הותר לפרסום |

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נעצרו בחשד להעלמת מסים בסך 25 מיליון שקל

אלי אלעזרא, יו"ר דירקטוריון אלבר, המנכ"ל אורן אלעזרא וסמנכ"לית הכספים אירית פרנקו שוחררו בערבות ■ השלושה חשודים בהונאה של "הנמכת מחיר", כלומר הצהרות כוזבת על שוויים האמתי של רכבים, במטרה להפחית את תשלום המס

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

אלי אלעזרא, יו"ר חברת הליסינג אלבר, אורן אלעזרא, מנכ"ל החברה ואחיינו של בעל השליטה, ואירית פרנקו, סמנכ"לית הכספים של החברה, נעצרו בחשד לביצוע הונאה שכללה העלמת מסים בסך 25 מיליון שקל - כך הותר לפרסום היום (ב'). שופטת בית משפט השלום בחיפה, איילה הוך, קיבלה את בקשת רשות המסים והורתה על שחרורם בערבות בתנאים מגבילים.

שלושת המנהלים הבכירים הובאו הבוקר לבית המשפט במסגרת חקירה שמנוהלת במחלקת החקירות מכס ומע"מ חיפה, בשיתוף עם בית מכס מרכז, בחשד לביצוע עבירות מסוג פשע על פקודת המכס, פקודת היבוא והיצוא, חוק מס קנייה וחוק איסור הלבנת הון. הרשות חושדת כי אלבר ניהול ציי רכב, שהינה חברה בת של אלבר הבורסאית, הגישה מסמכים כוזבים למכס וביצעה "הנמכת מחיר" במהלך יבוא מקביל של רכבים לישראל. הכוונה ב"הנמכת מחיר" היא הצהרות כוזבת על שווים האמתי של הרכבים, במטרה להפחית את תשלום המס, בסכומים של מיליוני שקלים.

צילום: עופר וקנין

במהלך החודשים האחרונות מבצעת רשות המסים פעילות אכיפה מוגברת ברחבי הארץ כנגד תופעת הנמכת מחירי המכירה של רכבים בייבוא אישי, שנהפכה לתופעה נפוצה. לפי הערכות, הנמכת המחיר על ידי היבואנים גורעת עשרות מיליוני שקלים מדי שנה מקופת המדינה, ויחידות האכיפה במכס פועלות רבות למיגורה.

רוכשים מדילרים, ולא מספקים

בבקשות המעצר שהוגשו לבית המשפט, נכתב כי אלבר החלה בחודש אפריל 2014 ביבוא מקביל של מארה"ב של מכוניות מתוצרת הונדה, טויוטה ולקסוס. על פי החשד, החברה רכשה את הרכבים מדילרים שונים בארה"ב ולא מסוכן מורשה. על מנת לעקוף עובדה זו, החברה הציגה לרשויות בישראל מסמכים כוזבים ו/או מזויפים של חברה אמריקאית העוסקת במסחר בכלי רכב והעומדת בקריטריונים הנדרשים לצורך קבלת היתר יבוא מקביל, אך בפועל חברה זו לא ביצעה, לפי החשד, כל פעילות עסקית מול החברה. לפי החשד, יובאו על ידי חברת אלבר בדרך זו כ-1,500 מכוניות בסכום של כ-150 מיליון שקל. בנוסף, על פי החשד החברה ביצעה הנמכות בערך המכוניות ובכך התחמקה מתשלום מסי יבוא בסכום של כ-25 מיליון שקל.

אתמול ביצעו חוקרי הרשות חיפושים במשרדי החברה, במסגרתם נתפסו מסמכים רבים וחומרי מחשב המחזקים את החשדות כנגד החברה והמעורבים. בתום החיפוש, עוכבו לחקירה בכירים בחברה ובהם שלושת החשודים שהובאו היום לבית המשפט. במחלקת החקירות מכס ומע"מ חיפה ניהלו חקירה סמויה וביום חמישי, 16 ביוני, הפכה החקירה לגלויה עם מעצרם של שני מעורבים, ובהם בכיר לשעבר בחברה.

רשות המסים ביקשה מבית המשפט להטיל איסור פרסום על כולל על הפרשה, החקירה והמעורבים בה מחשש לשיבוש הליכי החקירה. ואולם ברשות הסבירו אמש, כי עם התפתחות החקירה, לאחר חקירתם של מעורבים ועדים רבים, פחת החשש לשיבוש הליכי חקירה. מאחר שמדובר בחברה ציבורית הנסחרת בבורסה, פנתה הרשות לבית המשפט בבקשה להתיר את הפרסום.

אג"ח, חברת ביטוח, וחברים בכנסת ובמשטרה

אלבר, שנמצאת בבעלותו המלאה של אלעזרא, עוסקת בהחכרה תפעולית של כלי רכב (ליסינג תפעולי), השכרת רכב לזמן קצר, ומכירת רכב, בין היתר באמצעות יבוא מקביל. החברה נחשבת לשחקנית גדולה בשוק מכירות ה"יד ראשונה אפס קילומטרים" הודות לפריסת סוכנויות ארצית רחבה. בנוסף, החברה מעמידה שירותי דרך וגרירה ושרותי מוסך ללקוחות שונים.

את הרבעון הראשון של 2015 סיימה אלבר ברווח של 13.2 מיליון שקל, בהמשך לרווח של כ-38 מיליון שקל ב-2014. בדיווח מיוחד שהוציאה לבורסה נמסר כי "החברה סבורה כי לחשדות הנ"ל אין בסיס ממשי, וייתכן אף שמקורם בגורמים אשר מטרתם למנוע קיומה של תחרות. עם זאת, בשלב זה החברה אינה יכולה להעריך את השפעת החקירה על החברה, על תוצאותיה ועל מצבה, אם בכלל".

מניותיה של אלבר אינן סחירות בבורסה, ואולם לחברה 7 סדרות אג"ח בסכום כולל של כ-1.5 מיליארד שקל. הבוקר (ב'), סדרות איגרות החוב יג' (צמודה למדד) ו-יד' (שקלית), שבהן מרוכז עיקר החוב של החברה - יורדות במסחר בכ-1%. שתי הסדרות, שנושאות דירוג A3 ממידרוג (בינוני גבוה), נסחרות בתשואה לפדיון של 1.5% ו-3.4% בהתאמה.

פרט לאלבר, אלעזרא שולט בהכשרה חברה לביטוח, העוסקת בביטוח כללי וביטוח חיים. האחזקה נעשית באופן ישיר ובאמצעות אלעזרא החזקות, שלה אג"ח סחירות בסכום של כ-300 מיליון שקל. הכשרה היא חברת ביטוח קטנה יחסית, המנהלת נכסים בסכום של כ-7 מיליארד שקל. לחברה אג"ח בשווי של כ-250 מיליון שקל. בנוסף, אלעזרא מחזיק בחברת הבנייה אפרידר, העוסקת בייזום, בציוע, שיווק ומכירה של יחידות דיור למגורים ושטחי סחר.

הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, סירבה להתייחס למעצרו של אלעזר. ואולם, סביר להניח שבמשרד עוקבים אחרי הפרשה שנהפכה לגלויה רק הבוקר, ובמידה ויידרשו לפעול – יממשו את סמכותם ויפרידו בין החברה לבין בעל השליטה. אלעזרא מכהן כיום כיו"ר של חברת הביטוח.

עם או בלי קשר לחקירת המתנהלת, בשבוע שעבר הודיעה אלעזרא החזקות על הפסקת בדיקות נאותות לחברת התדלוק טן, שבבעלות איש העסקים המסובך אליעזר פישמן (החברה משועבדת לאחד הנושים הגדולים של פישמן – בנק הפועלים). אלעזרא היה מעוניין לרכוש את טן כדי ליצור סינרגיה עם פעילות הרכבים והביטוח שלו, אך הוא לא הסכים לשלם את המחיר שדרשו פישמן והפועלים.

בחודש ינואר האחרון הודיעה אלבר כי המנכ"ל ינון עמית מסיים את תפקידו, ובמקומו מונה אורן אלעזרא, אחיינו של בעל השליטה. אלעזרא (32) האחיין כבר מונה ב-2011 לתפקיד מנכ"ל אלעזרא אחזקות, על אף גילו הצעיר מאוד. "אורן מזכיר לי את עצמי בגיל 24 כשמוניתי למנכ"ל החברה הכלכלית של העיר אשקלון. הוא צעיר שאפתן, מוכשר ורכש ניסיון רב בתפקידיו בחברות הקבוצה. אני מאמין בקידום של אנשים צעירים ומוכשרים", הסביר ב-2011 אלעזרא את המינוי.

בעל השליטה, אלעזרא, נחשב למקושר מאוד. בחודש אוקטובר 2014 ערך אלעזרא מסיבה בביתו הפרטי, שבה נכחו בין היתר, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו שהינו "חבר ילדות של אלעזרא מאשקלון", חבר הכנסת מאיר שטרית (התנועה), עורך הדין ציון אמיר וסגן השר לשעבר אלי דיין. אלעזרא אמר אז: "אני לא צריך לתת דין וחשבון על אירועים פרטיים שאני עושה. זה היה עניין חברי לגמרי, שום דבר פוליטי. גם לפוליטיקאים מותר שיהיו חברים".

אלבר: "גורמים אינטרסנטים פועלים לפגוע בנו"

מחברת אלבר נמסר בתגובה: "המהפכה שמוביל משרד התחבורה להוזלת מחירי המכוניות בישראל לא תיפסק. חברת אלבר צפתה כי כניסתה לתחום היבוא המקביל תלווה במאבק לא קל מול חלק מיבואני הרכב שהתחרות בשוק תגרום להם להפסדים. למרות זאת, החליטה החברה להשקיע משאבים רבים ביצירת חטיבת היבוא המקביל כאשר מטרה מרכזית עומדת ביסוד ההחלטה - לשבור את המונופול בשוק הרכב הישראלי ולחלץ את הנהג הכבול במחירים מופקעים מידיהם.

"בתוך זמן קצר ביותר הפך היבוא המקביל של אלבר להצלחה מסחררת. מאות לקוחות נהנים כיום מרכבים חדשים במחירים סבירים, הנמוכים באופן משמעותי מהמחיר אותו מציע היבואן שפועל נגד אלבר. אנו שמחים על שחוללנו מהפכה של ממש בשוק הרכב ומשוכנעים כי לא נעשה דבר בניגוד לחוק. צר לנו על שגורמים אינטרסנטים פעלו בדרכים פסולות לפגוע בחברת אלבר ובצרכן הישראלי, שמגיע לו, ובצדק, לקנות ולנהוג ברכב חדש, מבלי לשלם על כך ביוקר. אנו סומכים את ידינו על רשויות החוק החוקרות את הנושא בימים אלו, משוכנעים כי הצדק ייצא לאור ונחושים להמשיך במלוא המרץ בפעילות היבוא המקביל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"