חודש לאחר "המבחן הקשה מאז ומעולם": כמה עברו את הבחינה של לשכת עורכי הדין ומי המוסד האקדמי המנצח

אוניברסיטת תל אביב במקום הראשון עם 96% מעבר, לאחר מכן העברית (94%), חיפה, בר אילן והבינתחומי (85%)

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חודש בדיוק לאחר שנערכו בירושלים בחינות לשכת עורכי הדין, ולאחר שהתקבלו חמש השגות, הודיעה היום הלשכה כי 59.7% מכלל הנבחנים שניגשו לבחינת ההתמחות עברו את הבחינה.

לאור הטענות על הבחינה הקשה, בחרה הלשכה לפרסם את התוצאות רק לאחר שהתקבלו השגות לגבי שאלות בעייתיות: שתי שאלות מהבחינה נפסלו ובשלוש שאלות נוספות התקבלה תשובה נוספת כתשובה נכונה. הציון הממוצע היה 66, נקודה אחת מעל ציון עובר, כך שברור כי קבלת ההשגות העלתה דרמטית את אחוזי המעבר.

אך, גם לאחר קבלת ההשגות, מדובר באחוזי מעבר נמוכים ביחס לשנים קודמות. במועד המקביל ב-2014 עברו 63% מהמתמחים את הבחינה, ב-2013 עברו 69% וב-2012 קיבלו 66% ציון עובר. במועד המקביל ב-2011 אשר אף הוא נחשב לקשה, עברו תחילה רק 48% מהנבחנים אך לאחר שהתקבלו השגות על תוצאות הבחינות, שיעור העוברים עלה ל–56%. השנה פורסמו נתוני המעבר רק לאחר שהתקבלו ההשגות ושיעור העוברים עלה, ומספר הנבחנים והציון הממוצע מכל מוסד - נתונים שבעבר היה נהוג לפרסם - לא הובאו לפרסום .

מבחינת התפלגות מוסדות הלימוד, אוניברסיטת תל אביב במקום הראשון עם 96% מעבר, לאחר מכן העברית (94%), חיפה, בר אילן והבינתחומי (85%), המכללה למנהל (76%), מכללת ספיר (75%), הקריה האקדמית אונו (45%), מכללת נתניה (44%), המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ר"ג (41%), שערי משפט (40%), עולים חדשים (38%), המכללה האקדמית כרמל (36%) וישראלים שלמדו בחו"ל (9%).

עורכי דיןצילום: דן קינן

מתוך הנבחנים לראשונה (75% מכלל הנבחנים), אחוז העוברים היה 72% בציון ממוצע של 69.3, מתוך הנבחנים בפעם השנייה עברו 31% בציון ממוצע של 58.8 ומתוך אלה שנבחנו פעם שלישית ומעלה עברו 11% בציון ממוצע של 53.

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נוה מסר: "תוצאות הבחינה מדברות בעד עצמן ומלמדות כי מדובר בבחינה הוגנת ואף קלה למדי אשר אחוז המעבר של האוניברסיטאות וחלק מהמכללות הינו גבוה מאוד. מתוך כך ברור כי כל הטענות והמחאות שהושמעו על כך שמדובר בבחינה "קשה במיוחד" הינן טענות סרק ומקורן למרבה הצער בתעשיית המכללות אשר חלקן מקבל סטודנטים ללימודים ללא שום סינון מינימאלי ותנאי סף כמקובל".

פרופ' שרון רבין-מרגליות, דיקן בית ספר רדזינר למשפטים בבינתחומי הרצליה, מסרה: "שיעורי ההצלחה בבחינות הלשכה של המרכז הבינתחומי הרצליה הם מהגבוהים ביותר, זאת על אף שהלשכה מנסה לטשטש עובדה זו. ניסיונות אלה נמשכים עם פרסום התוצאות ובאים לידי ביטוי בהחלטה של הלשכה להציב את הבינתחומי במיקום החמישי בטבלה, כשעיון בתוצאות מלמד שהבינתחומי הוא במקום השלישי יחד עם אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן. יו"ר הלשכה טוען לחשיבות בשקיפות לגבי נתוני ההצלחה בבחינות ובשיעורי ההשמה בשלב ההתמחות, כשכבר לפני שבועיים העביר הבינתחומי מכתב הקורא ליו"ר הלשכה לפרסם נתונים מלאים על אחוז המעבר של כלל המוסדות. אנו מבקשים כי מלאכת הפרסום תושלם ויפורסמו, כפי שנעשה בשנים עברו, הנתונים של הציון הממוצע של כל מוסד ומספר הבוגרים שנבחנו בכל מוסד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה