איך הרוויח יעקב פרי 11 מיליון שקל ביום אחד - ולמה הוא צריך להחזיר מיליון

חברת הארנק של ח"כ יעקב פרי הרוויחה בעשור שעבר יותר מ-11 מיליון שקל ממימוש אופציות מחברת ליפמן ■ פרי טען כי על החברה לשלם מס של 25%, אך בית המשפט קיבל את עמדת רשות המסים 35%

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה באחרונה ערעורים של ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) בנוגע לתשלומי מס על הרווח ממימוש אופציות מחברת ליפמן. פרי הועסק בחברה בעשור שעבר במשרה חלקית כיו"ר, תמורת תשלום של 42 אלף שקל בחודש והקצאת אופציות.

פרי פעל בליפמן באמצעות חברת ארנק בשם "פרי יעקב שירותי ניהול בע"מ", המוחזקת על ידיו ועל ידי אשתו לשעבר עדנה (פרי מחזיק 51%). ב–2003 הוקצו לחברת הניהול 120 אלף אופציות לרכישת מניות ליפמן וב–2004, בעקבות פיצול מניות ליפמן, היא היתה זכאית לרכוש 240 אלף מניות מכוח 
האופציות שקיבל.

ח"כ יעקב פריצילום: תומר אפלבאום

בסוף 2004 מימש פרי, באמצעות חברת הארנק, יותר ממחצית האופציות: הוא רכש באמצעות החברה 150 אלף מניות של ליפמן תמורת 5 מיליון שקל ומכר באותו יום את המניות תמורת 16.2 מיליון שקל. כלומר, הוא הרוויח מהפעולה כ–11 מיליון שקל. ככל הידוע, במאי 2005 הוא מימש באמצעות החברה 50 אלף אופציות נוספות, וב–2006 - בעת רכישת ליפמן על ידי וריפון - הוא נותר עם 40 אלף אופציות. לפי פסק הדין, גם ב–2006 הוא מימש אופציות למניות ומכר את המניות (אין פירוט לגבי הרווח).

הוויכוח שמתנהל בשנים האחרונות בין פרי לרשות המסים היה כיצד יש למסות את הרווח. לפי פרי, מדובר ברווח הון החייב במס של 25% (לפי סעיף 102 לפקודת מס הכנסה). עם זאת, פקיד השומה קבע כי מדובר בהכנסה מעסק החייבת במס חברות - שהיה 35% ב–2004 - לפי סעיף 3(ט) לפקודה. כלומר, הפער בין הצדדים לגבי האופציות שמומשו ב–2004 היה 10% - יותר ממיליון שקל.

אלטוביה לא קיבל את הטענות של פרי וקבע כי החברה לא יכולה להיחשב כעובדת ולהיכלל בגדר סעיף 102 לפקודה. לדבריו, בהסכם עצמו כתוב כי שירותי הניהול יינתנו באופן אישי על ידי פרי; והצדדים להסכם, ליפמן ופרי, לא התכוונו שהחברה עצמה תספק לליפמן שירותי ניהול אלא על ידי או באמצעות פרי, ואם היו מעוניינים בכך לא היתה מניעה חוקית לעשות כן, ומשלא עשו כן - אין אלא להניח שלא התכוונו לכך. לכן הסעיף שיחול הוא 3(ט) - כלומר מדובר בהכנסה לפי סעיף 2(1) לפקודה - כפי שחברת הניהול הסכימה בעצמה במסמך שעליו חתמה ולפניו הענקת האופציות נעשית לפי 
סעיף 3(ט) לפקודה.

לדברי עו"ד אלכס שפירא, מומחה למסים, מפסק הדין עולה לכאורה, כי פקיד השומה לא תקף את עצם השימוש שפרי עשה בחברת ארנק לצורך מתן שירותי הניהול לליפמן. ככל שאכן פקיד השומה לא טען זאת, הדבר עשוי לשמש נישומים אחרים המנהלים דיון עם פקיד השומה בנושא חברות ארנק בטענה של אפליה בלתי־מוצדקת.

לפני שעבר לחיים הפוליטיים כיהן פרי, ראש השב"כ לשעבר, בשלל משרות רווחיות, כאשר המשמעויות שבהן היו יו"ר בנק המזרחי טפחות ומנכ"ל חברת סלקום. הוא אף שימש יועץ ודירקטור בחברות רבות. בספטמבר 2013, בכהונתו כשר המדע, הגיש פרי הצהרת הון למבקר המדינה יוסף שפירא שלפיה הונו נאמד ב-12-10 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים