הודעות הספאם של קרדן יעלו לה ביוקר - אלף שקל על כל הודעה

ליאור לוין קיבל 14 הודעות מקרדן ומחברת מרכז הכוכביות הארצי שמציעות לו להשתמש באפליקציה ■ השופט טל חבקין: "המסרונים אינם כוללים אפשרות הסרה. הישומון נועד להגדיל את פעילותן העסקית של קרדן ושל מרכז הכוכביות. זוהי תכלית מסחרית לכל דבר"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בכל פעם שליאור לוין ניסה להתקשר לשירות הלקוחות של חברת השכרת הרכב קרדן - הוא קיבל חזרה באופן אוטומטי הודעת טקסט, שמציעה לו להשתמש באפליקציה שמחליפה את התפריט הקולי בתפריט ויזואלי חכם. בסך הכל לוין קיבל 14 הודעות בנוסח הבא: "עוד חידוש מהפכני של אוויס (שמה הקודם של קרדן), נתב שיחות ויזואלי שיחבר אותך עם נותן השירות הרלוונטי. הורד ותהנה כבר עכשיו".

ההודעות האלה יעלו לקרדן ולחברת מרכז הכוכביות הארצי שמפעילה את האפליקציה 14 אלף שקל, זאת לאחר שלוין הגיש נגדן תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב, שקבע באחרונה כי מדובר בהודעות ספאם.

"המסרונים אינם כוללים אפשרות הסרה כלשהי, וספק אם בכלל קיימת אפשרות כזו שכן אין מדובר בלוח תפוצה אלא במערכת אוטומטית השולחת הודעת פרסומת בכל פעם שלקוח מתקשר לקרדן. פוטנציאל קבלת ההודעות למעשה אינו מוגבל, ולקוח שיתקשר לקרדן ימשיך לקבלן בכל פעם שיתקשר עד שיתקין את היישומון. זוהי מעין 'מלחמת התשה'", קבע השופט טל חבקין.

'המשפט רודף אחר ההתקדמות הטכנולוגית והבעיות המשפטיות שהיא מציבה, רודף ואינו משיג'

גם במקרה של לוין, בכל פעם שקיבל הודעה כזאת הוא שלח חזרה הודעה שבה ביקש להימנע מלשלוח לו הודעות נוספות - אך ללא הועיל. ההודעות האלה מעולם לא הגיעו לקרדן או למרכז הכוכביות, שכן מדובר היה במערכת אוטומטית. לוין הגיש לבית המשפט לתביעות קטנות תביעה לפיצוי ללא הוכחת נזק, בגין משלוח 14 דברי פרסומת באמצעות מתקן בזק בלא שניתנה הסכמתו לכך, בניגוד לסעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים).

השופט דן בשאלה האם ההודעות שנשלחו נכללות בגדר דבר פרסומת שאסור במשלוח לפי חוק התקשורת. במרכז הכוכביות טענו בתוקף כי מדובר בשירות חינמי שאינו מיועד לעודד צריכה של הלקוח, אלא רק מסייע לו לקבל שירות באופן נוח יותר עבורו. על כן, לשיטתה, אין מקום לקבוע שמדובר במסר פרסומי ולאסור עליה לשווק את האפליקציה בדרך זו. בנוסף, במרכז הכוכביות הבהירו כי ההודעות נשלחו רק למי שפנה ללקוחותיה טלפונית, ולא לציבור הרחב.

השופט לא השתכנע מהטענות, והדגיש כי שליחת מסרים מסוג זה במתכונת שבה נשלחו היא פעילות שהמחוקק ביקש לאסור ולהרתיע מפניה. "הנתבעות נטלו דרור לעצמן ושלחו לתובע לא פחות מ-14 הודעות פרסומת, בלא שקיבלו את הסכמתו לכך ובלא שנתנו לו אפשרות כלשהי להסיר את עצמו (שכן אין מדובר ברשימת תפוצה, אלא במערכת אוטומטית ששולחת הודעת פרסומת כל אימת שלקוח פונה טלפונית לקרדן) או למנוע משלוח הודעות נוספות בדרך אחרת. הודעות מסוג זה - שנשלחות למי שאינו מעוניין בהן - מטרידות אותו, פוגעות בפרטיותו וגורמות לבזבוז זמן רב ומצטבר של אלה שאינם מעוניינים ביישומון".

"מה בדבר אלה שלא מעוניינים בשירות?"

השופט לא התעלם מכך שהשירות שמציע מרכז הכוכביות אמור לשפר את חוויית השירות של הלקוחות ולהועיל להם. "אכן, רבים הצרכנים — במיוחד אלה הבאים בשעריו של בית משפט זה — נתקלים חדשות לבקרים בתפריטים קוליים הצורכים זמן המתנה יקר. היישומון שמפעיל מרכז הכוכביות חוסך זמן זה, והוא חידוש מרענן ומועיל בתחום", ציין אך הבהיר: "תאגידים רבים שבוחרים לפרסם בניגוד לחוק טוענים כי למי שיבחר לקבל את השירות מהם — מדובר בשירות טוב ומועיל. ואולם מה בדבר אלה שלא מעוניינים בשירות? תכליתו של החוק היא למנוע הטרדה שלהם ופגיעה בפרטיותם. אם יתאפשר למרכז הכוכביות לשלוח מסרים פרסומיים בדרך זו, תכלית החוק לא תושג".

לדבריו, למרות שהודעות הטקסט ששיגר מרכז הכוכביות לא מעודדות באופן ישיר צריכה של מוצר או שירות, ברור כי הן נועדו לעשות כך בעקיפין. "יש להניח שקרדן מקווה שנתב השיחות הוויזואלי הנוח יקנה לה יתרון על פני מתחרותיה; שלקוחות שייהנו מהשירות הטוב יעדיפו לפנות אליה במקום לחברות אחרות בתחום; וכפועל יוצא היא תפיק יותר הכנסות ויותר רווחים. זאת הסיבה שלשמה התקשרה קרדן עם מרכז הכוכביות.

"פרסום היישומון בדרך זה גם נועד בעקיפין להפיק רווחים למרכז הכוכביות: ככל שקרדן תהיה מרוצה יותר והדבר ייוודע למרחוק, יש להניח שחברות רבות יותר בתחומים שונים יתקשרו עם מרכז הכוכביות ופעילותה העסקית תגדל. סיכומו של דבר: הישומון נועד להגדיל את פעילותן העסקית של קרדן ושל מרכז הכוכביות גם יחד. זוהי תכלית מסחרית לכל דבר ועניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט