החל בינואר 2016 |

תושבים חוזרים ועולים יצטרכו לדווח על נכסים והכנסות בחו"ל

מומחים למיסוי מספרים על לקוחות שבעקבות התיקון המוצע בחוק ההסדרים מוותרים על התוכנית לחזור או לעלות לישראל ■ אחרים דווקא מקדימים את הגעתם

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בספטמבר 2008 יצאה לדרך רפורמה שנועדה לעודד עלייה לישראל וחזרה של ישראלים החיים בחו"ל. הרפורמה הרחיבה את הקלות המס לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ותיקים, וקבעה פטור ממס ומדיווח על נכסים והכנסות שמקורם מחוץ לישראל לתקופה של עשר שנים. ההטבה חלה על כל סוגי ההכנסות, ובהם משכורת, עסק, עבודה, ריבית, דיווידנד, שכירות ותמלוגים, וכן על רווחי הון ממכירת נכסים בחו"ל. כעת שוקלת הממשלה לשנות את ההטבה בחוק ההסדרים.

לאחר התיקון ב–2008 הודיעה רשות המסים כי "הרפורמה מעניקה הזדמנות מיוחדת וכדאית לעלות לישראל, ומציעה מסלול חדש לחזרה הביתה למאות אלפי ישראלים החיים בחו"ל. תוכנית תקדימית זו היא נדבך מרכזי במאמצים להגדיל את מספר האנשים הבוחרים בישראל כמרכז חייהם". בשבע השנים שחלפו מאז, נעשו כמה ניסיונות להכניס שינויים בהטבה, האחרון שבהם בחוק ההסדרים של 2013.

עולים חדשים מצפון אמריקה יורדים מהמטוס בנמל התעופה בן גוריון צילום: גיל כהן מגן

פרק המס בחוק ההסדרים החדש, שכבר עבר בממשלה בתחילת אוגוסט ושצפוי לעלות מחר על שולחנה של ועדת השרים המיוחדת לעניין התוכנית הכלכלית לשנים 2015-2016, כולל תיקון להטבה שעשוי לגרום להיסוס בקרב מי שתיכננו לעלות לישראל או לשוב אליה לאחר שהות ארוכה בחו"ל. לפי ההצעה, המדינה תוכל לקבל מידע על נכסים והכנסות של עולה חדש ושל תושב חוזר ותיק (מי ששהה מחוץ לישראל לפחות 10 שנים רצופות), כולל נכסים ופעילות של חברה שהשליטה בהם נעשית מישראל, וכן על נאמנות שיצר עולה חדש או תושב חוזר או שהוא הנהנה בה. השינוי יחול לגבי כל עולה שיהיה לתושב ישראל בינואר 2016, או תושב חוזר ותיק שיחזור החל במועד זה.

נוסח ההצעה קובע שני שלבים בחובת הדיווח. הראשון יחול מיום הגעתו של העולה או התושב החוזר לישראל ועד תום שנת המס הבאה, ובו למנהל רשות המסים תהיה הסמכות לדרוש את המידע אם תוגש בקשה לחילופי מידע בהתאם להסכם בינלאומי.

לאחר תקופה זו, כל עולה חדש יידרש להגיש דו"ח על כל הכנסותיו שמקורן מחוץ לישראל. גם במקרה של חברה שהשליטה והניהול בה נעשים מישראל בידי עולה חדש או תושב חוזר, בשנה הראשונה הדיווח יהיה על פי דרישה בהתאם להסכם בינלאומי, ולאחר מכן הדיווח יהיה חובה.

"מתלבטים בין 
ישראל לבריטניה"

אבי נוב, עו"ד המתמחה במיסוי בינלאומי, שרבים מלקוחותיו הם עולים חדשים ותושבים חוזרים, מציין כי ידוע לו על אנשים רבים שתיכננו לחזור לישראל או להגר אליה, וכעת הם מצהירים שאם החוק יעבור, הם עשויים לשנות את תוכניותיהם. "הייתי באחרונה בדרום אפריקה, ושמעתי לא מעט משפחות שסיפרו כי הן מתלבטות בין מעבר לישראל למעבר לבריטניה, שכן משטר המס בבריטניה מעניק פטור על דיווח הכנסות ונכסים בחו"ל. זה לא הגיוני מבחינתם לבוא לישראל".

אבי נובצילום: דבורה נוב

מצד שני, נוב מספר על אנשים שחיים בחו"ל ושתיכננו לחזור לישראל או לעלות אליה וכעת שוקלים להקדים ולעבור לפני ינואר 2016, מועד כניסת התיקון לתוקף. לדבריו, "אפשר לצפות לרכבת של עולים חדשים ושל תושבים חוזרים ותיקים בתקופה שעד ינואר".

עו"ד ירון זאבי, המתמחה במיסוי ומלווה תושבים חוזרים ועולים חדשים, טוען כי השינוי המוצע בעייתי ביותר, ומעורר תרעומת קשה ואי־ודאות בקרב מי ששוקלים חזרה לישראל או עלייה. "התיקון המוצע משנה, פעם נוספת, את הזכויות המוקנות לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ותיקים, ותורם לחוסר האמון של תושבי החוץ במשטר המס בישראל. נראה גם כי יש פער מהותי בין התכלית לכאורה של התיקון, שהיא יישור קו עם מדינות אחרות במסגרת הסכמי חילופי מידע בינלאומיים, לבין הסמכויות שנטלה לעצמה רשות המסים בשלילה הגורפת של הפטור מדיווח".

זאבי טוען כי רשות המסים מנצלת את הצורך לספק מידע למדינות אחרות כדי לאסוף מידע על תושבים חוזרים ועולים חדשים בתקופה שבה הם פטורים ממס, וזאת לכאורה כדי להרחיב את בסיס המידע שלה לגבי אותם אנשים. "אין להתפלא כי הדבר מעורר חשש ועלול למנוע מאנשים מסוימים להעתיק את מרכז חייהם לישראל".

"חשופים לביקורת 
של רשות המסים"

יש לציין כי התיקון משנה את חובת הדיווח בלבד, ולא את הפטור ממס שלו זכאי העולה לפי החוק. אם כך, מדוע חובת הדיווח מרתיעה את אלה שמתכננים לעבור לישראל? נוב מסביר כי מלבד הביורוקרטיה והעלויות של הגשת דו"חות, תושבים חוזרים ותיקים חוששים שעם חשיפת המידע עליהם למס הכנסה הם יזומנו לתשאול.

עולים חדשים מגיעים מצרפת, ב-2007צילום: דורון גולן / ג'יני

"אם התיקון ייכנס לתוקף, רשות המסים תוכל לשלול גם רטרואקטיבית הטבות מתושבים חוזרים ועולים חדשים שהיא תקבע שאינם עומדים בקריטריונים השונים", אומר נוב. "אנשים מסוימים הם גבוליים מבחינת הזכאות להטבות. עד כה הם הסתמכו על חוות דעת משפטיות, ובהתאם לכך דיווחו או לא דיווחו על הכנסות בחו"ל, וכעת הם חשופים לבדיקה של רשות המסים".

ההצעה קובעת עוד כי חברה שהשליטה בה וניהולה מופעלים מישראל בידי עולה או תושב חוזר תידרש לשמור את כל התיעוד החשבונאי לפי עקרונות חשבונאיים מקובלים. תיקון נוסף נוגע לסעיף הקיים כיום בחוק ולפיו רשאי שר האוצר, באישור ועדת הכספים של הכנסת, להאריך את תקופת ההטבות בעשר שנים נוספות, אם העולה ביצע השקעה משמעותית בישראל. סעיף זה חוקק ב–2009, אך מאחר שעד כה לא הותקנו תקנות ליישומו ואין כוונה להתקין כאלה, מוצע לבטלו.

ההצעה עדיין עשויה לעבור שינויים לפני שחוק ההסדרים יונח על שולחן הכנסת, ב–31 באוגוסט, ויגיע להצבעה בקריאה הראשונה, ב–2 בספטמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?