל בשני אופנים חלופיים. הראשון - אם שהה בישראל בשנת המס הנבחנת 183 יום או יותר; והשני - אם שהה בישראל בשנת המס 30 יום או יותר, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס ובשנתיים שקדמו לה היה 425 יום או יותר.

המבחן המהותי בוחן את מרכז חייו של הנישום על פי מכלול הנסיבות המשפחתיות, הכלכליות והחברתיות שלו. במבחן זה בודקים את מקום מגוריהם של הנישום ובני משפחתו (בתקופה הרלוונטית רפאלי היתה רווקה); היכן ממוקמים עסקיו או קשריו העסקיים והחברתיים; באילו נכסים הוא מחזיק; איפה יש לו חשבונות בנק וחסכונות; והיכן נמצאים הארגונים השונים שאליהם הוא משתייך או שבהם הוא פעיל, כמו מועדוני ספורט וכדומה. אחת האינדיקציות לניתוק תושבות היא ויתור על שירותים רפואיים בישראל.

אחת הטענות של רשות המסים היא כי רפאלי התגוררה בישראל בדירה שכורה - עניין המעיד על זיקה - אך דאגה שחוזי השכירות יהיו מול אמה ואחיה כדי להסתיר את הזיקה הזאת. טענת הרשות לגבי מצגי שווא שניתנו לכאורה לפקיד השומה היא טענה בעייתית ביותר עבור רפאלי ואמה, שיכולה להיות עילה להגשת כתב אישום.

בעניין כלי הרכב שנטען כי רפאלי קיבלה בתמורה ליחסי ציבור, צריך להוכיח כי לרפאלי היתה ציפייה לקבל את כלי הרכב בהנחה - כלומר שזאת היתה התקשרות עסקית לכל דבר. אם קיים חוזה המסדיר את מערכת היחסים, כפי שטוענים ברשות המסים, זה יהיה פשוט להוכחה לעומת מקרה שבו היו הסכמות בעל פה. אם רפאלי תחויב במס, גם הביטוח הלאומי צפוי לדרוש את חלקו.

המקרים הבעייתיים יותר הם אלה שבהם ניתנת הנחה מבלי שהיתה ציפייה לכך מצד המקבל, אך נותן ההנחה הניח ששווה לו שיראו את הסלב גר בפרויקט או נוסע במכונית שלו, מבלי שמקבל ההטבה התחייב לתת שירות. לפי הטענות, הבעיה של רפאלי חמורה כפליים: גם כי היא נתנה בישראל שירותי יחצנות - כשבמקום כסף קיבלה שווה כסף מבלי שהצהירה על ההכנסה, וגם כי ניסתה לטעון שאינה תושבת ישראל בזמן שהיא שוכרת דירה ומחזיקה מכונית בארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד