העדות נחשפת: מה אמר שר האוצר משה כחלון על חברו קובי מימון בבית המשפט?

כחלון, אשר נמנע מטיפול בענייני הגז בגלל קרבתו למימון, העיד במשפט המתנהל בין מימון ופרודתו ■ "הוא אמר 'נמאס לי. קשה לי פה. מכבידה עליי הרגולציה. אני רוצה לעשות עסקים בחו"ל. לעשות לביתי'"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלון צילום: טלי מאייר
יסמין גואטה
יסמין גואטה

במאי האחרון, רגע לפני שהתמנה לשר אוצר, התייצב משה כחלון בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב כדי להעיד במשפט שמתנהל בין חברו, איש העסקים קובי מימון ופרודתו, כרמלה וילנסקי-מימון ונוגע לחלוקת הרכוש בין השניים.

המשפט הזה מתנהל בדלתיים סגורות מפני שמדובר בבית משפט לענייני משפחה שההליכים בו חסויים. ואולם, בשבוע שעבר התיר השופט יהורם שקד לפרסם חלקים מעדותו של כחלון הנוגעים לטיב יחסיו עם מימון ולעסקיו של מימון.

פחות מחודש אחרי העדות הזו, הודיע כחלון כי לא יעסוק במתווה הגז ויעביר את סמכויותיו בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו, וזאת לדבריו כי הוא מצוי בניגוד עניינים בשל קרבתו האישית למימון. "בעבר נמנע השר כחלון מעיסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה, ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי. זאת עקב קרבתו האישית לנושא (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום)". נכתב בהודעה שהוציא לתקשורת.

מהמהלך הזה של כחלון משתמע כי מימון הוא הבעלים של ישראמקו. ואולם, מימון טוען בתוקף כי הוא אינו משמש כיו"ר ישראמקו. בפועל מי שרשום כבעל השליטה בתאגיד אקויטל-ישראמקו שמחזיק ב-28.75% ממאגר הגז תמר הוא איש העסקים חיים צוף.

לשאלה אם מימון הוא הבעלים האמיתי של ישראמקו יש חשיבות גם בסכסוך עם פרודתו. אם מימון הוא בעל השליטה האמיתי בישראמקו, הרי שלפרודתו מגיע מחצית מרכושו, שהיקפו כמובן יגדל בהתאם.

אז מי בעל השליטה האמיתי בישראמקו? במהלך העדות נשאל כחלון על ידי עו"ד בועז בן צור שמייצג את וילנסקי-מימון על המעורבות של מימון בעסקים. כשבן צור תהה על כך שלמרות שחיים צוף הוא הבעלים הרשמי ומימון הוא השכיר, דווקא מימון הוא הדומיננטי, השיב כחלון: "אני יודע שקובי הוא מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שאני לא בקיא בהן, אבל יודע שהן חברות גדולות".

כחלון: "קובי אמר שהוא מתוסכל, שמדינת ישראל לא יודעת לטפל בעסקים גדולים"

עו"ד בן צור: "מר כחלון, שלום לך. בסעיף 1 לתצהירך אתה אומר שאתה מכיר את קובי מימון מזה 15 שנים. אני מבין שאתם חברים מאוד טובים".

כחלון: "כן".

עו"ד בן צור: "היכן ההיכרות? באילו נסיבות הכרתם?"

כחלון: "חבר משותף שהכיר ביננו כבר 15 שנה".

עו"ד בן צור: "מאז הקשר הדוק? הדוק למדי?"

כחלון: "הקשר טוב, חברי, גם בינינו וגם בין המשפחות".

עו"ד בן צור: "אני מבין, וזה רק בירור אינפורמטיבי כמובן, שמעת לעת הסתייעת בקובי מימון, בזמנו בפריימריס קודמים, ב-2003, 2006, נניח המשרדים שהיו באיירפורט סיטי".

כחלון: "השאלה מה זה 'הסתייעת'. אנחנו שכרנו את המשרדים באיירפורט סיטי. כמובן שילמנו לפי החוק".

עו"ד בן צור: "אתה אומר בתצהיר שלך שקובי היה מתוסכל מאוד מהיחס שבו זכה בישראל מהתקשורת ומהרשויות. אני רוצה קצת להרחיב בנושא הזה. קודם כל כשאתה מדבר על רשויות, לאיזה רשות אתה מתייחס?"

כחלון: תראה, אני מדבר על רשויות השלטון. בשנה הזאת היה את כל הסיפור של הגז, של התגלית, כל הנושא הזה של מתקן הנחתה, איפה לשים, איך לשים, כל הזמן חשב שהמדינה לא יודעת לטפל ולא מטפלת נכון, וגורמת נזקים למשק ולחברות שעומד בראשן.

"זה באמת היה התסכול הגדול שלו, הרגולציה מן הסתם. אז הרגולציה גם מאוד הכבידה והשפיעה עליו, ולזה הוא התכוון, וכמובן התקשורת. מה שראית, שגם אני חווה עכשיו. זה כל אחד שטיפה מפורסם- זו מנת חלקו.

עו"ד בן צור: "אני בכל אופן רוצה לדקדק בנושא. לפי הבנתי ממה שאתה יודע קובי הוא שכיר. עובד שכיר".

כחלון: מה שאני יודע, קובי הוא ראש קבוצה של הרבה חברות גדולות, והקשר שלי עם קובי הוא חברי. לא עסקי.

קובי מימון צילום: מוטי קמחי

עו"ד בן צור: "את חיים צוף אתה מכיר?"

כחלון: "כן".

עו"ד בן צור: "נפגשת איתו מפעם לפעם?"

כחלון: "כן".

עו"ד בן צור: "כי למעשה אתה יודע, באופן קצת משונה, דווקא חיים צוף זה הבעלים וקובי זה השכיר. וקובי הוא הדומיננטי. אז אתה גם יודע את הדבר הזה או שאתה לא יודע את היחסים ביניהם?"

כחלון: "אני יודע שקובי הוא מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שלא לא בקיא בהן, אבל יודע שהן חברות גדולות".

עו"ד בן צור: "ממה שאתה יודע, קובי הוא האדם הדומיננטי בקבוצה?"

כחלון: "כן, הוא דומיננטי מטבעו".

עו"ד בן צור: "כשאתה אומר שקובי היה מתוסכל מהיחס של הרשויות ואמרת שזה אפרופו תגלית הגז שהיתה. בזמנו היו פרסומים, בשנת 2010 על חקירות שמתנהלות כנגד קובי של רשויות. רשויות מס, רשויות להלבנת הון. את זה שמעת? בכל אופן זה דברים שהתפרסמו בעיתונות".

כחלון: "לא, לא שמעתי על דבר כזה. אני גם ממנו לא שמעתי על דבר כזה".

עו"ד בן צור: "ולא קראת את זה בעיתונות באותה תקופה? כחברים טובים אני מתכוון".

כחלון: "לא. לא. אני חושב שאם לקובי היו בעיות מהסוג הזה היינו מדברים עליהן, לפחות שאני הייתי יודע. לא. הוא מעולם לא דיבר על זה".

עו"ד בן צור: "זה מה שטיפה משונה, יכול להיות שזו המציאות. כי יש פרסומים למשל ב-TheMarker ובגלובס, ובחדשות האנרגיה על חקירות שמתנהלות עם רשויות, ובגלל זה הוא עוזב את הארץ. אלה הפרסומים שהיו. לא ראית את הפרסומים האלה?"

כחלון: "לא עסקתי בזה. גם מילאתי איזה שהוא תפקיד אז".

עו"ד בן צור: "וקובי, אני רוצה לחזור לעניין של הסיפור, מה שאתה אומר לנו, היחס הרגולטורי לנושא של הגז מאוד העציב אותו, הכעיס אותו. הוא כשכיר בכיר, זה מה שגורם לו לעזוב את הארץ בכעס, שהרשויות מתייחסות לתמלוגים בצורה א' או בצורה ב'? זה מה שגורם לאדם כזה לעזוב את הארץ בכעס?"

כחלון: "קובי אמר לי שהוא מתוסכל, שמדינת ישראל לא יודעת לטפל בעסקים גדולים, וגורמת לבריחה של אנשים. אני ניסיתי לשכנע אותו להישאר, ואני חושב שחבל שאחד כזה יעזוב את הארץ, אבל ברגע שהוא אמר שאלה הדברים שמפריעים לו, הדברים שלו מקובלים עליי".

חופשה משותפת בטוסקנה

צילום: אורה קורן

כחלון הגיע להעיד לבקשתו של מימון, והוא סיפר על החברות הטובה והארוכה ביניהם אשר כללה גם חופשה משותפת בטוסקנה יחד עם בנות הזוג. הוא סיפר גם על החלטתו של מימון לעזוב את הארץ בשל התסכול שלו מיחס הרשויות כלפיו.

עו"ד בן צור: "אתם הייתם יחד בטוסקנה נכון? אתה, אשתך, קובי וכרמלה"

כחלון: "נכון."

עו"ד בן צור: "כמה זמן היתה החופשה?"

כחלון: "שבוע, שמונה ימים".

עו"ד בן צור: "אני אקריא. אשתך כותבת לכרמלה - היי כרמלה, אלה מספרי הטיסות, הלוך, חזור, 11 באוגוסט, חזרה ב-18 באוגוסט, אני מבין שכרמלה עמדה עם אשתך בקשר בתיאום הנסיעה?"

כחלון: "כנראה, אם הן התכתבו, מן הסתם שכן"

עו"ד בן צור: "אתה לא זוכר שאתה מעורב בתיאום של הטיסה?"

כחלון: כיהנתי כשר בממשלה. באמת, עד היום אשתי עושה את כל הלוגיסטיקות.

עו"ד בן צור: "וידעת שקובי עוזב את הארץ. נכון?"

קידוח תמר. ישראמקו, מחזיקה 28% מהמאגרצילום: אלבטרוס

כחלון: "אני ידעתי שקובי עוזב את הארץ".

עו"ד בן צור: "ואמרת שהוא עוזב את הארץ בגלל שיש לו יחס לא טוב של הרשויות".

כחלון: "תסכול. אני מאמין לו".

עו"ד בן צור: "וחשבת שהוא עושה עסקים חדשים בחו"ל, או שהוא הולך בעניין רכוש קיים, מה אתה ידעת?"

כחלון: "אני ידעתי שהוא הולך לעשות עסקים בחו"ל".

עו"ד בן צור: "איזה עסקים? הרי יש לו פה עולם ומלואו של 30 שנה, 40 שנה".

כחלון: "קובי אמר לי שהוא הולך לעשות עסקים בחו"ל, לעשות לביתו".

עו"ד בן צור: "זה לא פוליטיקאי. קובי הוא איש עסקים. פוליטיקאים עושים לביתם. איש עסקים לא צריך לעשות לביתו. הוא עושה כל יום לביתו. מגיל 16 מכר תמונות".

כחלון: "הוא אמר, אני נוסע לחו"ל לעשות עסקים. זהו 'נמאס לי. קשה לי פה. מכביד עליי הרגולציה. אני רוצה לעשות עסקים בחו"ל. לעשות לביתי"'.

קובי מימון מיוצג על ידי עוה"ד פנחס רובין, ירון אלכאוי ואמנון ביס ממשרד גורניצקי ושות'. כרמלה וילנסקי-מימון מיוצגת על ידי עורכי הדין בועז בן צור ותומר שקרצי.

גורמים המקורבים לשר האוצר מסרו כי השר כחלון שמח מאוד על פרסום עדותו. "חשוב שהציבור ידע שמה שאמר השר בעדות בבית המשפט בדלתיים סגורות אמר גם בפומבי. כמו כן, העדות מסבירה בבירור מדוע נקבע כי השר לא יוכל להיות מעורב בנושא הגז הטבעי. זאת, על מנת למנוע אפילו מראית עין ציבורית של ניגוד עניינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון