העצורים בפרשת ישראל ביתנו: אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל מעצ לשעבר והלוביסט ישראל יהושע

העצורים הנוספים: שי ברס, מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר ושאול מזרחי, יו"ר החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

התפתחות חדשה בפרשת השחיתות בישראל ביתנו: יחידת להב 433 של המשטרה עצרה אתמול בפעם השנייה את אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל נתיבי ישראל (מעצ) לשעבר וכן את מחליפו במעצ, שי ברס, שפרש מתפקידו באחרונה ושמו לא נקשר עד כה בפרשה. בנוסף נעצר אתמול שוב גם הלוביסט ישראל יהושע וכן יו"ר החברה למשק וכלכלה, שאול מזרחי. בית המשפט השלום בראשון לציון האריך אתמול את מעצרו של יהושע בארבעה ימים ואת מעצרם של כל אחד משלושת האחרים בשלושה ימים.

בדיון בבית המשפט אתמול ניסו הסנגורים של החשודים לדלות מנציגי המשטרה פרטי מידע אודות ההתפתחויות בחקירה שהובילו למעצרים המחודשים. נציג המשטרה אמר בדיון כי מדובר בהתפתחויות של שלושת הימים האחרונים. "כשאני אומר התפתחות, זה לא רגע ספציפי ביממה שבו בת קול יוצאת ומכריזה את חומר הראיות, אך בהחלט אקט מסוים שאירע לפני כמה ימים", הסביר רפ"ק אסף ולפיש.

צילום: ניר קידר

השופט מנחם מזרחי, שדן בהארכת בהארכת המעצר, לא קיבל את הטענות האלה. לאחר עיון בחומר החקירה שהוגש לו, הוא הדגיש כי "מדובר, למעשה באירוע חקירתי שנולד כבר בינואר 2015, שתוצאותיו נמסרו כבר בפברואר 2015". לדברי השופט, "חומר הראיות החדש שנאסף אינו מן העת האחרונה, אלא שייתכן שעיבוד החומר, תוך קבלת החלטות, והגעה למסקנות, הוא זה שנעשה בימים האחרונים". לדבריו, עצם העובדה שהמשטרה הגיעה למסקנה שתמונת השוחד בעלת היקף נכבד הרבה יותר מכפי שהסתבר מלכתחילה, בהחלט מחייבת חקירה עד תום, אך לא בהכרח בתוך תקופת מעצר.

בסופו של דבר החליט השופט על הארכת המעצר, מכיוון שקבע כי פעולות החקירה שהתבקשו על ידי המשטרה, ושפורטו בדו"ח הסודי שהוגש לו, מחייבות להעניק לה מספר ימים מצומצם, שבמסגרתו יבוצעו פעולות החקירה.

שאול מזרחי (מימין) ושי ברס צילום: ניר קידר

תת-פרשה חדשה

ההתפתחות האחרונה שבגינה התבקש המעצר נוגעת לתת־פרשה חדשה בתוך פרשת השחיתות הגדולה בישראל ביתנו. בפרשת ישראל ביתנו המרכזית נחקרים חשדות לקיומה של שיטת פעולה מאורגנת, שלפיה בכירים בשירות הציבורי בעבר ובהווה העבירו במסגרת תפקידם הציבורי סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין. זאת, בתמורה למתן טובות הנאה לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים ותשלומים.

גם בפרשה הזאת נקטו החשודים על פי החשד בשיטת פעולה דומה, של העברות כספים קואליציוניים בתמורה לשוחד. יהושע היה על פי החשד אחד הגורמים המקשרים בין במעורבים בפרשה. במשטרה סבורים כי הוא השתמש בקשריו ותפקידו כדי להעביר כספים קואליציוניים לידי רשות ציבורית. חלק מהכספים שימשו לפרויקטים חוקיים, אך ההוצאות בגינם נופחו, כדי שיוכלו לגזור מהם קופון - וחלקם היו תשלומים פיקטיביים.

על פי ממצאי החקירה, חלק מהכספים עברו דרך מעצ וחלקם דרך רשויות אחרות. ויז'ניצר - שהתפטר לפני כחצי שנה מתפקיד יו"ר נ.ת.ע ברקע החשדות למעורבותו בפרשת ישראל ביתנו - ניהל על פי החשד את העברת הכספים דרך מעצ, וכך גם ברס, מחליפו בתפקיד. הכספים בסופו של דבר נכנסו לכיסם.

ויז'ניצר, ברס ויהושע חשודים בביצוע עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. מזרחי לא חשוד בשלב זה במעורבות בהעברות הכספים, אלא בשיבוש הליכי משפט.

במהלך הדיון בבית המשפט אתמול טען עו"ד נתי שמחוני, שמייצג את ויז'ניצר, כי במעצרו הקודם הוא שהה תשעה ימים בתנאים קשים בבית המעצר ניצן, ובמשך כל הזמן הזה המשטרה חקרה אותו פעם אחת בלבד - במשך חצי שעה. "בכל שאר הזמן הוא שכב שם כאבן שאין לה הופכין", הדגיש. "בכל תשעת הימים האלה, למרות שלפי עמדת המשטרה היו חשדות למכביר, הם לא ניצלו את התקופה שבית המשפט נעתר לה והם גם שמו אותו בתא אחד ביחד עם יהושע".

פרשת שחיתות מהגדולות ביותר

פרשת השחיתות שכונתה פרשת ישראל ביתנו התפוצצה בדצמבר 2014. אז נעצרו יותר מ–30 חשודים במעורבות בפרשה, בהם חברת הכנסת וסגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, ושר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב.

קירשנבאום, שפרשה מאז מהחיים הפוליטיים, התנהלה על פי החשד באופן שיטתי יחד עם כפופים לה ועם עובדי ציבור אחרים בתמורה לטובות הנאה אישיות לה ולאנשים שהיא חפצה ביקרם, תוך שימוש בכספי ציבור. מיסז'ניקוב קיבל על פי החשד שוחד בתמורה להעברת תקציבים לגופים שונים בתקופה שהיה שר התיירות. הוא חשוד גם בתיווך לשוחד בכמה פרשות נוספות ובכך שהטה מכרזים בסכום של מיליוני שקלים למקורביו.

מעורבים נוספים שנעצרו הם דאוד גודובסקי, יו"ר מטה ישראל ביתנו, שחשוד בשוחד ובסיוע לקבלת כספים במרמה, בהיקפים כספיים עצומים; ורמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות, שעל פי החשד קיבל שוחד במסגרת תפקידו ותיווך בשוחד בכמה הזדמנויות עבור גורמים שונים במשרדי ממשלה.

בין המעורבים גם ראשי מועצות מקומיות, שעל פי החשד נתנו שוחד בתמורה לקבלת תקציבים. ביניהם: דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית, מרדכי דהמן, ראש המועצה האזורית מגילות, וגרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון. במאי הותר לפרסום כי מסיקה נהפך לעד מדינה.

בנוסף למסיקה נעצרו גם בעלי תפקיד נוספים בחברה לפיתוח השומרון - חיים בן שושן ואפי פלס. על פי החשד, בן שושן ופלס נתנו שוחד, יחדיו ולחוד, לקירשנבאום ולאחרים ובתיווכם של אחרים. בנוסף חשודים בן שושן ופלס בקבלת דבר במרמה, גניבה בידי עובד ציבור, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד בהיקף של מאות אלפי שקלים.

מראשיתה נוהלה החקירה בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. בחודשים האחרונים ניהלה להב 433 את החלק הגלוי שלה. מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הודה בעבר כי למשטרה יש שישה עדי מדינה בפרשה - והבטיח כי חומרי החקירה יוגשו לפרקליטות כבר במאי האחרון. ואולם למרות זאת, גם כיום, שלושה חודשים אחרי, החקירה טרם הסתיימה.

במשטרה אומרים כי מדובר באחת הפרשות בהיקף הגדול ביותר שנחקרו עד כה, שבה מעורבים חשודים מכל השכבות והמעגלים. אחד המאפיינים שלה הוא מעגלי תמיכה, כיסוי, הסתרה וגיבוי הדדי במנגנונים ציבוריים, בדומה להתנהלותם של ארגוני הפשיעה.

המעצרים אתמול בוצעו בעקבות התפתחות בחקירה. בנוסף למעצרים, עיכבה המשטרה כמה מעורבים, שחלקם נחקרו באזהרה. כמו כן ערכה המשטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם ותפסה מסמכים, נכסים וחשבונות לצורך בקשת חילוט.

ישראל יהושע מיוצג על ידי עו"ד מיכה פטמן. אלכס ויז'ניצר מיוצג על ידי עו"ד שמחוני ועו"ד אילנה זיבנברג. שי ברס מיוצג על ידי עו"ד גליה כהן ועודד גזית. שאול מזרחי מיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות