סוף לפרשות המביכות בשוק ההון? הפיקוח על רואי החשבון יוצא לדרך

למרות התנגדותה של מועצת רואי החשבון, פורסמה אתמול טיוטת חוק להקמת גוף פיקוח על משרדי ראיית חשבון המבקרים חברות ציבוריות ■ הגוף יפקח על עבודת הביקורת של הפירמות, של עובדיהן ושל שותפיהן - ותהיה לו סמכות לקבוע עיצומים כספיים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בעשור האחרון נקשרו שמות של משרדי רואי חשבון מובילים בישראל בשורה של פרשות חשבונאיות מביכות, ובטענות כי הדו"חות שעליהם חתמו אינם משקפים באופן נאות עסקות ונתונים מהותיים של החברה המבוקרת. רק בשנה וחצי האחרונות אפשר למנות כמעט 40 טעויות שבגינן תוקנו דו"חות כספיים - למשל בדיווחים של אפריקה תעשיות (ביחס לחברה הבת נגב), דור אלון אנרגיה, טלדור מחשבים ודורי בנייה. על רקע זה יצאה אתמול לדרך חקיקה שמטרתה לפקח על רואי החשבון - שומרי הסף החשובים ביותר בשוק ההון.

רשות ניירות ערך פירסמה טיוטת חוק להקמת גוף פיקוח על משרדי רואי חשבון המבקרים חברות ציבוריות - שוק ריכוזי למדי, שבו חמשת המשרדים הגדולים מבקרים את הדו"חות הכספיים של 86% מהחברות הציבוריות בישראל. נכון להיום, אין לרשות סמכות פיקוח ישירה על עבודת רואי החשבון המבקרים חברות ציבוריות, והסמכויות בעניין זה נתונות למועצת רואי החשבון. הסמכות היחידה מצד הרשות היא עקיפה, בהתייחס לדו"חות כספיים מסוימים של חברה ציבורית מסוימת.

שמואל האוזרצילום: דניאל בר און

גוף הפיקוח שיוקם, שהוא בלתי־תלוי וללא כוונת רווח, ימנה שבעה חברים. ארבעה ימונו על ידי יו"ר רשות ניירות ערך, אחד על ידי המפקח על הבנקים, אחד על ידי הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, ואחד על ידי שרת המשפטים.

ההצעה פורסמה להערות הציבור כבר לפני חמש שנים, ולאחר דיונים גובשה ההצעה הנוכחית, בלא שהושגו הסכמות מצד לשכת רואי חשבון. בשלב הבא, אחרי השלמות ניסוחים, תובא הטיוטה, שנוסחה על ידי רו"ח רון עמיחי, רו"ח זיו כהן ועו"ד חנוך הגר, בחודשים הקרובים לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, ואחרי אישורה היא תונח על שולחן הכנסת.

המודל שיו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, מעוניין לאמץ הוא המודל האמריקאי, שלפיו הוקם ב–2002 גוף פיקוח בלתי־תלוי על רואי החשבון המבקרים תאגידים ציבוריים (PCAOB). גוף זה החליף את לשכת רואי חשבון בארה"ב, שפעלה כגוף המפקח על עצמו בדרך של סקר עמיתים.

בישראל, לשכת רואי חשבון הקימה ב-2004 את המוסד לסקירת עמיתים, שמטרתו לבצע בדיקת של הפירמות. לטענת הרשות, המטרה לא הושגה - בשל התלות של המוסד ברואי החשבון (הלשכה היא בעלת השליטה במוסד, והסוקרים עצמם הם רואי חשבון העובדים או שותפים במשרדי ראיית החשבון הנבדקים), וכן בשל היעדר סמכות לאכיפה וענישה, וחוסר בסמכות חוקית להתקנת תקנים

"מודל הפיקוח האירופי מתאים יותר"

גוף הפיקוח יקבע תקני ביקורת וכללים בתחום בקרת איכות ואי־תלות בתהליך הביקורת של הפירמות. בין השאר, הוא יפקח על עבודת הביקורת של פירמות ראיית החשבון, של עובדיהן ושל שותפיהן. הגוף יקבע כללים בדבר תכנון, תכיפות, עיתוי וביצוע הביקורות ותהיה לו סמכות לקבוע עיצומים כספיים על מי שיפר את הוראות החוק החלות לגביו.

סכום העיצום הכספי שיוטל על ידי גוף הפיקוח על משרד רואי חשבון יהיה עד שיעור מסוים מסך ההכנסה השנתית בשנת הכספים האחרונה. על שותף יוטל עיצום עד 250 אלף שקל, ועל עובד - עד 50 אלף שקל. סכומים אלה יוכלו להגיע במקרים מסוימים, באישורים מיוחדים, עד תקרה של 2 מיליון שקל. נוסף על כך, סנקציות חמורות יותר, כמו הרחקה מהמקצוע ועיצום כספי גבוה יותר, יוכלו להיקבע על ידי גוף חיצוני שיתופי, שיוקם - לפי השאיפה - עם מועצת רואי החשבון.

נשיא לשכת רואי חשבון, דודי גולדברג, מסרב לקבל את מודל הפיקוח האמריקאי שהציע האוזר. לדבריו, "בארה"ב אין מועצת רואי חשבון. למועצת רואי חשבון ניתנו סמכויות על מקצוע ראיית החשבון - משמעת, שפיטה וענישה - וללשכת רואי חשבון ניתנו הסמכויות להתקין תקינה בביקורת.

"האוזר מבקש, על פי המודל האמריקאי שהציע בטיוטה (טיוטה קודמת של הצעתו; א"נ), להקים מוסד פיקוח בשליטתו המעשית שייטול את הסמכויות על רואי חשבון, לרבות את התקינה בביקורת והמשמעת, ויוכל אף לקבוע את כשירותו של משרד רואי החשבון ולהטיל קנס כספי לא סביר. לא ייתכן שרשות ניירות ערך גם תפקח, גם תתקין תקינה בביקורת, גם תקבע את כשירותו של רואה החשבון וגם תקבע את הענישה - זהו מצב של ניגוד עניינים.

"לשכת רואי חשבון הגיבה לפני יותר משנה לטיוטת התזכיר של האוזר, ואף הציעה לבחון מודל פיקוח הקיים במדינות באירופה שבהן קיימת מועצת רואי חשבון, ולכן המודל מתאים לישראל. הפיקוח הוא תחת משרד המשפטים ומשרד האוצר, ולא בשליטת רשות ניירות ערך. מ–2004 קיים מוסד הפיקוח לסקירת עמיתים שהוקם בשיתוף עם יו"ר רשות ניירות ערך דאז, משה טרי, ומכהנים בו תשעה דירקטורים חיצוניים נציגי הרגולטורים השונים. לצערי, האוזר מתעקש על המודל האמריקאי. לשכת רואי חשבון תבחן את הטיוטה ותיתן את התייחסותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה