צ'רנוי על זיכויו: "חייב תודה גדולה לאביגדור ליברמן"

16 שנים לאחר רכישת מניות בזק: בית המשפט זיכה את גד זאבי ומיכאל צ'רנוי ■ כתב האישום שהוגש נגדם ב–2002 כלל עבירות מרמה בנסיבות מחמירות ורכישת מניות בזק על ידי זאבי תוך הסתרת חלקו של צ'רנוי בעסקה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

דקות ספורות אחרי שהשופט ד"ר עודד מודריק מבית המשפט המחוזי בתל אביב הכריז על זיכויו, התייצב איש העסקים מיכאל צ'רנוי מול המצלמות והודה לחברו הטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "אני חייב תודה גדולה לאביגדור ליברמן, שהאמין בצדקתי לאורך כל הדרך, תמך והיה חבר אמיתי". אפשר להניח שעל השמחה של ליברמן העיבה שעה מאוחר יותר הודעת המשטרה על המלצתה להעמיד לדין מקורבת אחרת שלו- סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום.

16 שנים לאחר רכישת 20% ממניות בזק על ידי איש העסקים גד זאבי, זוכו היום זאבי יחד עם צ'רנוי מעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום שהוגש נגדם ב-2002, רכישת מניות בזק בוצעה על ידי זאבי תוך הסתרת חלקו של צ'רנוי בעסקה. אלא שבעשור שחלף מאז הגשת כתב האישום, הספיק זאבי להסתכסך עם הבנקים, להיקלע להליכי כינוס נכסים ולאבד את מניותיו בבזק.

את הכרעת הדין הקריא סגן הנשיאה של בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר עודד מודריק. זהו פסק דינו האחרון של מודריק (70), שצפוי לפרוש מכס השיפוט. את נימוקי הכרעת הדין הוא הקריא בטקס פרישה שייערך לכבודו היום בנוכחות הנשיאה דבורה ברלינר ונציגות השופטים.

מיכאל צ'רנוי אמר לאחר ההחלטה: "אני שמח שהצדק יצא לאור. עליתי ארצה מתוך רצון אמיתי לחיות פה ולהשקיע, ולאחר שנים רבות בהם נאלצתי להגן על עצמי בבית המשפט, בתקשורת ובציבור, אני מבקש לעצמי ולמשפחתי להמשיך לחיות פה בשקט, סוף סוף בלי עננה.

מיכאל צ'רנוי (בחליפה הכחולה), בבית המשפט

"עם התפוצצות הפרשה ולאורך השנים, עמדו לצידי חברים רבים וצוות משפטי מעולה שהאמין בצידקתי. אני מבקש לומר תודה למשפחתי שעמדה לצידי כל התקופה הקשה הזו. אני חייב תודה גדולה לאביגדור ליברמן שהאמין בצדקתי לאורך כל דרך, תמך והיה חבר אמיתי. לסיום אני רוצה להודות לצוות הנפלא שליווה אותי, עו״ד ירון קוסטליץ ועורכי הדין יואב סגל ויבגני טרספוב, שייצגו אותי בהצלחה רבה כל השנים הללו".

ההסתבכות של זאבי

במרכז הפרשה עומדת עסקה לרכישת 20% ממניות בזק מחברת כייבל אנד ויירלס, על ידי זאבי, ב–1999. הרכישה מומנה באמצעות הלוואה של 643 מיליון דולר שקיבל זאבי מקונסורציום של שבעה בנקים, בתמורה לשיעבוד המניות ולערבות בנקאית של צ'רנוי באמצעות בנק פיבי שווייץ בסך 143 מיליון דולר.

תקופה קצרה לאחר רכישת המניות, נקלע זאבי למצוקה כספית עקב פרוץ המשבר הכלכלי של תחילת העשור. זאבי, שהתקשה לעמוד בחובות הגדולים לבנקים שמימנו את העסקה, סיבך אותם במחיקות כבדות, וספג בעצמו מהלומה עסקית שמוטטה את הקבוצה העסקית שלו.

שלוש שנים לאחר הרכישה הגישו נגדו הבנקים הליכי כינוס נכסים, ועו"ד אלקס הרטמן מונה על ידי בית המשפט ככונס נכסים של 17.6% מניות בזק שהיו ברשותו של זאבי, ושהוגדרו כביטחונות להלוואות הבנקים. כינוס הנכסים הסתיים במכירה של המניות ועם רווח מוערך של חצי מיליארד שקל לזאבי.

אם לא די ברווח הזה, באחרונה קבע הרכב שופטי בית המשפט העליון כי שבעת הבנקים הגדולים - הפועלים, לאומי, הבינלאומי, דיסקונט, אגוד, מזרחי טפחות ומרכנתיל דיסקונט - ישיבו לזאבי את סכום ריבית ההפרה בסך כ–215 מיליון שקל שגבו ממנו בין 2007 ל–2009. במונחים של היום מדובר בסכום של כ–250 מיליון שקל.

קיבלו אישור לרכישת המניות במרמה

בכתב האישום שהוגש לפני יותר מעשור הואשמו זאבי וצ'רנוי בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהלבנת הון. איש העסקים זאב רום, ועו"ד מיקי קומיסר שייצג את זאבי הואשמו בסיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הפרקליטות טענה כי רכישת המניות בוצעה תוך הסתרת חלקו של צ'רנוי בעסקה. כמו כן, נטען כי בתמורה להלוואה נתן זאבי לצ'רנוי אפשרות למינוי דירקטורים ולצורך כך היה צריך לקבל את אישור משרד התקשורת.

גד זאבי

הפרקליטות טענה כי משרד התקשורת לא היה נותן היתר לרכישת המניות אילו ידע על העבר המפוקפק לכאורה של צ'רנוי. מכיוון שבזק היא חברה המפעילה תשתיות אסטרטגיות, רכישה של יותר מ–5% ממניותיה מחייבת אישור משרד התקשורת אשר בודק את זהות הרוכש. כמו כן, נטען כי גם הבנקים לא היו מאשרים את ההלוואה.

ב–2001 נעצרו זאבי וצ'רנוי על ידי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות. כמו כן נעצרו רום ועו"ד גד נשיץ, שסיפק ייעוץ משפטי לצ'רנוי ובסופו של דבר הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום.

מעצרים אלה בוצעו לאחר חקירה סמויה שנמשכה חודשים ארוכים, שבמהלכה ביצעו חוקרי המשטרה גם האזנות סתר לקווי הטלפון של צ'רנוי. החוקרים התקינו גם "האזנות נפח" במשרדו של צ'רנוי ובביתו, באמצעותן יכלו להאזין לשיחות ולפגישות שקיים שם.

המשטרה תימללה אלפי שעות של שיחות שניהל צ'רנוי. רק אחד מנשיאי בתי המשפט המחוזיים או סגניהם מוסמכים היו לאשר את ביצוען של האזנות הסתר. לשם קבלת ההיתרים, הציגו לשופטים חוקרי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) מידע שלפיו צ'רנוי מעורב בעבירות פליליות, בין השאר, במעורבות ברצח ובסחר בסמים. צ'רנוי טען כי מדובר במידע מוטעה שהוצג בפני בית המשפט. בפועל הוא לא נחקר במשטרה לגבי חשדות אלה, והחשדות לא הוזכרו בסופו של דבר בכתב האישום.

כתב האישום הוגש ב-2002 באופן לא שגרתי - לפני הליכי שימוע; זאת, משום שהמאמצים שנעשו להאריך את תנאי הערובה של הארבעה לא צלחו. לפיכך, החליטו אז בפרקליטות כי יוגש כתב אישום, ורק לאחריו ייערכו שימועים.

ב–2004, לאחר השימועים שנערכו בפני פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, הודיעה הפרקליטות כי החליטה לדחות את טענותיהם של זאבי וצ'רנוי, אך ערכה שינויים מסוימים בכתבי האישום. לגבי צ'רנוי ורום הוחלט לבטל עבירה הנוגעת לקבלת אשראי מקונסורציום הבנקים.

זאבי וצ'רנוי הואשמו כל אחד בשלוש עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הראשונה, כאשר על פי הנטען הציגו מצגי שווא, כדי לקבל את ההיתר משר התקשורת לצורך רכישת המניות; השנייה, כאשר הציגו מצגי שווא לצורך קבלת האשראי מקונסורציום הבנקים לרכישת המניות בסכום של כ–643 מיליון דולר; ובפעם השלישית כאשר הציגו מצגים כוזבים לצורך קבלת אשראי נוסף מקונסורציום הבנקים, בסכום של 90 מיליון דולר. רום וקומיסר הואשמו בשלוש עבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה.

"עסקת ענק חוקית ולגיטימית"

במהלך המשפט הפלילי נחקרו עדים רבים והוא התנהל על פני יותר מ–8,000 עמודי פרוטוקול. המחלוקת העיקרית בין הצדדים בכל הנוגע לאישום בדבר קבלה במרמה של היתר משרד התקשורת לרכישת המניות, היתה בשאלה אם ההסכמים בין צ'רני לזאבי אמנם הקנו לצ'רני אמצעי שליטה בחברות שהחזיקו במניות בזק, או כטענת ההגנה, מדובר היה בהסכם הלוואה בלבד שבצדו אופציה לרכישת מניות בעתיד.

המחלוקת היתה נעוצה גם בשאלת המודעות של הנאשמים לכך שמשרד התקשורת לא היה מאשר את העסקה לו נחשפו בפניהם המסמכים. הפרקליטות הביאה לבית המשפט ראיות שמצביעות לטענתה על כך שזאבי וצ'רני, נהגו בסודיות חריגה בכל הנוגע לחלקו של צ'רני בעסקה.

זאבי טען להגנתו כי התנהלותו היתה עסקית־מסחרית מקובלת ובתום לב, שאין בה כוונה פלילית ובוודאי שלא כוונת מרמה. בסיכומים שהגיש לבית המשפט, הוא טען כי "היעדר הפליליות בולט על פני הדברים, מעצם העובדה שמדובר בהסכמים מפורטים בכתב, שגובשו ונוסחו בליווי ייעוץ משפטי צמוד של עורכי דין בכירים, מקצועיים, מנוסים ובעלי ידע בתחום העסקי".

לדברי זאבי, עורכי הדין היו מודעים היטב למסגרת הנורמטיבית של חוק וצו הבזק, ולקחו על עצמם לגבש הסכמים חוקיים ותקפים, שיבטאו את רצון והסכמת הצדדים, ויעמדו במגבלות החוקיות, במובן זה שלא תהיה בהם העברה של אמצעי שליטה ללא היתר. זאבי הדגיש כי כוונתו היתה להתקשר בהסכם שמהותו הלוואה ואופציה המותנית בקבלת היתר והוא פעל מתוך מודעות מלאה והקפדה שההסכמים יעמדו במגבלות החוק.

גם צ'רנוי טען כי מדובר בסיפור פשוט של עסקה כלכלית, שכמותה נעשו ונעשות רבות ברחבי העולם. "רשויות האכיפה של ישראל מתוסכלות כנראה מהתפוגגות האגדה על 'תמנון המאפיה הרוסית' והן לא היו יכולות להעלות על דעתן שהאיש שלו האזינו שנים כה רבות תחת חשדות נוראיים של מעשי רצח, מעורב בעסקת ענק שכזו באופן חוקי ולגיטימי", הדגיש בסיכומים שהגיש לבית המשפט.

צ'רנוי טען כי כשנפתחה החקירה הסמויה הוא "נתפש כמעין דמון נורא שמשטרת ישראל ישבה על זנבו, עקבה אחריו לכל מקום, הקליטה במשך ארבע שנים 58 אלף שיחות טלפון כדי לתפוס על חם את 'ראש המאפיה הרוסית' שעסק לפי תפישת המשטרה ברצח, סמים והשד יודע מה". ואולם לדברי צ'רנוי, "לאחר כארבע שנים של האזנות סתר ועיקובים אינטנסיביים, שנראה שלא היו כמותם בישראל מעולם, התברר לרשויות האכיפה במדינה כי אין ממש בחשדות האיומים נגד 'הרוסי'".

עורכי הדין יעקב וינרוט, ירון קוסטליץ, יואב סגל ויבגני טרספוב אשר מייצגים את צ'רנוי מסרו: "אנו מאושרים שכבוד השופט מודריק קיבל את טענותינו במלואן וזיכה זיכוי מוחלט בהחלטתו לטהר את צ'רנוי. מגיעה נחת לצ'רנוי אחרי כל השנים שעברו מאז תחילת החקירה".

עוה״ד נוית נגב, איריס ניב סבאג, גיורא אדרת ואורן אדרת אשר ייצגו את גד זאבי מסרו: "זהו רגע חשוב ומיוחד. יש לנו סיפוק רב מכך שבית המשפט קיבל את עמדתנו לפיה גד זאבי פעל בצורה לגיטימית וכי ההסכם עליו חתם משקף מערכת יחסים עסקית מקובלת, שאף לוותה בייעוץ משפטי צמוד. גד זאבי הוא אדם עתיר זכויות שעמד בגבורה ונלחם על האמת. מעבר להחלטה העקרונית החשובה, אנחנו שמחים שהוא קיבל, בפעם השנייה, אישור ציבורי ליושרו ולאמינותו״.

‫סניגוריו של עו"ד מיכאל קומיסר, עורכי-הדין דוד ליבאי, דפנה ליבאי ודנה וייס, ברכו על זיכויו היום מכל אשמה, ומסרו "כפי שטענו מתחילת המשפט, לא היה כלל מקום להעמיד את עו"ד קומיסר לדין. אנחנו שמחים על כך שבסופה של דרך ארוכה קיבל בית-המשפט את כלל הטיעונים שלהם וקבע כי לא היה דופי בייעוץ המשפטי של קומיסר. בתום משפט ארוך הוכח כי קומיסר נתן ללקוחו, גד זאבי, ייעוץ משפטי מקצועי ואמין ולא הסתיר דבר ממשרד התקשורת והבנקים, עו"ד קומיסר שמח לשים את הפרשה מאחוריו וימשיך להקדיש עצמו לפרקטיקה המשפטית המשגשגת שלו".

עורכי דינו של זאב רום שזוכה גם כן; נבות תל-צור, דורון טאובמן וטל שפירא, מסרו בתגובה לפסק דינו של השופט מודריק כי הם מברכים על הזיכוי והביעו סיפוק רב על כך שבית המשפט קיבל את עמדתם. עורכי דינו של רום ציינו כי פסק דינו של השופט מודריק מושתת על שורה ארוכה של נימוקים כלכליים ומשפטיים ומיוסד גם על ההיגיון העסקי שעמד ביסוד עסקת בזק, כפי שטענו הנאשמים מתחילת הדרך.

הפרקליטות יוצגה בתיק על ידי עוה"ד מיכל סיבל־דראל, נורית הדס ותמר רוסמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?